"Ik ben er trots op om officieel Nederlander te zijn" Fooi Mainstreet naar Serious Request Meezingen in Marcus Passie Van Haasteren puzzels op rommelmarkt 50% KORTING HART VAN HOLLAND ZEVENHUIZEN 3 JANUARI 2013 9 Angelina Aneheta gaf haar Filipijnse nationaliteit op Inloop Fibromyalgie Oud papier Swinging Sunday Music in La Baraque WINTEROPRUIMING BIJ ZUID t/m op najaarscollectie Zevenhuizen - De wetgeving omtrent inburgering verandert per 1 januari 2013. Wie vanaf dan wil inburgeren in Nederland moet dat zelf betalen. Daar heeft Angelina Aneheta (42) geen wetswijziging voor nodig gehad. De van oorsprong Filipijnse betaalde haar naturalisatie zelf en ontving afgelopen zomer haar Nederlandse paspoort. "Inburgeren is moeilijk maar als je graag wilt, kom je er wel. balvereniging Groeneweg. Kletsen, drinken verkopen: dat is gezellig en je leert ervan." Dat buurvrouw Grada bij Ancheta op de bank zit en de kat van de ach terburen door het huis loopt, toont aan dat het een zoete inval is in het Nederlands-Filipijnse huishouden. Het sociale is typisch Filipijns vol gens zoon Jayson. "Dat is in Neder land minder. Voordat je hier contact hebt moet je met mensen afspre ken. In de Filipijnen hoefje alleen de straat op te gaan." Smelter ver klaart: "Daar is minder werk en de mensen leven buiten vanwege het klimaat. Nederlanders zijn meer op zichzelf, denk ik." Leren van elkaar Het sociale karakter van de Filipij- Door Pepijn de Groot De liefde voor haar partner John Smelter (66) bracht Ancheta naar Nederland. De twee leerden elkaar in 2000 kennen in de Filipijnse kap salon waar Ancheta werkte. Het werd Ancheta snel duidelijk dat haar toekomst in Nederland lag. "Ik was verliefd en wilde bij John zijn. Daar naast was er hier meer werkgele genheid. Mijn toekomst zag er beter uit als ik naar Nederland zou gaan." Drie jaar papieren rompslomp later kwam Ancheta - met haar zoons Jaymark (inmiddels 16) en Jayson (inmiddels 23) - in Zevenhuizen wonen. Met inburgeren begon Ancheta niet direct omdat dat moeilijk viel te combineren met de zorg voor haar jongste zoon. "Ik sprak met John af: als Jaymark naar de middelbare school gaat, begin ik met de inbur gering. Er komt veel bij kijken. Ik moest een portfolio bijhouden. Daar moet van alles in: een sollicitatiege sprek, gesprekken met andere men sen. Vervolgens krijg je een praktijk examen waarbij je portfolio wordt besproken. Bij mij ging het over arbeidsrecht en de inboedelverze kering." Smelter grinnikt. "Ze weet het inmiddels beter dan ik. En ik ben al bijna 67 jaar Nederlander!" Dat Ancheta dingen heeft moeten leren die de gemiddelde Nederlander niet weet, vindt ze niet erg. "Wetten, rechtspraak, verzekering: je moet alles weten. Het kan altijd van pas komen." Ancheta en haar zoon Jaymark flankeren burgemeester Kats bij de inburgeringseeremonie. (foto: Jayson Ancheta) Geïnteresseerd en leergierig In de jaren voor de naturalisatie heeft Ancheta niet stil gezeten. Ze haalde haar rijbewijs in Neder land en ging direct aan de slag als schoonmaakster. "Bij het solliciteren vroeg mijn baas of ik ervaring had. 'Natuurlijk', zei ik." Ze lacht. "Ik ben kapster, ik had geen ervaring. Maar ik ben geïnteresseerd en leergierig dus ik pakte het snel op." Interesse en leergierigheid, volgens Ancheta vormen die twee de sleutel tot "een goede inburgering. "Je moet naar buiten toe, contact zoeken met mensen. Ik werk bijvoorbeeld als hulpverlener voor mensen met een persoonsgebonden budget. Maar ik sta ook in de kantine van voet- nen, daar kunnen de Nederlanders nog wel iets van leren volgens Smel ter. "Nederlanders hebben het druk met zichzelf en hun werk. Filipijnen staan meer open voor andere men sen, zijn behulpzaam en zorgzaam." Van de Filipijnse cultuur krijgt Smel ter verder weinig mee. Wel wordt er vaker Filipijns eten opgediend dan Hollandse kost. "Waar ik nooit aan kan wennen is met je handen eten." Jayson lacht erom. "Dat is toch be ter dan met stokjes?" De meeste mensen weten weinig van de Filipijnse cultuur, denkt Jay son. "In het begin werd ik op school een Chinees genoemd. De mensen weten niet goed waar de Filipijnen liggen. Als ik die mensen uitlegde dat het in Azië lag, werd gezegd dat iedereen daar toch op elkaar lijkt. Daar kan ik boos om worden." Glimlachend vervolgt hij: "Als ik vervolgens zei dat Nederlanders en Duitsers ook op elkaar lijken, wer den zij boos." Trots Voor alle gezinsleden was het wen nen in Nederland. Ancheta: "De taal en het klimaat verschillen enorm van de Filipijnen." Een bijkomend effect van haar naturalisatie is dat ze haar Filipijnse nationaliteit moest opgeven. Erg vindt Ancheta dat niet. "Ik ben er trots op om of ficieel Nederlander te zijn, dat heb ik altijd gewild." Dat heel Nederland groot feest viert op haar verjaardag - Ancheta is jarig op Koninginne dag - is een leuke bijkomstigheid. Smelter: "Heel Nederland hangt de vlag uit voor my queenie." Van links naar rechts Jayson, Smelter, Jaymark en Ancheta. Gouda - De maandelijkse inloop voor Fibromyalgie patiënten wordt gehou den op 9 januari van 10.00 tot 12.00 uur op de Jozeflocatie van het Groene Hart Ziekenhuis aan de Jan van Beau- montstraat. Belangstellenden kunnen hier terecht voor informatie of voor een goed gesprek. Ervaringen en tips kunnen worden uitgewisseld. Info: 0182-634561 ofwww.fesinfo.nl. Zuidpias - Koorzangers uit de ge meente Zuidpias wordt de kans ge boden als gastzangers mee te zingen in de Marcus Passie van Addie de Jong. In de hervormde kerk aan de Dorps straat wordt zaterdag 16 maart de Marcus Passie van Addie de Jong uitgevoerd, een muzikale vertolking van het Marcus evangelie door vo cale solisten, orkest, orgel en een koor. Addie de Jong, organist en componist (overleden 1992), schreef deze passie, geïnspireerd door Bach maar met eigen stijl en ritmiek en met veel bekende koralen, gezongen door vierstemmig koor. Zevenhuizen - De papiercontainer van de Wereldwinkel staat donder dag 10 en vrijdag 11 januari bij de voormalige brandweerkazerne aan de Burgemeester Boerstraat. Oud papier kan ingeleverd worden op donderdag van 12.30 tot 18.30 uur en op vrijdag van 8.00 tot 12.00 uur. Het papier dient gebundeld of in ste vige dozen aangeleverd te worden. De uitvoering is een initiatief van de gereformeerde kerk, de hervormde gemeente, de r.k. gemeenschap en de Vereniging van Vrijzinnige Pro testanten in Zevenhuizen. Het pro ject wordt gecoördineerd door de Stichting Orgelcultuur Zuidpias. De repetities worden gehouden op maandag van 13.45 tot 15.00 uur in de Open Hofkerk in Ommoord en beginnen op maandag 7 januari. Er kan gevraagd worden een eenvoudi ge stemtest te doen. De kosten voor deelname bedragen 20 euro. Voor meer informatie en aanmel den: 010 2220132 of leniemulder@ de-nesse, nl Zevenhuizen - Jessica en Aletta van Mainstreet brachten op kerstavond 735 euro naar het glazen huis in Enschede. Eigenaar Ben Verburg van Mainstreet verdubbelde de 365,- euro tellende fooienpot van de decembermaand. De actie 3FM Serious Request bracht uiteindelijk ruim twaalf mil joen euro op. Het Rode Kruis be steedt het geld aan de bestrijding van babysterfte. Zevenhuizen - De maandelijkse rommelmarkt van de hervormde kerk wordt gehouden op zaterdag 5 januari van 9.00 tot 12.00 uur. Een gulle gever schonk de kerk meer dan vijftig verschillende Jan van Haas teren puzzels van 1000, 1500 en 2000 stukjes; ze zijn voor een klein prijsje te koop op de rommelmarkt aan de Wilgenlaan. Zevenhuizen - Partycentrum La Ba raque staat zondag 6 januari van 15.30 tot 19.00 uur in het teken van Swinging Sunday Music. De liefheb bers van dansmuziek uit zowel de '60ties en '70ties als van heden daagse muziek kunnen met de voet jes van de vloer. Allround Orkest Twilight staat ga rant voor een middagje swingen. Na afloop bestaat de mogelijkheid in het restaurant een hapje te blij ven eten. Het dansfeest is bestemd voor iedereen van 35 jaar en ouder. Deur open om 15.00 uur. Het party centrum is gevestigd aan de Zuid- plasweg 12-14. De toegang is vrij. (kijk voor de voorwaarden op www.zuidunderwear.nl of kom naar de winkel) Dorpsstraat 208A 2761 AK Zevenhuizen tel: 0180-810019 www.zuidunderwear.nl

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 9