Activiteiten en welzijn in Jmk. Moerdregt Eerste competitiepunten voor De IJssel Kerstmarkt voor Roemenië Kerstrad van Avontuur draait bij Harmonie Kerstmarkt in Moerdregt Kerstconcert KndA Kerstmarkt in Zespunt Levende Kerststal Centrum Moerdregt HART VAN HOLLAND MOORDRECHT 12 DECEMBER 2012 43 De herinneringen van Gerrit van Tilburg (1921) Zorgpartners Midden-Holland Door Elly van Gelderen De Moord rechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moord rechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touw- banen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvis sers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. "De oorlog drukte een stempel op ons gezin", zegt 'filosoof Gerrit van Tilburg die naar eigen zeg gen 'een boek zou kunnen vul len met zijn levensverhalen'. "We woonden in een boerderij aan de Moordrechtse Bredeweg met onze ouders; een gezin met tien kinde ren. Bijna iedere dag werd dicht bij ons de Groene Brug (kruising van spoorbaan en snelweg) be schoten. Emmers rokende ver dwaalde hulzen hebben we van het erf geraapt. Twee kilometer verder werden bij het dorpscafé de Harmonie zelfs patronen in de muur gevonden van deze lucht gevechten. In ons weiland werd vanuit een vliegtuig ook eens een lege reserve benzine-tiptank ge dumpt. De spoorlijn was vaak het doelwit, vooral de goederentreinen met ruwe olie die uit Drente kwam op weg naar de havens. Op de snel weg werden Duitse auto's bescho ten door de Tommy's (Engelsen). Soms werden burgers geraakt, zo ook een Rotterdamse vrouw die op voedseltocht was. Op de Paral lelweg stortte een Junker bom menwerper neer in het land van boer Van Velzen. Ook een op de grens bij Nieuwerkerk, wij hebben er nog onderdelen uitgesloopt. Als de piloten er levend uitkwamen werden zij tot krijgsgevangene gemaakt. In 1940 werkte ik op Schiphol als onderhoudsmedewerker voor vliegtuigonderdelen. Ik verdiende zeven gulden per week en dat was net iets minder dan mijn kostgeld. Op 10 mei werden steden in Ne derland gebombardeerd, ook het onderdelenmagazijn op Schiphol. Er werd sabotage gepleegd door een spionageteam van de hand langers van Hitler, die bang waren dat men als represailles in Duits land zou bombarderen (wat later wel is gebeurd). Ze gooiden sui ker in de opslagtanken met ben zine waar tienduizend liter in zat, waardoor deze onbruikbaar werd voor de vliegtuigen met straalmo toren en propellers. In een Boeing kon wel 125 tot 250 ton benzine. Na de oorlog vlogen de vliegtuigen op kerosine wat toen nog vanuit de Rijnmondhavens per tanksche pen naar Schiphol vervoerd werd door de IJssel en Gouwe. Onderduiken Wij waren thuis destijds bij de Jehova's getuigen. Op bevel van Hitier werden deze bevolkings- Gerrit van Tilburg. groepen, net als joden, homo's en zigeuners naar concentratiekam pen afgevoerd. Zo ook mijn twee zussen, broer en zwager die zijn omgekomen in Auschwitz; slechts eén zus heeft het overleefd. Zelf ben ik ondergedoken. Wij moesten thuis vaak hongerige Duitse soldaten te eten geven, ze namen onze kazen mee. Tijdens de oorlog werd ik fietsenmaker bij de Moordrechtse wagenmaker Timmer in de Dorpstraat. Toen de Duitsers dit wisten moest ik vaak hun fietsen repareren. Ik knipte uit autobinnenbanden het rubber voor de bandenreparaties. Daarna werkte ik bij Shell als pompbe diende. Vanaf mijn vijftiende tot mijn 85e jaar werkte ik vijftig tot tachtig uur in de week, na mijn pensioen werkte ik voor mezelf als exploi tant van benzine. Kinderarbeid Mijn AOW en pensioen heb ik wel verdiend. Ook mijn overleden vrouw Jopie van Adrichem heeft hard gewerkt bij haar vader op de touwbaan, waar de hele fami lie werkte. Na schooltijd moest ze als 10-jarige direct aan het grote touwbaanderswiel draaien, tot half zeven. Moordrecht met zijn vele touwbanen kreeg bekendheid doorde kinderarbeid, waarschool- meester Lalleman rond 1874 een stokje voor heeft gestoken. Kinderarbeid stagneerde de groei, ze bleven allemaal klein. Mijn vrouw hield tot haar dood pijn aan de schouders en heupen. In de Nieuwerkerkse oudheidkamer staat nu een minitouwbaan waar Anton van Adrichem soms de monstraties geeft. Mijn vrouw en ik hebben jaren lang tijdens de naoorlogse wo ningnood in een woonwagen in de Burgemeester Brandtstraat ge woond en daarna in de Sluislaan, nu in een aanleunwoning." Moordrecht - Na twee nederlagen haalde De IJssel in Rotterdam tegen het eveneens puntloze IJsselmonde de eerste competitiepunten binnen. De wed strijd werd afgesloten met een 5,5-2,5 zege. In de tiende ronde van de clubcom petitie sloeg Frank Visser de aanval op de koppositie door Pim te Lintelo af. Lange tijd had Visser de beste papieren voor de overwinning. Na een mooie combinatie maakte hij een pion buit en vanaf dat moment moest Te Lintelo aan de bak voor een remiseresultaat. Dat was kantje boord, maar dankzij prima spel in de slotminuten lukte het hem. Titelkan didaat nummer drie, Léon Jacobse, ging tegen Hans Lodeweges niet tot het uiterste. Na zestien zetten met veel bedenktijd werd hier de vrede getekend. Wi nst werd voorts geboekt door Wim Mulder tegen Gerard van der Wou den, Ad Multem tegen Rien Duine, Arie Macdaniël sr tegen Sjaak in 't Veld, Aad van den Berg tegen Leen Boonstra, Mick van den Berg tegen Stefan Lipschart, Arie MacDaniël jr tegen Jan van den Dorpel, Frank Penders tegen Ton van Smirren, Teus Boere tegen Willem Schouten en Harm Hoogeveen tegen Bastiaan Rietveld. Rietveld speelde no'g een partij, tegen Peter Koolmees, maar kon ook daarin geen winstpunten noteren. Remise werd overeengekomen in de partij van Casper de Pijper tegen Frans Dubois. De ranglijst wordt nog steeds aan gevoerd door Frank Visser met als naaste belagers Pim te Lintelo, Léon Jacobse, Gerard van der Wouden, Wim Muideren Hans Lodeweges. Moordrecht - De Stichting Hulp aan Roemenië/Moordrecht houdt vrijdag 14 december en zaterdag 15 december de jaarlijkse kerstmarkt onder de toren en in de kerk aan het Kerkplein. Vrijdag is de markt open van 14.00 tot 18.00 uur, zaterdag van 11.00 tot 15.00 uur. De opbrengst is bestemd voor diverse projecten in zustergemeente Baratos in Roemenië. Op de kerstmarkt zijn onder an dere kerststukken, kerstkransen, zelfgemaakte erwtensoep, rook worsten en advocaat verkrijgbaar. Op het voor de gelegenheid ge creëerde terras in de Dorpskerk kunnen de kerstmarktbezoekers terecht voor een kop erwtensoep, apfelstrüdel, punch en warme chocolademelk. Moordrecht - In het clubge bouw van harmonie Kunst na de Arbeid, naast sporthal de Zuidpias, draait zaterdag 15 december vanaf 14.00 uur voor de 23e keer het Kerstrad van Avontuur. De Kerstman be zorgt aanwezigen al draaiend aan het rad een spannende middag, met elke vijf minuten kans op het win nen van een prijs. De opbrengst van de feestelijke middag is bestemd Moordrecht - In Centrum Moerdregt wordt vrijdag 14 december van 13.00 uur tot 17.00 uur een kerst markt gehouden voor bewoners én voor mensen 'van buitenaf. Er zijn leuke kerstcadeautjes, prach tig handwerk en lekkernijen als pof fertjes, oliebollen en appelbeignets te koop. In de marktkramen worden niet alleen kerstartikelen als bloem- stukjes, versieringen en speciale cadeautjes verkocht. Bewoners en bezoekers kunnen hier ook terecht voor kerstkaarten, sieraden en een verloting. Kinderen kunnen tijdens de kerstmarkt grabbelen. Ook is een levende kerststal. Voor meer informatie: 0182-373844. t W I1 voor het Piet Boere In strumentenfonds van de harmonie. Zaal open om 13.30 uur. Moordrecht- Muziekvereniging Kunst na de Arbeid geeft vrijdag 21 december een kerstconcert in de Katholieke Kerk aan het Oosteinde 23. Op het program ma staan diverse kerstliederen, variërend van traditionals tot vrolijk klinkende melodieën ge baseerd op een marsritme. Ook is er samenzang en wordt een kerstverhaal voorgelezen. Aan het kerstconcert werken het koor Just Between en het eigen leerlingenorkest Decibel mee. Aanvang 20.00 uur, de toegang is vrij. Moordrecht - In de Zespunt aan de Molenlaan 1a vindt op woensdag 19 en donderdag 20 december van 9.00 tot 20.00 uur een kerstmarkt plaats. Belangstellenden kunnen hier een keuze maken uit njaar liefst 1500 artikelen, waar onder kerstballen, verlichting, kunstbomen en kerststukjes. Ook voor speelgoed en aller hande huishoudelijke artikelen kan men op de markt terecht. Bestellingen kunnen kosteloos bezorgd worden. Moordrecht - Dit jaar wordt de schuur achter de Rooms Katho lieke Kerk aan het Oosteinde voor de dertigste keer omge bouwd tot stal. Op beide kerst dagen vinden Jozef en Maria hier met hun kindje Jezus on derdak. Zowel op eerste als op tweede kerstdag is de stal te bezoeken van 14.30 tot 16.30 uur. Ook de kerk is dan geopend voor bezichtiging. Moordrecht - in de week van 17 tot en met 21 december vinden in Centrum Moerdregt de volgende activiteiten plaats: J Maandag 17 december, 10.30 uur Koersbal, een spel voor mensen van alle leeftijden. Van 13.30-16.30 uur biljarten, van 14.15-16.00 uur sjoe len. Dinsdag 18 december, 10.30 uur Denksport, een leuke manier om uw brein actief te houden. Woensdag 19 december, 19.30 uur kerstviering, met medewerking van het Moluks Kerkkoor Immanuël. Donderdag 20 december, 10.30 uur Geheugentraining, houd uw geheu gen vitaal en actief met spelletjes, quizzen en oefeningen. Van 14.15-16.00 uur Spelmiddag: onder andere rummikub, scrabble, sjoelen en Wii. Vrijdag 21 december, 10.00 uur Creatief kaarten maken met verschil lende technieken. tinformatie over deelname en tarie ven is op te vragen bij de receptie van Centrum Moerdregt aan Land voor Water 3 of via 0182-373844.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 43