dacx/L> do& 'Uv heCvixyi' O- Rita Oudijk van zorgboerderij de Bovenstee HART VAN HOLLAND I KERSTINTERVIEW I 19 DECEMBER 2012 35 Moordrecht - Brokken aan de koe geven, dat is populair. Maar waar bijna om wordt gevochten, is het meerijden op de tractor met Paul Oudijk. En daarom houdt zijn vrouw, de 46-jarige Rita, een lijstje bij en zet keurig een vinkje bij degene die aan de beurt is geweest. Zorgboerderij De Bovenstee is immers 'haar ding'. Vandaag is Koen de gelukkige. Door Nicole Lamers. Koen heeft het Syndroom van Down. Hij zal niet snel een betaalde baan kunnen vinden en daarom is voor hem gezocht naar een nuttige dag besteding. "Het gros van mijn cliën ten is verstandelijk gehandicapt. Veel van deze mensen zien het werk op de boerderij als 'hun werk'. Het geeft ze het gevoel dat ze nuttig bezig zijn en daar is het ook voor bedoeld." Rita komt uit de verpleging en weet hoe om te gaan met mensen die ex tra begeleiding nodig hebben. "Toen ik kinderen kreeg, ben ik een poos gestopt met werken. We hebben ook nog een melkveehouderij. Om dit samen met nachtdiensten en vier kinderen thuis te combineren, was niet te doen. Zodra de jongste telg naar school ging, begon bij Rita het idee te groeien om een zorgboerderij te be ginnen. Dat was in 2004. "Zorgboer derijen waren in opkomst, maar ab soluut nog niet bekend bij het grote publiek. Ik wist al wel dat een boer derij een bepaalde aantrekkings kracht heeft, althans bij vriendjes en vriendinnetjes van mijn kinderen." De eerste cliënt van de zorgboerderij at letterlijk mee aan de keukentafel van de familie Oudijk. Rita sloot zich aan bij de landelijke zorgboerde rijvereniging en bracht een bezoek aan onder andere GGZ. Binnen niet al te lange tijd had Rita drie cliënten waarover ze zich kon ontfermen. Inmiddels is ze acht jaar verder en heeft ze vier dagen in de week zo'n acht tot elf cliënten rondlopen in de leeftijd van achttien tot veertig jaar. Ze worden rond 9.00 uur op de boerderij ontvangen. Rita heeft er dan al een paar uur opzitten. "Ik sta iedere dag om 5.30 uur op om te helpen bij het melken van de koeien. Vervolgens verzorg ik het ontbijt en daarna ontvang ik de cliënten." Ze spreekt bewust over cliënten. "Ik houd bewust een beetje afstand, le dereen noemt ons hier gewoon bij de voornaam en sommigen zien ons ook als hun tweede familie, maar we gaan bijvoorbeeld niet naar hun ver jaardagsfeest thuis." De keukentafel van Oudijk wordt inmiddels alleen nog maar door de familieleden zelf gebruikt. "Ons woonhuis is echt privé. Al jaren ge leden hebben we voor de zorgboer derij een aparte kantine ingericht die overigens binnenkort wordt uit gebreid. We gaan de stal hiernaast erbij betrekken", vertelt Rita. In de kantine is het lekker warm. Een van de cliënten loopt in alle kasten te kijken. Met een glimlach zegt Rita: "Hij is zijn speelgoedauto aan het zoeken. Maar daar mag hij van mij maar af en toe mee spelen, hij is hier ook om te werken." Ze tuurt even op het planbord. Ze vraagt aan haar cliënt of hij de stal wil gaan aanvegen. "Sommige men sen die hier zitten, kunnen redelijk zelfstandig een klusje doen. Maar de meesten moet ik wel begelei den of hun werk controleren. Som mige 'mensen van buiten' denken wel eens: lekker zo'n hulpje erbij. Maar zo werkt dat niet. Ik ben bij voorbeeld heel bewust bezig met het vormen van groepjes die samen door één deur kunnen en zich nuttig kunnen maken. Op zich is dit laatste op een boerderij over het algemeen --ï; Rita helpt Harro in de stal. Of Rita zich daar zorgen over maakt? "Soms wel, ja. Mocht er in de toekomst verder bezuinigd gaan worden op Pgb, is het de vraag of je alles nog wel in stand kan blijven houden. Het moet allemaal wel zijn op te hoesten, ook door ons." Wat ze verwacht van het jaar 2013? "Het zal opnieuw weer druk zijn", zegt ze met een grijns. "We gaan een nieuwe kantine maken en we zijn bezig met melkrobots. Dat kan mogelijk wat verlichting geven, maar zonder mijn gezin, vaste me dewerkers en vrijwilligers had ik dit allemaal nooit kunnen bereiken. Dat is een ding wat zeker is." Rita en Koen in werkoverleg. geen probleem, er is genoeg te doen. Maar niet iedereen wil bijvoorbeeld iedere dag hetzelfde doen. Sommi gen juist weer wel. De een vindt kip pen voeren fantastisch, de ander is er bang voor." Ze laat de boerderij zien. In de stal len zijn wel drie of vier mensen in de weer met hooivorken en bezems. Kristy schrikt. Iemand met een foto toestel om de nek en een blocnote in de hand is anders dan anders. Re den voor haar om even van slag te zijn. Rita kijkt er niet van op. Ze kent haar pappenheimers. "Als iemand agressief is of abso luut niet kan samenwerken, kan dat voor mij reden zijn om ie mand niet toe te laten op onze zorgboerderij. Ik kan me dat niet veroorloven met het oog op de andere cliënten", vertelt Rita. "Veiligheid voor alles. Maar hier zitten natuurlijk wel allemaal mensen die ge- indiceerd zijn en dus niet overal maar zo zijn te plaatsen. Het zijn zogenaamde mensen met een rugzakje, Pgb-ers (persoonsge bonden budget)." Een term waar veel over te doen is in de me dia aangezien er bezuinigd moet worden door de overheid.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 35