Wereldlichtjesdag indrukwekkend en ontroerend "Het lijkt alsof we maar wat doen" Huizen bouwen 'zonder' regels Kerstzaalvoetbaltoernooi Uitverkoop voor Alpe d'HuZes HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 12 DECEMBER 2012 9 www.scnz.nl - info@scnz.nl Commissie ruimte discussieert over legaliseren illegale bebouwing Pilot welstandsvrij bouwen in alle dorpen Muziek Zuidpias - Een besluit om een uitbouw van brasserie 't Zonnetje aan de Strandweg in Oud Verlaat wel of niet te legaliseren mondde tijdens de ver gadering van de commissie ruimte op 4 december uit in een algemene dis cussie over illegaal bouwen in de gemeente. De horecagelegenheid voegde enige tijd geleden zonder dat dit in een bestemmingsplan was goedgekeurd, een rookruimte bestaande uiteen luifel en enkele demontabele wanden, toe aan het pand. Het college wil de nieuwe 'ruimte' nu legaliseren. Een aantal commissieleden is hier fel op tegen. Door Erwin van 't Hof "We lijken wel een soort Sinter klaas", zei Aafke Hoogma (GBZ) ver ontwaardigd. "Als iemand zomaar iets erbij bouwt wordt er helemaal niet gehandhaafd. Het is slechts een kwestie van tijd voordat het wordt gelegaliseerd." Rik van Woudenberg (D66) steunde zijn collega commis sielid: "Het lijkt wel alsof we maar wat doen, dat is geen goede bood schap naar de bewoners toe." Ed Diersmann (PvdA) raadde het colle ge aan om terughoudend te zijn met legaliseren en meer te gaan hand haven. "Handhaven in het geval van 't Zonnetje kan een duidelijke bood schap uitdragen dat dit soort zaken niet zomaar getolereerd wordt in onze gemeente", aldus Diersmann. Wethouder Rinus Bosman liet we ten het eens te zijn met de strenge woorden van de commissieleden. Toch raadt hij nog steeds aan om de uitbouw te legaliseren. "Natuurlijk moeten we altijd goed kijken waar we legaliseren en waar we handha ven. Dat is in het geval van^'t Zon netje ook gebeurd en wij zijn als college van mening dat legalisatie in dit geval de beste oplossing is. Ik wil niet dat 't Zonnetje nu bijvoor beeld de dupe wordt omdat wij wil len laten zien hoe daadkrachtig we kunnen zijn." Overigens hoeven de commissie leden volgens Bosman niet bang te zijn dat een horecagelegenheid steeds 'stiekem' een stukje kan groeien door iets kleins aan te bou wen wat uiteindelijk gelegaliseerd wordt. "De horecavergunning die een ondernemer krijgt is gekoppeld aan de oppervlakte van de zaak. We hoeven dus niet bang te zijn dat een oorspronkelijk klein café plotseling uitgroeit tot een groot restaurant." De beslissing over de legalisatie van de rookruimte wordt tijdens de raadsvergadering op 18 december genomen. Zuidpias - Goed nieuws voor iedereen die wat anders wil dan een standaard rijtjeshuis. Het aankomende jaar start een pilot welstandsvrij bouwen. In en kele gebieden in de gemeente mag worden gebouwd zonder dat er getoetst hoeft te worden aan de welstandsnota. In deze nota, die binnenkort door de gemeenteraad wordt goedgekeurd, staan de algemene richtlijnen waar woningen aan moeten voldoen om het dorpse karakter van de gemeente te behouden. Door Erwin van 't Hof Welstandsvrij bouwen geeft be woners de vrijheid om een pand helemaal naar eigen smaak te ont werpen. Wethouder Rinus Bosman waarschuwde wel dat de mogelijk heden niet eindeloos zijn. "Het mag niet zo zijn dat Zuidpias over en kelejaren de meest rare gebouwen van het land bezit. Er moet voldaan worden aan een aantal basiseisen." Deze eisen bestaan onder andere uit restricties in hoogte en omvang van nieuwbouw. De volgende plaatsen zijn onder deel van de pilot welstandsvrij bou wen: de Weidebuurt en recreatie park De Randstad in Moerkapelle, de schrijversbuurt in Zevenhuizen, Dorrestein en de Zuidplaspolder in Nieuwerkerk, Dorp Noord, de Sport- laan en bedrijventerrein Oostpol derweg in Moordrecht. Overigens valt geen van de dorpskernen, waar juist veel verschillende bebouwing door elkaar staat, onder de aange wezen gebieden van de pilot. Een bewuste keus van het college. "Ge zien de historische waarde die de kernen hebben en de dominante invloed op het aangezicht van de gemeente, willen we de welstands richtlijnen wat betreft de kernen voorlopig gewoon intact houden." Klachten Enkele commissieleden vroegen zich af of de periode van een jaar niet te kort is om tot een conclu sie te komen. Daarnaast was er de zorg of de mening van bewoners wel voldoende wordt meegenomen in de pilot. Rik van Woudenberg: "Als we straks tientallen meldin gen krijgen dat mensen het nieuwe rare huis of de rare uitbouw van de buurman niet aan kunnen zien, wat doen we dan?" Bosman stelde dat juist voor dit soort gevallen de pilot bedoeld is. "Over een jaar gaan we kijken wat de stand van zaken is. Mochten er geen klachten zijn, dan denk ik dat het voor de hand ligt om door te gaan met welstandsvrij bouwen. Binnenkort sturen we ook een enquête naar alle bewoners van de aangewezen gebieden om hun mening te vragen. Zo weten we wat het draagvlak is voor deze pilot.' Nieuwerkerk aan den IJssel - Tiental len potjes met kaarsjes en een grote vuurschaal verlichtten het plein van de St. Joseph Parochie waar zondag avond 9 december voor de tweede keer in de gemeente Zuidpias We reldlichtjesdag werd gehouden. Voor ruim honderdvijftig ouders, broer tjes, zusjes en overige familieleden en vrienden was het een emotionele herdenking. Vrijdag 14 december 19.30 uur Voorspeelavond saxofoon leerlingen Aula, Schubertstraat 50, Nieuwerkerk aan den IJssel Dinsdag 18 december 19.30 uur Kerstconcert dwarsfluit- en zangleerlingen Aula, Schubertstraat 50, Nieuwerkerk aan den IJssel 'World Wide Candle Lighting' ont stond in 1997 in Amerika en vindt sindsdien op elke tweede zondag in december plaats. Op deze dag wor den overal ter wereld om 19.00 uur kaarsjes aangestoken om alle kin deren te herinneren die, op welke leeftijd dan ook, zijn overleden. "We hopen dat de wereld letterlijk even wat lichter wordt voor men sen die een kind verloren hebben", aldus Petra Verschoor van Sereen Uitvaartverzorging. Samen met een aantal vrijwilligers en geïnspi reerd door de Vereniging van Ou ders van een Overleden kind (VOOK) besloot Verschoor de organisatie van Wereldlichtjesdag in de ge meente Zuidpias op zich te nemen. Tijdens de bijeenkomst werd het Martine Hordijk zong op Wereldlichtjesdag het indringende lied Precious Child'. gedicht 'Je bent verstild' voorge dragen. Na het aansteken van de Wereldlichtjesdagkaars werden op verzoek van de ouders de namen van de overleden kinderen genoemd. Muzikale medewerking werd ver leend door de broers Justin, Jerome en Leon Jacobse en zangeres Marti ne Hordijk zong, begeleid door Chris Lassooij op de piano, het indringende lied 'Precious Child'. Dit lied is speci aal geschreven voor Wereldlichtjes dag. Het kinderkoor van MOZ-Art zong het lied 'Vlieg adelaar vlieg'. Waddinxveen/Zuidplas - Een team van negen inwoners uit Zuid plas doet op 6 juni mee aan Alpe d'Huzes; een actie om geld in te zamelen voor het KWF Kankerfonds. De deelne mers beklimmen daartoe per fiets op één dag zes maal de Alpe d'Huez. Zuidpias - Sportbuurtwerk van de Stichting Jeugdwerk Zuidpias or ganiseert voor de kerstvakantie een groots zaalvoetbalspektakel. Maan dag 24 december wordt gespeeld in de Parkzoomhal in Nieuwerkerk, donderdag 27 december in de Zuid- plashal in Moordrecht, vrijdag 28 december in Swanla in Zevenhuizen en donderdag 3 januari in Op Moer in Moerkapelle. Om mee te doen kunnen teams van vijf of zes perso nen zich vooraf aanmelden via het inschrijfformulier op www.jeugd- Onder het motto 'Opgeven is geen optie!' gaan Joost den Adel, Marco Goedegebuure, Mike Krapels, André Noordwijk, Martine Kooijman, Jan- neke Goedegebuure, Joyce Krapels, Anneke Smit en oud Olympisch zwemmer Robert Lijesen probe ren om de opbrengst van 2012, ruim 20.000,- euro, te overtreffen. In de komende periode wordt door het team en aantal acties opgezet om geld in te zamelen, waaronder het veilen van een shirt van Fe- ijenoord. Voor zaterdag 15 decem ber wordt van 10.00 tot 16.00 uur een uitverkoop van allerhande spul len georganiseerd op het hoofd kantoor van sponsor BeGlobal Pro motions aan het Coenecoop 3A1. Kerstinkopen doen voor Alpe d'Huzes. Donaties zijn welkom via deelne- mers.opgevenisgeenoptie.nl of via www.facebook.com/BeGlobalAlp- DHuZesTeam. werkzuidplas.nl. Deelname kost 5 euro per team; na aanmelding volgt een email met informatie over de speeltijden. Zondag 16 december 14.30-15.30 uur Kerstconcert De Zingerij, Syrinx blaaskwintet en kindermusical- groep Ontmoetingskerk, Dorpsstraat 106, Zevenhuizen Vrijdag 14 december 19.00-21.00 uur Christmas Sing-along Rondom de Dorpskerk Moordrecht

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 9