kvrvcle/iso Henk Kooistra helpt incestslachtoffers in Sri Lanka HART VAN HOLLAND I KERSTINTERVIEW I 19 DECEMBER 2012 Waddinxveen - Vijftien jaar geleden zat Henk Kooistra als directeur van een onderwijsinstelling in zijn chi que kantoor en liet een gedachte toe die sinds zijn vakantie in Sri Lanka sluimerde. Hij toog huiswaarts en vroeg zijn vrouw Paula: 'kunnen wij met veel minder inkomsten ook ge lukkig zijn?' Een volmondig 'ja!' ver anderde het leven van de Kooistra's op slag. (Twee maanden geleden was dit het begin van een aflevering van de ru briek Even buurten bij... Wij beloof den een vervolg) voor gezinnen door heel Sri Lanka. Kooistra mag een groot aandeel hiervan op zijn conto schrijven, maar wimpelt het bescheiden af. "Ik ben geen wereldverbeteraar. Ik sig naleer problemen en kan niet werk loos toezien en dus handel ik." Rijk wordt hij er niet van. Zijn sa laris? "Blije kinderogen, een betere beloning is er niet." Voor meer informatie: 0182-617211, henk.kooistra1@gmail.com en http://connexiosrilankaolot.word press.com/objectius/ In Nederland wordt voornamelijk babykleding ingezameld. Maar ook ondergoed voor de jonge moeders in Sri Lanka. "Die meiden hebben nog nooit een bh'tje gehad. Je moet hun gezicht eens zien als ze zo'n setje krijgen. Het is vaak voor het eerst van hun leven dat ze überhaupt iets krijgen." Echtgenote Paula, die een belang rijk aandeel heeft in zijn werk, wast en strijkt de ingezamelde kleding. Kooistra: "Ze heeft er duizenden en duizenden kilo's opzitten." Hij benadrukt daarmee haar aan deel en roemt ook de inzet van de vrijwillige, alweer Spaanse, verpleegkundigen die Kooistra op zijn 'missie' vergezellen. In de periode dat Kooistra niet in Sri Lanka is, gebeurt er daar weinig tot niets. "We hebben een keer geld achtergelaten om ervoor te zorgen dat er regelmatig een arts zou ko men. Het geld werd gretig aange nomen, maar een arts is er nooit geweest. Er is veel corruptie." Een ander groot probleem is het taboe op anticonceptie en seksueel mis bruik. Heeft 'dokter Kooistra' nooit het gevoel dat zijn werk een druppel op de gloeiende plaat is? "Oh nee, zo denk ik niet. Die druppel is voor deze meiden een douche." Sindsdien verleent Kooistra (68) in Sri Lanka medische zorg in Moeder Teresa huizen en in gevangenissen waar de 'bajesklanten'jonge incest slachtoffers zijn, meiden van zestien, zeventien jaar die misbruikt zijn door hun vaders, ooms, buurmannen. "Waarom ze in de gevangenis zitten? Omdat ze daar nu eenmaal het vei ligst zijn." Naast medische zorg geeft hij voor lichting over hygiëne. "Je moetje be denken dat goede hygiëne een aan doening als bijvoorbeeld schurft vrij eenvoudig kan voorkomen. Dat bete kent op lange termijn minder medi sche zorg." Ook zette hij een kapsa lon, schoonheidssalon en een 'lokaal voor huishoudkunde' op. "Daar leren de beschadigde jonge moeders dat ze trots mogen zijn op hun lichaam." Carrièreswitch Kooistra - die in zijn jonge jaren een biologisch-medische opleiding volg de - zegde zijn goedbetaalde baan op omdat hij zijn ogen niet langer kon sluiten voor de schrijnende situaties die hij signaleerde tijdens zijn vakan tie in Sri Lanka. Zo keerde hij terug naar zijn medische roots. Hij schreef zich in als student aan de universiteit voor alternatieve geneeswijzen in Sri Lanka en na een jaar of zes promo veerde hij er als doctor in de acu punctuur. "In Sri Lanka is er niet voor iedere aandoening een medicijn, er is simpelweg geen geld voor. Klinische acupunctuur is een goedkoop alternatief." Hulp van bedrijven uit Zuidpias en Waddinxveen Zijn 'heel erg vroeg'-pensioen bete kende een flinke financiële aderla ting. Hoe komt hij aan geld om zijn werk in een door armoede en oorlog geteisterd land te kunnen doen? "Vier maanden per jaar ben ik in Sri Lanka, in die andere acht maanden ben ik bezig geld en goederen in te zamelen om mijn werk te financie ren." Hij wordt daarin gesteund door een Spaanse stichting die kinderkle ding en bloemen verkoopt op mark ten en braderieën. Zijn Spaanse con tacten deed hij op toen hij met zijn destijds jonge gezin jaar in jaar uit in de zomervakantie op een Spaan se camping verbleef. "Daar hebben wij ook een fantastische Spaanse schoondochter aan overgehouden", merkt Kooistra glimlachend op. Bedrijven uit Moerkapelle, Nieuwer- kerk aan den IJssel en Waddinxveen leveren ook een belangrijke bijdrage. 'Van tuinders uit Zuidpias krijg ik bloemen en een transportbedrijf in Waddinxveen stelt ruimte beschik baar voor de kleding die we inza melen." Nieuw project Het is begin december; Henk en Paula Kooistra zijn net terug uit Sri Lanka; ze waren er voor een nieuw project. "We hebben daar kleding en knuffels uitgedeeld en veel medische hulp geboden. De meeste mensen, die overgeplaatst zijn vanuit vluch telingenkampen, zijn getraumati seerd door de oorlog en veel vrou wen en meisjes zijn verkracht." Kooistra's stichting heeft voor veertien families een koe kun nen kopen en plantmateriaal en zaden aangeschaft, zodat de gezinnen een moestuin hebben. Als in juni blijkt dat het project succesvol verloopt, worden de koei en definitief overgedragen aan de families. Blije kinderogen Wat begon als pleis ters plakken in een Moeder Teresahuis is uitgegroeid tot een flink aantal medische voorzieningen, -gebouwen, een verbeter de infrastruc tuur en perma nente voedselvoorziening

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 31