Top 2000: een pleidooi voor 'Pac Jongerenconferentie komt er Politiek kritisch over rotonde Scheve Overweg Omroep Zuidpias krijgt meer subsidie Jan Willem Schuurman uit gemeenteraad Zuidpias pta' HART VAN HOLLAND I ZUIDPLAS I 12 DECEMBER 2012 11 Wet /s s/'ncts een week bekend: de samenstelling van de Top 2000. De lijst doornemen is altijd een emotionele rollercoaster, weliswaar van Madurodamproporties. Bij Brothers in Arms van Dire Straits pink ik steevast een traantje weg, bij het horen van de opzwepende gitaarriffs van INXS voel ik me even - heel even - de Julio Iglesias van Zevenhuizen en op Smells Like Teen Spirit spring ik als een ringstaartmaki door mijn badkamer en doe alsof mijn handdoek een gitaar is die ik op z'n Kurt Cobains aan diggelen sla. Aan het einde van de rit, inmiddels omringd door volgesnotterde tissues en met een uitgerekte handdoek in je handen, doemen opeens de vra gen op. Waar was dat ene nummer in de lijst? Klopt het nu echt datje artiest huppeldepup niet gehoord heb? Je kijkt nog een keer naar de lijst, en nog een keer. Maar nee, hij staat er echt niet tussen. Nog een keer kijken. Nee, verrek. Ver bazing. Onbegrip. Onbegrip, het is te eufemistisch om me daarmee uit te drukken. Ik spreek liever van wanhoop over de toestand van de Nederlandse maatschappij. Hoe is het mogelijk dat Tupac niet in de Top2000 staat? Waarom heeft Tupac nooit in de lijst ge staan en staan Gangnam Style en Ai Se Eu Tu Pego dit jaar bij de beste duizend? Toegegeven, tussen Tupac en mij heeft het ook niet altijd geboterd. Toen Tupac met zijn nummer Changes de hitlijsten in zijn greep had eind ja ren negentig zag ik me genoodzaakt in te grijpen. Tupac hield mijn favoriete nummer van die tijd, Blue van Eifel 65, van de nummer 1 positie. En dat terwijl Tupac allang dood was. Daar kon ik niet bij met mijn hoofd. Ik schreef een pamflet waarin ik mij keerde tegen de hype rondom de dooie rapper en argumenteerde dat Blue-daba- die-dabada recht had op de toppositie. Dat pam flet hing ik voor het raam van m'n huis zodat elke passant het lezen kon. Eifel 65 werd niet veel la ter nummer 1 en Tupac bleef dood. Hoe effectief kan een hartstochtelijk betoog zijn? Inmiddels is het al jaren koek en ei tussen Tupac en mij. Zijn muziek ben ik enorm gaan waarderen. Dat de rest van Nederland dat niet doet, valt ook te begrijpen. Tupac is altijd weggezet als te ruig voor de popmuziek met zijn teksten over geweld en wapens, niet altijd even vrouwvriendelijk ook. Maar vaak wordt vergeten hoe Tupac op poëti sche wijze zijn aversie uitte tegen de cultuur van de harde, Amerikaanse achterbuurten. Hoe hij in Keep Ya Head Up opkomt voor vrouwen die on heus bejegend worden door mannen is vertede rend. Wat te denken van de ode aan zijn alleen staande moeder, die crackverslaafd was in Tupacs jeugd, op Dear Mama?'And even as a crack fiend, mama you always was a black queen, mama'. Het mooiste nummer ooit dat voor een moeder is geschreven, geen twijfel mogelijk. Er zijn wel meer artiesten die mooie nummers maken en ook nooit de Top 2000 halen, hoor ik je zeggen. Klopt als een zwerende vinger, maar vergeet niet dat Tupac naast artiest ook rolmodel is. Tupac wist op poëtische wijze de stem van de achterbuurt te vertolken, Tupac laat zijn luiste raars weten datje ondanks je afkomst wel ergens kunt komen als je maar de strijd aangaat. Kortom: Tupac hoort net als Michael Jackson, Elvis Presley en Nirvana in de Top 2000. Als ik volgend jaar het lijstje doorneem en ik hoor Changes, hang ik weer een pamflet voor mijn raam. De strekking: "Tupac staat in de Top 2000: er is nog hoop voor Nederland." Zuidpias - De politiek reageerde tijdens de commissie ruimte op 4 december sceptisch op de realisatie van een turborotonde bij de kruising N219/'s-Gra ven weg, de zogenoemde Scheve Overweg. Volgens verschillende partijen zou de geplande nieuwe rotonde té gevaarlijk zijn voor fietsers en voetgangers. Hiermee steunden zij inspreekster Marieke van der Putten, bestuurslid van de Belangenvereniging 's Gravenweg. De belangenvereniging, bestaande uit 150 bezorgde omwonenden, zet zich al maanden in om de plaatsing van de turborotonde tegen te gaan. Door Erwin van 't Hof Van der Putten uitte niet alleen zor gen over onveiligheid van de turbo rotonde. De belangenvereniging is zelfs van mening dat de aanleg van de turborotonde helemaal niet no dig is. "Recente prognosecijfers van de ontwikkeling van verkeer in de regio tonen aan dat er de komende jaren geen sterke toestroom van auto's op deze plek zal plaatsvinden. Het aanleggen van de turbotonde is dan ook onnodig." Verschillende commissieleden uitten zich naar aanleiding van de inspraak bezorgd over de rotonde. Zo vroegen Johan Helmer (PvdA) en Wim Janse (CDA) zich af of het cijfermateriaal waar op de provincie zich heeft gebaseerd ondertussen niet achterhaald is. An dre Muller en Rik van Woudenberg (D66) uitten hun zorgen over het gevaar dat een turborotonde mo gelijk kan opleveren. Muller: "In de gemeente zijn de afgelopen jaren al een paar andere turborotondes aan gelegd. Voor fietsers leidt dit tot een onoverzichtelijke bende. Meestal wordt achteraf pas een oplossing hiervoor geboden in de vorm van een tunnel, wat weer veel geld kost. Het zou goed zijn als er op voorhand goed wordt nagedacht over de vei ligheid van fietsers en voetgangers die gebruik willen maken van het kruispunt." Handboekje Volgens een aanwezige ambtenaar verkeerszaken heeft het college wel degelijk rekening gehouden met het veiligheidsaspect. "Natuurlijk zijn we niet van plan om een gevaarlijke rotonde neer te zetten. De geplande turborotonde voldoet aan alle lan delijke eisen en is voor deze locatie goedgekeurd door een veiligheids adviseur van de politie." Met name Muller (SP) was niet overtuigd door deze argumenten van de ambtenaar: "Dat de rotonde voldoet aan de ei sen die in een handboekje staan en dat het de goedkeuring heeft ge kregen van een veiligheidsadviseur van de politie, zegt niets over de daadwerkelijke situatie. Dat vind ik te makkelijk." Ook commissielid Van Woudenberg (D66) uitte zich niet overtuigd. "Als er op deze manier toestemming voor een nieuwe ro tonde wordt verworven, dan laat ik mijn kinderen liever via een omweg fietsen als de turborotonde er daad werkelijk ligt.' Wethouder Rinus Bosman zegde na geluiden uit de commissie toe dat hij gaat uitzoeken of de turboroton de inderdaad voor meer verkeerson veiligheid zal zorgen. Verder wordt er nogmaals gekeken naar de prog nosecijfers van de ontwikkeling van verkeer in de regio. De wethouder gaf wel nog een waarschuwing mee aan de aanwezige raadsleden. "Als wij nu niet meegaan met de wens van de provincie, vervalt de subsidie die voor de gemeente beschikbaar is gesteld om de turborotonde te rea liseren. Als in de toekomst blijkt dat een dergelijke rotonde toch noodza kelijk is, kan dat de gemeente flink wat meer geld gaan kosten dan nu het geval is." De beslissing over de turborotonde wordt tijdens de vol gende raadsvergadering op 18 de cember genomen. Zuidpias - De motie werd meer dan een jaar geleden raadsbreed aange nomen, de uitwerking ervan is aan staande: gemeente en jeugdwerk bereiden een jongerenconferentie voor, om de mogelijkheden te onder zoeken van een gezamelijke aanpak van jongerenactiviteiten. Presentaties en een fysiek debat, dat zijn de ingrediënten voor de conferentie op maandag 14 januari in jongerencentrum 't Blok in Nieu- werkerk aan den IJssel. De gemeente Zuidpias organiseert deze interac tieve bijeenkomst in samenwerking met Stichting Jeugdwerk Zuidpias. Scholen zijn benaderd om jonge ren af te vaardigen voor het fysieke debat met ruimte voor bewegen en reageren op stellingen. Voorafgaand aan het debat kunnen instellingen en verenigingen hun activiteiten toelichten, waarbij bekeken wordt of planning en spreiding afgestemd wordt op andere jeugdactiviteiten in de gemeente. Zuidpias - Al enige tijd doet Omroep Zuidpias elke maand live verslag van de raadsvergaderingen door middel van een blog en een radiouitzen ding. Omdat het aantal raadsverga deringen volgend jaar stijgt van tien naar twintig krijgen de vrijwilligers die de uitzending verzorgen zesdui zend euro extra om hun werk voort te kunnen zetten. Dat werd bekend gemaakt tijdens de commissieverga dering Bestuur, Financiën en Beheer op 6 december. Daarnaast hoopt de gemeente dat de subsidie het mo gelijk maakt om de verslaggeving te verbeteren en zo meer burgers te betrekken bij de gemeentepolitiek. Burgemeester Gert-Jan Kats sprak lovende woorden over het initiatief van de regionale omroep. "Het live blog wordt elke maand door meer dan duizend mensen gelezen. Toen ik een keer ziek was kon ik de raads vergadering gewoon thuis op de ra dio blijven volgen. Ik denk dat het initiatief goed werkt om de trans parantie van de politiek te verhogen en dat willen wij als gemeente dan ook van harte blijven steunen." Hoewel de beslissing over het ver strekken van de subsidie pas tij dens de raadsvergadering op 18 december wordt genomen, kan nu al geconcludeerd worden dat de gemeenteraad vierkant achter de vrijwillige omroep zal gaan staan. Ferry van Wijnen (WD): "Het is ont zettend belangrijk om de burgers bij de politiek te betrekken. Dat is pre cies wat zij doen, en wat ze moeten blijven doen." Zuidpias- In verband met de benoeming tot evangelisatieouderling in zijn kerkelijke gemeente, heeft Jan Willem Schuurman (Christe- nUnie/SGP) besloten zijn lidmaatschap van de gemeenteraad van Zuidpias te beëindigen. Schuurman: "De functies zijn inhoudelijk prima te combineren, maar het tijdsbeslag van beide functies is zo groot dat ik dan half werk ga leveren. Ik wil het helemaal doen, of helemaal niet; voor half werk is de verantwoordelijkheid te groot. Schuurman is sinds 2010 lid van de gemeenteraad van Zuidpias. Daarvoor was hij vanaf 2006 bestuurslid van de ChristenUnie in Nieuwerkerk aan den IJssel en sinds 2008 was hij tevens lid van de commissie Welzijn, Cul tuur en Onderwijs van diezelfde gemeente. Op de vraag of Schuurman be trokken blijft bij de lokale poli tiek antwoordt hij positief: "Het werken aan en in de dorpen van Zuidpias heeft mijn hart. Ik hoop dan ook dat ik op de ach tergrond betrokken kan blijven bij het reilen en zeilen van de gemeenteraad. Ik zie het in ie der geval niet als een definitief afscheid!" Schuurman neemt op dinsdag 8 januari afscheid. Bert Doek is zijn beoogde opvolger. Doek is op dit moment lid van de commissie Maatschappelijke Ontwikkeling. Fractievoorzit ter Marnix de Romph: "Met Bert Doek blijft onze fractie op volle sterkte, hij kent de dos siers goed en staat bekend om zijn inhoudelijke expertise. We zijn erg blij dat hij deze ver antwoordelijkheid op zich wil nemen nu de gemeente zoveel taken gaat overnemen van de rijksoverheid." (aancfag i4®januan Place:'t Blok.IJsermanpad 1 te NWK Time 19.00 tol 21.30 h. Extra: muziek van X-Act Get kudo's

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 11