rvu&rxd&ïx, e*ez>\/L<?t<?vrvv izi/I'Td Riet Koole, Zonnebloemvrijwilliger van het eerste uur HART VAN HOLLAND KERSTINTERVIEW] 19 DECEMBER 2012 45 Zevenhuizen - Eenzaamheid wordt gezien als een groot hedendaags maatschappelijk problemen. Vrij willigersorganisatie De Zonnebloem is al jaren een wapen tegen een zaamheid, vooral voor ouderen en langdurig zieken. In Zevenhuizen is Riet Koole (76] vanaf de oprichting van de lokale afdeling actief voor De Zonnebloem. Door Pepijn de Groot "Pak jij die map even", vraagt Koole aan Cobie Vogelaar (66), eveneens vrijwilliger bij De Zonnebloem. De dames zitten bij elkaar om het laat ste uitje te bespreken. Maar voor de evaluatie duiken de dames voor dit interview in de geschiedenis van De Zonnebloem. Dan ben je bij Riet Koole aan het juiste adres. Ze heeft minstens tien mappen liggen met daarin de complete geschiedenis van De Zonnebloem in Zevenhuizen en Moerkapelle. Alles, maar dan ook werkelijk alles, is in de map opge nomen. Niet alleen krantenknipsels en enveloppen; ook het lipje van een koffiemelkcupje dat gebruikt is bij een uitstapje naar diergaarde Blijdorp. Koole: "Deze plakboeken zijn een hobby van me. Alles staat erin, het is een overzicht van de geschiedenis. Kan altijd van pas ko men." Importproduct Dein 1994 opgerichte Zevenhuizen- se Zonnebloemafdeling is eigenlijk een importproduct. "Vanuit de Bol lenstreek verhuisde Reinier Nagte- gaal naar Zevenhuizen", vertelt Koo le. "Hij zat daar bij De Zonnebloem en is benaderd om hier een afdeling op te zetten. De Zonnebloem is van oorsprong een katholieke organisa tie. In Zevenhuizen waren er amper katholieken en dus ook geen Zon nebloem." De religieuze signatuur was niet de reden dat Koole zich aanmeldde als vrijwilliger. "Ik las een artikel in de Dorpskrant over de oprichting en uit nieuwsgierigheid ben ik gaan kijken. Wij waren gestopt met ons patatje voor nodig." Hoe dan ook, aan stop pen denkt Koole nog niet. "Zo lang ik lichamelijk en geestelijk in orde ben, blijf ik het doen", zegt ze glim lachend. "En anders word je gewoon mijn gast", grapt Vogelaar. Degene die in 1994 tegen Koole zei dat De Zonnebloem 'echt iets voor haar is', heeft gelijk gekregen. Het werken voor andere mensen vindt Koole een dankbare taak. "Uiteinde lijk doe ik dit werk ook een beetje voor mezelf, want ik voel me er goed bij. Door middel van een praatje mensen op laten fleuren, dat schept toch tevredenheid?" Vogelaar en Koole (rechts) aan een tafel vol Zonnebloemgeschiedenis. (Koole runde met haar man een ca fetaria genaamd De Telstar, red.) en dan heb je opeens minder te doen. 'Dat is echt iets voor jou', werd te gen me gezegd. Nou en of, ik doe het werk met plezier en liefde." Het geloof speelt een marginale rol in de Zevenhuizense afdeling maar het heeft voor een bijzondere anek dote gezorgd. Koole: "In de beginja ren was er een aantal gasten aan gemeld. Ik kreeg een gast uit een familie die in het dorp werd gezien als bijzonder omdat ze bij de pink stergemeente waren aangesloten. Niemand had verwacht dat ik die mevrouw zo ver kon krijgen dat ze in een rolstoel meeging naar Blijdorp. Maar ze ging mee, en omdat ze zo enthousiast was kwam haar man la ter ook bij De Zonnebloem. Ik heb er nooit moeite mee gehad, de ene of andere geloofsstroming. Als je een cafetaria hebt, kom je in aanraking met alle mensen. Ook bij De Zon nebloem wordt geen onder scheid gemaakt." Strijd tegen eenzaamheid Veel mensen die gebruik maken van De Zonnebloem - gasten genaamd - zijn eenzaam. "Men heeft geen idee hoeveel mensen eenzaam zijn. Som mige gasten hebben wel familie die op bezoek komt, maar dat is anders dan wanneer wij langskomen", zegt Koole. "Als ik langsga maak ik een kletspraatje met mijn gast. Over het weer, over het nieuws. Het gaat niet om verzorging maar om aandacht." Dat ervaart ook mede-Zonnebloe- mer Vogelaar. "Anderhalf uur ga je bij iemand op de koffie en je ziet je gast al opfleuren." Ondanks de langdurige contacten die Koole en Vogelaar als vrijwil liger hebben met hun gasten, ont staat er geen vriendschap. Koole: "Je moet afstand bewaren. Als je je gaat hechten aan iemand, dan ga je met gasten om alsof het familie is. Dat is juist wat we niet willen." Van Reigerhof tot vlindertuin De Zonnebloem is meer dan onder een kop thee of koffie een praatje maken. Elke maand vindt er een uitje plaats. Vogelaar: "Sommige gasten gaan alleen mee met de uitjes, die hebben geen behoefte aan contact. We maken verschillende uitjes maar bepaalde dingen zijn vaste prik, zoals winkelen in winkelcentrum Reigerhof in Nieuwerkerk aan den IJssel in het voorjaar." "Pas zijn we bij de vlindertuin in Luttelgeest ge weest", vervolgt Koole. Soms is er onder mensen schroom om mee te gaan met De Zonnebloem. "Veel mensen voelen zich nog te goed voor De Zonnebloem. Als die twijfelende nieuwko mers mee zijn gegaan op een uitje, zijn ze altijd vol lof. Zo van 'goh, dat had ik nu nooit verwacht'." Opfleuren Ook voor de bege leiders komt er een dag dat zij hun werk niet meer kunnen doen. Koole: "Als begeleider moetje lichame lijk wel in orde zijn. Duw maar eens een rol stoel door het grind van Ar- cheon, daar heb je kracht

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 45