ecrv rvvo Nieuwerkerkse kweker HART VAN HOLLAND KERSTINTERVIEW I 19 DECEMBER 2012 21 Verzorgingstips voor kerstster (Euphorbia pulcherrima) Koos Hoogendoorn tussen zijn kerststerren Het kweken van kerststerren was een bewuste keuze die deels k te maken had Hij begon met 30.000 exemplaren. De verkoop ging zo goed dat hij het dit jaar probeerde met 40.000. In Duitsland hebben ze ervaring met de kerststerren van Hoogendoorn en al snel had de kweker voor 2012 een grote order binnen. Begin deze maand, op 3 en 4 december, moes ten 22.000 exemplaren worden verpakt en in dozen op pallets wor- Hoogendoorn noemt de kerstster een 'boeiende plant'. "Jong is ie ui terst kwetsbaar op het punt van doorwortelen, doorgroeien en insecten. Na 12 - 15 dagen moet het kopje eruit gehaald worden, dan gaat ie vertakken. Dat is een precisiewerkje. De kunst is uiteindelijk om ze niet te hard te laten groeien, maar ook niet te langzaam." T Temperatuur: Matig warm; niet beneden de 12 °C en niet boven de 20 °C. 15 tot 18-Cis de ideale temperatuur Voorkom grote temperatuur schommelingen. De plant verliest zijn bladeren plotseling zonder dat ze eerst verwelken. Dit zou erop kunnen wijzen dat de temperatuur te laag is, of dat de plant is blootgesteld aan koude of warme tocht. Licht: In de winter zoveel mogelijk licht maar niet in de directe zonne balen. Voter: Giet royaal met lauw water en daarna wachten met gieten tot de potgrond bovenaan droog aanvoelt. De kerstster verdraagt geen natte voeten het overtollige water uit het onderschoteltje afgieten. Indien de plant meerdere dagen na elkaar een doornatte potkluit heeft dan zal het blad verwelken en vroegtijdig afvallen. Luchtvochtigheid: Benevel de plant zo nu en dan. Als de lucht te droog wordt, kan bladval optreden. Te droge lucht in een warme ruimte kan de bladranden geel of bruin doen verkleuren. Voedsel: Geef eens per week vloeibare plantenvoeding mee. mee- ^^i (bron:www.tuinadvies.nl) met de portemonnee. "Ik ben er vo rig jaar voor het eerst aan begon nen. Bloeiende planten doen het, gemiddeld genomen, nu eenmaal iets beter dan groene planten. En seizoensproducten liggen over het algemeen ook goed in de markt." den aangeleverd. "Dat is even een piekbelasting net als op 16 en 17 augustus toen de kerststerren zijn geplant. Met dat soort dagen doe ik een beroep op mijn familie en huur ik uitzendkrachten in." De perfecte kerstster is, voor Hoog endoorn, tussen de 32 en 34 centi meter hoog en heeft 4 tot 7 koppen. "De bladeren kleuren vanzelf zo prachtig rood. Al heb je natuurlijk ook witte exemplaren en roze en bonte. Van een kerstster die een maal volgroeit is, kan je wel plezier hebben tot aan Pasen." De kweker meent dat er in Nederland zo'n 7 miljoen kerststerren geteeld worden. Hoeveel er daarvan in het buitenland worden afgezet, durft Hoogendoorn niet te zeggen. Feit is wel dat de kerstster onlosmakelijk verbonden is aan Kerst en voor veel mensen een speciale periode inluidt of gelijk staat aan vakantie. Nieuwerkerk aan den IJssel - De kerst is in aantocht en op menig sa lontafel prijkt wellicht al een kerst ster, al dan niet versierd met fees telijke glitters. Mogelijk is het een exemplaar dat is gekweekt door Koos Hoogendoorn (57 jaar) uit Nieuwer kerk. In zijn bedrijf De Geranium aan de Bermweg zijn in de afgelopen maanden zo'n 40.000 kerststerren groot gebracht en voor een groot deel naar Duitsland geëxporteerd of via de veiling in Aalsmeer aan de man gebracht. Door Nicole Lamers Het bedrijf heet De Geranium en dan verkoopje kerststerren.. "Mijn ouders zijn in 1953 in Rotterdam zelfs met groenten begonnen. Sla, andijvie, postelein en dat soort producten. In 1965 zijn ze hier naartoe verhuisd. Ze zaten vooral in de tomaten en de sla. Ik ben erbij gekomen in 1971." In 1984, een jaar nadat Hoogendoorn senior overleed, werd de definitieve ommezwaai gemaakt van groenten naar bloemen. "Veel lucratiever in die tijd", vertelt Hoogendoorn. Inmiddels bestiert Koos het bedrijf alleen, met zijn vrouw. "En ik heb twee vaste krachten in dienst. Mijn moeder en broer zijn al in 1997 uit het bedrijf gestapt. Mijn andere broer is vorig jaar gestopt." Of één van zijn kinderen straks zijn opvol ger wordt? Hoogendoorn trekt zijn schouders op. "Ach, die hebben al lemaal een ander prachtig vak ge kozen." Heeft Hoogendoorn altijd al tuinder willen zijn? "Ik vond vroeger chirurg het mooiste beroep dat er was. Maar ik hoefde echt niet aan doorstude ren te denken. Ach, in beide gevallen ben je bezig met gezond maken." Roeping of niet, Hoogendoorn spreekt met bezieling over zijn vak. Hij kweekt geraniums, maar ook vlijtige liezen, primula's en varens. "Voorheen had ik zo'n 800.000 va rens, inmiddels is die productie teruggebracht naar 100.000. Dat heeft alles te maken met de ener giecrisis. Was je in november 2007 nog zo'n 12 tot 17 cent kwijt aan een kubieke meter gas. In juli 2008 kostte me dat 44 cent." Hoogendoorn is inmiddels van alle markten thuis. Zo runt hij in de zo mermaanden ook een tuincentrum op zijn erf. Daar wordt jaarlijks een De bonte kerstster orchideeënfestival gehouden.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 21