Voedselbank Nesselande deelt extraatjes uit met kerst HART VAN HOLLAND I KERSTINTERVIEW I 19 DECEMBER 2012 41 'ec,selbank Nesselande - "Ja hoor, een voed selbank in een yuppenwijk, dat kan toch niet", dacht bewoner van Nes selande Esther Jong (38) toen ze voor het eerst hoorde over het uitgifte punt van de Voedselbank in haar wijk. "Maar in deze tijd is dat blijk baar wel nodig. Door Judith Rikken De nieuwste cijfers liegen er niet om: voor meer dan een miljoen Nederlanders is er iedere maand te weinig geld om goed van rond te komen. Het gaat om één op de dertien mensen; in elke schoolklas zitten minstens twee kinderen die het thuis niet breed, of beter: arm hebben. De komende jaren worden dat er alleen maar meer. Zo'n 27.000 gezinnen die het finan cieel moeilijk hebben, kunnen weke lijks een voedselpakket afhalen van de Voedselbank. Voordat zij daar voor in aanmerking komen, wordt berekend wat er na aftrek van vaste lasten overblijft van hun inkomsten. Een alleenstaande mag maximaal 175 euro overhouden; voor gezinnen gelden andere richtlijnen. De regels worden strikt nageleefd. Wie te veel verdient heeft pech, wie twee keer niet komt, verliest het recht op een pakket. het hiermee doen. Ik vind het nog wel moeilijk om hier te komen, maar toch heb ik voor me zelf de knop omgedraaid, lederéén kan in deze situatie terechtkomen. En dan heb ik het liever zo, dan dat de kinderen niets hebben." Die we ten niet dat hun moeder elke vrijdag naar de Voedselbank gaat. "Nee, als jeblieft, voor de jongsten van drie en zeven jaar maakt het nog niet zo veel uit, maar ik heb ook een puber van veertien. Zij zou zich dood scha men. Ikzelf voel me gezegend dat ik hier kan komen, maar om het aan de buitenwereld te vertellen, blijft moeilijk." Inmiddels is het druk geworden. Ter wijl kratten worden uitgeladen en nieuwtjes uitgewisseld, schenken de vrijwilligers koffie. De vrouw met de inmiddels volle boodschappen- kar knoopt een praatje aan met een 51-jarige lotgenote uit Ommoord, die haar pakket in Nesselande op haalt om de kans op herkenning te verkleinen. Dankbaar is ze wel: "Als ik ooit een loterij win, dan zal ik echt aan de kerk hier denken." Vlees Het uitgiftepunt van de Voedselbank in De Kristal bestaat nu twee jaar en is een initiatief van de kerk in Nes selande. "Inmiddels zijn steeds meer partijen betrokken", vertelt Hanneke van Velzen. "Humanitas stelt bij voorbeeld opslagruimte beschikbaar en Albert Heijn gaf de rolcontainers in bruikleen. Van C1000 hier om de hoek, krijgen we sinds kort iedere week vlees aangeleverd." Gehakt. Vooral veel gehakt, weet de 39-jarige Bianca Scholten, die met haar veertienjarige zoon twee voedselpakketten komt ophalen. Ze is er blij mee: "Voorheen aten we nauwelijks vlees. In de winkel vind ik het veel te duur. Met wat ik van de Voedselbank krijg, kan ik het toch op tafel zetten." De alleenstaande moeder van vijf kinderen tussen ze ven en achttien jaar komt al bijna drie jaar bij de Voedselbank. "Ik heb een uitkering en zit in de wettelijke schuldsanering. Veel blijft er dus niet over. Toch mocht ik een tijdje geen pakketten ophalen, omdat ik twee euro te veel inkomsten had. Bianca Scholten en haar zoon laden hun kratten uit. Paksoi Vrijdagochtend om tien uur rijdt de vrachtwagen van de Rotterdamse Voedselbank voor bij De Kristal. Twee medewerkers laden de krat ten uit, die op rolcontainers door het Nesscafé het multifunctioneel centrum worden binnengereden. In de ruimte van wijkorganisatie Wo- nio schuiven vrijwilligers Hanneke van Velzen (40) en Esther Jong (38) even later de tafels tegen elkaar. Een doorzichtig zeiltje erover en de krat ten kunnen worden uitgestald. In elk krat zit hetzelfde, de inhoud wisselt wekelijks. Deze keer zijn er voor de veertien gezinnen die ge bruikmaken van de Voedselbank on der meer koekjes, chips, en vele an dere houdbare producten, maar ook een stronk paksoi. "Verse groenten kunnen we hier uitdelen dank- zij iemand uit onze kerk, die iede re week op eigen kosten voor een groentepakket zorgt", vertelt Han neke van Velzen. Voordat de cliënten binnenkomen, voorziet Esther Jong de kratten van nóg een extraatje: kerstkaarten en postzegels gefinancierd door onder nemers in Nesselande. In de aanloop naar kerst zijn er meer partijen die iets bijdragen: het Leger des Heils en Stichting Zuidpias Helpt. Een betrokken wijkbewoner zorgt voor kerstcadeautjes en tasjes met wat luxere producten. Scheiding Rond elven komt een 36-jarige vrouw als eerste binnen. Ze bekijkt de inhoud van haar krat, en laadt de spullen over in haar boodschap- penkarretje. Op de foto wil ze niet, maar over haar situatie wil ze wel wat kwijt. "Twee maanden kom ik hier nu. Ik heb het altijd goed ge had, maar met mijn scheiding is het mis gegaan. Er bleven schulden over en nu moet ik Ik heb 't toen echt gemist. Nadat ik het opnieuw heb aangevraagd, mag ik gelukkig weer komen." Vaak komt ze met haar zoon van veertien jaar, die evenmin als zijn moeder moeite heeft om voor hun financiële situatie uit te komen. Scholten: "Mijn kinderen weten dat ik hier kom en waarom dat zo is. Sa men moeten we op de blaren zitten voor de fouten die ik heb gemaakt. Ik wil dat ze daarvan leren, en niet dezelfde fouten zullen maken. Inmiddels zijn we er allemaal aan gewend geraakt, de kinderen vra gen ook steeds minder. Ik leer ze te roeien met de riemen die we heb ben. Wat je niet hebt, kun je ook niet uitgeven." Met Kerstmis houdt Bianca Schol ten het noodgedwongen eenvoudig: "Van de buurvrouw heb ik een klein kerstboompje gekregen. Daar ligt niets onder. Ik ga gezellig eten m de kinderen en verder niets. Vrijwilligers Esther Jong, Hanneke van Velzen en Monica van der Knaap.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 41