t Basisschool De Nessevliet bestaat honderd jaar I r i HART VAN HOLLAND I KERSTINTERVIEW I 19 DECEMBER 2012 i\ Oud Verlaat - Voor basisschool De Nessevliet is 2013 een bijzonderjaar. De school viert in mei haar honderd jarig bestaan. Een paar keer in de geschiedenis hing het voortbestaan van de school aan een zijden draadje. "De redding kwam uit Ommoord." Door Judith Rikken Het is kerstmiddag, 1948. In het lo kaal van juffrouw Heuvelink zitten ruim dertig kinderen van de eerste, tweede, derde en vierde klas bij elkaar in de banken. Buiten is het koud, de kachels achterin het lo kaal branden. Zitje er vlakbij, dan is het heet, weet Bram Krijgsman (75) nog. "Maar ja, ook voorin het lokaal moest het warm worden." Een van de klasgenootjes van Jannie Reijm-Bos (72) ligt met haar hoofd op haar armen op tafel. Het meisje naast haar valt opeens uit de bank. Als ook de juffrouw zich niet lek ker voelt, wordt snel meester Van Kooten van de hoogste klassen erbij gehaald. Een kolendampvergiftiging, is de conclusie. Nadat de leerlingen naar buiten zijn gebracht, blijken de gevolgen mee te vallen. Bij het kerstfeest 's avonds in de houten kapel aan de overkant van de straat, hoeft niemand te worden gemist. Beschermde wereld Vierenzestig jaar later, in november 2012, verzamelen zich in de be stuurskamer van De Nessevliet drie oud-leerlingen van de school. Met de huidige directeur Riekelt Korf blikken ze terug op hun deel van de honderdjarige geschiedenis van de school. Die begint met de opening in 1913 van de Christelijke lagere school, zoals het schooltje aan het eind van de Wollefoppenweg dan nog heet. Vóór die tijd was er een openbaar schooltje. Het was de evangelisatievereniging onder lei ding van dominee Pieper die aan de basis stond van de christe- n. lijke school. Met zo'n honderd leerlingen floreert De Nessevliet anno 2012 als nooit tevoren. De school speelt nog altijd een belangrijke rol in het dorpsleven van Oud Verlaat. Het honderdjarig bestaan wordt dan ook een twee weken durend feest voor het hele dorp, met onder meer een voorstel ling door alle leerlingen in Orion en een film mét en over de bewoners van Oud Verlaat. In het najaar volgt dan nog een reünie waar oud-leer lingen samen terugblikken op hun tijd in de schoolbanken. AH Bos, Bram Krijgsman en Jannie Reijm voor eventjes terug in de schoolbanken. Het was een kleine school, zowel letterlijk als figuurlijk, met twee lo kalen voor zo'n zeventig leerlingen. Een beschermde wereld begrensd door het overdekte schoolplein aan het ene eind en twee smalle groene klapdeurtjes aan het andere eind van de gang, die leidden naar streng verboden gebied: de achtertuin van de meester, die in de woning naast de school woonde. De bestuurskamer werd in 1946 aangebouwd, een der de lokaal volgde in 1952. Naast de school werd in 1950 kleuterschool Het Weidebloempje geopend. "De sfeer was prima, ik ging graag naar school", weet Ali Bos-Krijgs- man (81) die in 1937 voor het eerst - op klompen - in de schoolbanken kroop. Dat er soms aan oren werd getrokken, en met houten lineaal- tjes op vingertjes getikt, deed aan het enthousiasme niets af. "Niemand had om die reden ooit een he kel aan de juf of meester." Sommige kinderen bleven zeven of zelfs acht jaar op school. Jannie Reijm (72), die in 1946 in de eerste klas van juffrouw Heuvelink kwam: "De meesten gingen na de zesde klas naar de huishoudschool of am bachtsschool. Ik bleef nog twee jaar hier, want mocht van mijn ouders niet naar Rotterdam. Dat was zó ge vaarlijk." Bram Krijgsman kwam op school in oorlogsjaar 1943. Hij herinnert zich dat het schoolgebouw door de Duit sers werd gevorderd, en onderkomen werd voor de Poolse dwangarbeiders die schuttersputjes moesten gra ven. "Wij kregen toen les in de oude boerderij van Verduijn en in het voorhuis van Joop Paul. Veel meer weet ik niet van die oorlogsjaren, al heb ik nog wel een scherp beeld van de mensen die in de hongerwinter op blote voeten uit Rotterdam kwa men lopen, om eten te halen bij de tuinders." Redding Tot begin jaren zestig gaat het de school, als het om leerlingaan tal gaat, voor de wind. "Toen kwam er een dip", weet Krijgsman, die twaalfeneen- halfjaar lang deel uitmaakte van het schoolbestuur. "Op een gegeven mo ment waren er nog maar dertig leer lingen, terwijl we officieel boven de veertig moesten zitten, leder jaar kregen we te horen: volgend jaar moet je stoppen. We heb ben een paar keer ontheffing gekregen en zijn nog naar Capelle geweest, om samen werking met scholen daar te bespreken. De redding kwam uiteindelijk uit Ommoord, de nieuwbouwwijk van Rotterdam waar men sen uit Spijkenisse en andere kleine plaatsen gin gen wonen. Die had den zelf ook op een landelijk schooltje gezeten en wil den hun kinderen hier graag naar school doen." In 1974 waren er weer bij na tachtig leerlingen.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 49