trvWrv HART VAN HOLLAND I KERSTINTERVIEW I 19 DECEMBER 2012 53 Gouda/Waddinxveen - Al enkele jaren vieren medewerkers en cliën ten van Kwintes Midden-Holland kerstfeest met elkaar. Kwintes is een organisatie die mensen met een psychische of sociale kwetsbaar heid ondersteunt. Het kerstfeest van Kwintes wordt in de schouwburg in Gouda gehouden. De bezoekersaan tallen stijgen de laatste jaren explo sief. "Het is vooral een feest voor de cliënten die weinig contact hebben en eenzaam zijn met kerst." Door Job van der Plicht Morgen, donderdag 20 december, is het zover. Dan wordt de jaarlijkse kerstviering van Kwintes weer in de Goudse schouwburg gehouden. Veel cliënten kijken er al lange tijd naar uit, weet ook Rob van Son, cliënt van Kwintes en medeorganisator van het kerstfeest. "Als het feest niet zou worden georganiseerd, zouden veel cliënten het heel erg missen." De Waddinxveense Yvonne Visser, voorzitter van de regionale cliëntenraad van Kwintes valt Van Son bij: "Een aantal weken geleden vroegen cliënten al waarom ze nog geen uitnodiging hadden gehad en of het feest wel door zou gaan." Entourage "Voor veel cliënten is het bijzonder dat het kerstfeest in de schouwburg wordt gehouden. Onze cliënten heb ben vaak een laag bestedingsbudget of zitten zelfs in de schuldhulpverle ning. Ze hebben geen geld om naar de schouwburg te gaan", legt Lia van Luik, ondersteuner van de regionale cliëntenraad van Kwintes uit. "Deze entourage is dus een mooi moment voor hen." Dat het feest door moest gaan, stond voor de organisatie vast. Binnen Kwintes Daar wil Kwintes gebruik van ma ken. Mensen met een psychische of sociale beperking worden vaak ge stigmatiseerd, maar ze moeten als gewoon mens worden gezien." Mensen moeten oog hebben voor elkaar, stelt Visser. "Heb je een buurman die vaak alleen is? Nodig hem dan eens uit om een borreltje te komen drinken. Niet alleen in de kerstperiode, ook daarna. Nu er door de overheid zoveel bezuinigd gaat worden, moeten we meer naar el kaar omkijken. Cliënten van Kwintes en 'gewone' burgers moeten dichter naar elkaar toegroeien." De organisatoren van het Kwintesfeest benadrukken hoe belangrijk het is om naar elkaar om te kijken. wint het kerstfeest in de schouw burg steeds meer aan waardering en ondanks de bezuinigingen van de overheid wordt er alles aan gedaan om het de cliënten zoveel mogelijk naar de zin te maken. "In dat op zicht zijn we ook veel dank aan de schouwburg van Gouda verschul digd", legt Van Luik uit. "Natuurlijk moeten we voor het gebruik van het gebouw betalen, maar ze zijn ons enorm ter wille. We krijgen de beschikking over hun faciliteiten en zorgen zelf voor personeel; al lerlei mensen uit de organisatie van Kwintes zullen op het kerstfeest een dienende rol hebben." Cabaretier Cabaretier Ruurd Walinga vult don derdag het hoofdprogramma. Daar naast brengt een band een aantal kerstliedjes ten gehore. Deze band is samengesteld uit cliënten van Kwintes. Na het optreden van Wa linga gaan alle aanwezigen aan het buffet en om acht uur 's avonds is het feest afgelopen. Daar waar voorheen het kerstfeest van Kwintes een landelijke aangele genheid was, wordt het sinds enkele jaren regionaal gevierd. "Het was te massaal", vertelt Van Luik. "Dat sprak cliënten minder aan, ook omdat ze maar weinig mensen kenden." Nu Kwintes Midden-Holland het kerstfeest in de schouwburg viert, kennen de aanwezigen elkaar wél. Van Luik: "Dat is knusser. Onze cliënten waarderen het ook echt. Ze moedigen elkaar zelfs aan om te komen." Als mensen elkaar nog niet kennen, zorgen de begeleiders van de cliën ten daar wel voor. "Je maakt op het kerstfeest gebruik van het netwerk van je begeleider", zegt Olaf Velte- naar, cliënt van Kwintes en mede organisator van het kerstfeest. "Ik heb zelfs mijn vrouw ontmoet op een kerstfeest van Kwintes." Gewoon mens Kwintes betekent 'oog hebben voor het bijzondere' en dat is ook waar de organisatie sterk in is, vindt de voor zitter van de cliëntenraad Yvonne Visser. "Waar lig gen de mogelijkheden van iemand met een psy chische of sociale beperking? Vtta WWlT

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 53