ANBO Continental Kids in Lichtkring Klikken mag ACTIVITEITEN ANBO Lerares verdacht van ontucht Uit-fair-koop Sing In HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 9 JANUARI 2013 9 De herinneringen van Alie van Dam-Bruinenberg (1930) en dochter Dieuweke afdeling NIEUWERKERK AAN DEN IJSSEL Gospelkoor in open deur dienst Megashow Explosion Streetdance Door Elly van Gelderen *54* "Met mijn man Gerard en mijn ou ders Hidde en Grietje Bruinenberg verhuisden wij vanuit Steenwijk met een veewagen naar de Nieu- werkerkse steenbakkerij Hitland waar mijn man werk kreeg. Mijn- lief was de eigenaar. Hij was niet gemakkelijk voor zijn personeel, dat weinig verdiende. We kregen in een buurtje op het terrein, een oud vochtig onbewoonbaar verklaard huisje met éénsteens muurtjes, erg koud. Er was een keu kentje, een kleine kamer met bedsteden, steentjes Alie van Dam. op de vloer met in het midden een kleed en een klein zoldertje" zo begint Alie van Dam haar verhaal. "We stookten van afvalturven die met het laden in het water vie len en opgebaggerd werden. De strenge onderbaas keek of wij geen turven stalen. We hadden veel muizen en ratten. Glimmen de slakkensporen zaten binnen in de bedsteden. Een keer zat een naaktslak in de tuit van de thee pot. Katten die ongedierte vangen, wilde mijn man niet. Hij hield tro pische vogels. De baas wilde ook geen katten vanwege de pootaf- drukken in zachte stenen. Een van de bewoners verkocht geitenmelk, een ander hield varkens en deelde het vlees, eieren hadden wij van onze kippen. Alleen zondags aten we een stukje rundvlees en soms een rookworstje met acht perso nen. De was deden we met IJssel- water en we droogden het op de bleek langs de Groenendijk." Dochter Dieuweke heeft haar eigen verhaal. "In ons buurtje woonde een oude vrijgezelle vrouw die Alida heette. Ze werd dementerend en deed vreemd. Wij waren bang van haar, ze liep met lange zwarte jurken en wij noemde haar de heks. Soms zette ze alle meubels buiten, volgens haar zaten er boze geesten in. Er gebeurden daar toch rare dingen. Mijn moeder was als christelijke vrouw niet bijgelovig, maar eens vloog de rammelaar vanuit een lege box door de kamer. Wij hoor den ook eens boehoe roepen uit een lege kast. Dus wij geloofden dat de huisjes behekst waren. Accent Steenplaatskinderen liepen ver naar school (ik op plastic schoen tjes), we werden aangezien als Het buurtje van de steenplaatsarbeiders. minderwaardig, armoe dig en ik werd gepest vanwege mijn achter hoeks accent. Op de steenplaats was ieder een gelijk. Dorpskinde ren mochten niet met ons spelen. En vooral niet van de rijkere boeren van de 's Gravenweg. Door geldgebrek was er geen plaats voor luxe. Mijn moeder was vaak ziek, dus deed ik al jong de huishouding en verzorgde de kin deren. Bovendien hielp ik, maar ook andere kinderen, met stenen keren en opzetten om te drogen. We kregen dan een dubbeltje of een appel. Soms hielp ik's nachts, met regen, om de stenen met riet matten af te dekken. We konden leuk met zand spelen of verstop pertje, rond de veldovens die nu zijn gerestaureerd. En zwemmen in de IJssel. Speelgoed had ik niet, wel een pop die ik waste in de IJs sel; ik huilde omdat haar gelijmde haren uitvielen. Ik was zestien toen mijn moeder 's nachts in de huiskamer moest bevallen op een opklapbed. Vader ging de dokter halen op de fiets, ik moest van de kraamverzorg ster alles klaar zetten. Tijdens de bevalling durfde ik niet naar mijn moeder te kijken. Na de huishoudschool werd ik dienstbode bij de baas Mijnlief. Zijn mooie grote villa stond langs de IJssel en had twintig kamers, in tegenstelling tot onze armoe dige kleine arbeiderswoninkjes. Er waren onder andere een eetka mer, woonkamer met veel antiek, keuken, vestibule, studeerkamer, mangelkamer, bibliotheek, slaap kamers, kelder, kleedkamer en een dienstbodekamer. Tijdens het eten dronk het echt paar altijd een borreltje van de Nieuwerkerkse distilleerderij Post. De grote veldovens zijn nu geres taureerd. Ondanks de armoede, waren de steenplaatsbewoners tevreden en maakten lol met elkaar. Er was een soort lotsver bondenheid, we hadden een fijne jeugd." DAT RUIMT LEKKER OP! Nieuwerkerk aan den IJssel - De Continental Kids geven zaterdag 19 januari een concert in de Lichtkring. Een van de kids is de in Nieuwer kerk woonachtige Lise Klapwijk (9); Lise zit in groep 6c van de Gideon- school Het concert begint om 15.30 De toegang bedraagt 5 euro voor vol wassenen, 3 euro voor kinderen tot twaalf jaar. Een gezinskaart kost 15 euro. Voor meer informatie: www.continentals.nl. dus klik snel naar: www.hartvanholland-online.nl BRIDGE Voor zowel leden als niet-leden op dinsdag 8, 15, 22 en 29 januari om 13.30 uur in De Batavier. Meer in formatie via 0180-313093. FITNESS Lessen vinden plaats op woensdag 9, 16, 23 en 30 januari in de gym zaal van het Comenius College aan het Fresiaveld 20. Nieuwe deel nemers zijn welkom op afspraak. Meer informatie via 0180-313093. de Dorpsstraat 32d op dinsdag 8, 15, 22 en 29 januari van 9.30 tot 10.30 uur en van 10.45 tot 11.45 uur. Kleine groepen; een eerste gratis proefles op afspraak. Meer informatie via 0180-313093. KLAVERJASSEN Voor zowel leden als niet-leden op dinsdag 8, 15, 22 en 29 januari vanaf 14.00 uur in de restauratie zaal van De Meander. Meer infor matie via 06-51623750. KAARTEN MAKEN Op woensdag 9, 16, 23 en 30 janu- Yogalessen voor dames en heren in ari vanaf 14.00 uur in De Batavier. Meer informatie via 0180-313175. Nieuwerkerk aan den IJssel - Gos pelkoor Rejoice uit Krimpen aan de Lek verzorgt onder leiding van dirigent Hans Vliegenthart een op treden op zondag 13 januari tijdens de Open Deur Dienst in het Ont moetingscentrum aan de Bospol derstraat 10. Aanvang 17.00 uur, samenzang vanaf 16.50 uur. In de dienst gaat dominee Otto Grevink uit Waalwijk voor en Rob Esseveld bespeelt het orgel. Zuidpias - Een 44-jarige lerares uit Zuidpias wordt verdacht van on tucht met een minderjarige leerlin ge tussen 12 en 16 jaar. De vrouw heeft even vastgezeten, maar kwam vlak voor kerst weer op vrije voe ten. De rechtszaak tegen haar vindt waarschijnlijk in maart plaats. Vol gens Omroep West zouden de feiten zijn gepleegd in 2006 en 2007. Nieuwerkerk aan den IJssel - De leerlingen van Explosion Street dance trainen hard voor de mega- shows die in februari worden opge voerd. Het programma omvat naast streetdance ook andere stijlen. De shows worden gehouden in het Ontmoetingscentrum aan de Bos polderstraat 10 en vinden plaats op vrijdag 15 februari om 18.00 uur en op zaterdag 16 februari om 11.00, 14.00 en 18.00 uur. De toegang be draagt 10 euro. Voor meer informatie en reserverin gen: 06-47560591. Zevenhuizen - Traditiegetrouw houdt de Wereldwinkel Z-M in de januarimaand uitverkoop. Deze gaat uiteraard niet ten koste van het in komen van de producenten in de ontwikkelingslanden, maar is het volkomen 'Fair'. In aan aanbieding zijn onder meer serviesgoed, glas werk, sieraden, sjaaltjes en beeld jes. De Wereldwinkel is gevestigd aan de Dorpsstraat 202D en is geopend van woensdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur; op vrijdag tot 17.00 uur. Nieuwerkerk aan den IJssel - Stich ting MOZ-Art houdt zaterdag 19 januari een 'Sing In', een work shopdag zingen. Zangdocent Ti neke van Geuns verzorgt workshops stemgebruik, stemvorming, belten en popsongs. Deze maand gaat bij MOZ-Art ook een serie korte kennis makingscursussen op instrumenten van start. Voor meer informatie: www.moz-art-zuidplas.nl.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 9