Kristina Tergau naar districtsfinale Beste gangmaker ooit neemt afscheid van dernymotor Moerkapelle speelt gelijk Nieuwe trainer NieMo heren Vier keer goud voor Merlijn den Hartog Gelijkspel Groeneweg tegen Verburch Turnen HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 16 JANUARI 2013 Meervoudig Europees- en landskampioen Joop Zijlaard zet punt achter wielerloopbaan Voetbal Waterpolo Zwemmen Voetbal Een vertrouwd beeld: Joop Zijlaard op zijn derny. "Ik wil stoppen nu ik nog goed ben.(foto: Cor Vos) Zijlaard ontving maar een lage ver goeding voor zijn hobby, maar het zorgde er wel voor dat zijn eet café een succes werd. '"s Ochtends reed ik de wedstrijden en 's mid dags werkte ik in 'De Gouden Snor'. Vanaf drie uur zat het helemaal vol met toeschouwers en sporters. Ik kan wel stellen dat ik mijn succes als horecaondernemer voor tachtig procent aan het gangmaken heb te danken." Generaties In al zijn actieve jaren zag Zijlaard carrières starten en eindigen. Zo reed hij in de jaren tachtig met Gary Wiggins en werd hij in 2003 Europees kampioen met diens zoon Bradley, de laatste Tour de France winnaar. Hij maakte de fietscarrière van zoon Michael en schoondochter Leontien van Moorsel mee en zag hoe zoon Ron als gangmaker twee keer Nederlands kampioen werd. Kleinkinderen Nicky (17) en Maikel (13) hebben inmiddels ook hun in trede in de wielersport gedaan. Zijn derny werd bij zijn afscheid voor een enorm bedrag geveild voor het Sophia Kinderziekenhuis, maar dat betekent niet dat Zijlaard de wielersport verlaat. Hij wordt begeleider van de gangmakers én van zijn sportieve kleinkinderen. "Nicky rijdt nu op de Zesdaagse van Bremen tussen vrouwen van boven de twintig. Ze wordt 'de Blonde Tornado' genoemd", vertelt Zijlaard trots. "Als opa mag ik het eigen lijk niet zeggen, maar ze heeft veel talent." Zevenhuizen - Kristina Tergau van gymnastiekvereniging O.S.S. BeFit nam zaterdag 12 januari deel aan de 3e divisiewedstrijden in Am sterdam. In haar leeftijdscategorie Pupil-1 turnden ongeveer dertig meisjes een oefening op de brug, de evenwichtsbalk, vloer en sprong. Kristina draaide een prima wedstrijd en wist zich te plaatsen voor de dis trictsfinale op zaterdag 6 april. Nieuwerkerk aan den IJssel - Bijna een halve eeuw kropen baanwielrenners achter de derny van de breedgeschouderde gangmaker Joop Zijlaard. Meer dan 1600 keer passeerde de 69-jarige Nieuwerkerker samen met 'zijn' wiel renner als eerste de finishlijn, wat dertig Nederlandse kampioenschappen, een aantal Europese titels én een werelduurrecord opleverde. "Ik heb meer dan veertig jaar met de groten van de wielersport gereden", blikt Zijlaard trots terug. Door Lieuwe-Jan Hettema "Het leek wel alsof ik de Tour de France had gewonnen", zegt Joop Zijlaard verwonderd. Vorige week beëindigde hij zijn carrière op het evenement waar hij ooit begon: de Zesdaagse van Rotterdam. Naast het eerbetoon van de wielrenners en toeschouwers, hadden ook de bin nen- en buitenlandse media mas saal aandacht voor zijn afscheid. "Het aantal reacties was overwel digend. Ook vanuit Duitsland en België, waar ik voor een tv-show ben uitgenodigd. Als je zoveel jaren meedoet vergeten mensen je niet, kennelijk heb ik mezelf geliefd ge maakt." Als gangmaker zorgde Zijlaard ervoor dat de aan hem toegewezen wiel renner een optimale snelheid kon bereiken. Hij las de koers als geen ander en anticipeerde op de vorm van de renner. "De derny is gewoon een fiets met een 80cc-motortje. Het is een automaatje, en door te trappen kun je versnellen", legt hij uit. Door zijn forse postuur hield hij zijn renner uit de wind, waardoor deze een tandje groter kon rijden. "Een matige renner kon ik naar de vierde plaats brengen. Maar een goede coureur was bij mij voor 99 procent zeker van een overwinning", zegt Zijlaard zelfverzekerd. Door zijn jarenlange prestaties wordt de Nieuwerkerker als een fe nomeen beschouwd. 'Joop Zijlaard is de succesvolste Nederlander ooit in de wielersport', schreef een colum nist van De Volkskrant veelzeggend. "In 42 jaar tijd ben ik dertig keer Nederlands en negen keer Euro pees kampioen geworden", aldus de Nieuwerkerker. Moeiteloos somt hij een lange rits indrukwekkende na men op van wielrenners voor wie hij het tempo bepaalde: van onze eigen Joop Zoetemelk en Gerrie Knete- mann, tot buitenlandse toppers als Erik Zabel en Johan Museeuw. Chocola In 1970 werd de toen 27-jarige de butant direct Nederlands kampioen. Wielrenner Gerrie Knetemann was onder de indruk van zijn talent. "De Kneet vroeg waarom ik niet altijd mee ging doen. 'Dat is zo'n corrupte maffia, daar kom ik nooit tussen', antwoordde ik. Maar Knetemanns ploegleider Peter Post zag het ook met mij zitten, en zo werd ik de enige gangmaker met een vast con tract", herinnert Zijlaard zich. Zijn argwaan bleek onterecht. "De baan- wielrennerij is een nette sport." In 2009 werd Zijlaard samen met de in Zevenhuizen geboren wielrenner Raymond Kreder Nederlands kampi oen. "Ik hoorde via mijn zoon dat hij geen gangmaker had, maar mij niet wilde vragen. Hij had namelijk van iemand gehoord dat ik vijfduizend euro kostte. Ik ging naar hem toe en zei dat ik alleen een reep cho cola vroeg. Een week later werden we kampioen", lacht Zijlaard. "Toen kwam hij aanzetten met twee grote repen chocola." Moerkapelle - Moerkapelle speelde zaterdag 12 januari thuis tegen Hazerswoudse Boys de uitgestelde laatste wedstrijd van voor de win terstop. Moerkapelle moest aan de slag zonder Peter Zijderhand en Jurn Hoogma, waardoor Menno Verschoor verhuisde naar de ach terhoede en De Bruin in het veld kwam. Vanaf het begin trok Moer kapelle ten aanval. Enkele keren werd het gevaarlijk voor het doel van Hazerswoudse Boys, maar de stevige verdediging wist wel raad met de aanvallen van Moerkapelle. In de tweede helft nam Moerka pelle het heft direct weer in handen en kreeg voldoende goede kansen om op voorsprong te komen, maar de nauwkeurigheid of scherpte ont braken. Hazerwoudse Boys kwam in de laatste fase stevig onder druk te staan, maar wilde koste wat het kost een puntje mee huiswaarts nemen. Dat lukte doordat de jonge maar attente keeper tot aan het einde zijn doel keurig schoon wist te houden. Nieuwerkerk aan den IJssel/Moor- drecht - Goran Ivanovski zal per di rect als waterpolotrainer gaan fun geren van de herenselectie van WSG NieMo-Van Vliet. Ivanovski is een er varen oefenmeester, die momenteel ook vrouwenhoofdklasser Polar Be- ars uit Ede traint en coacht. Hij gaat nauw samenwerken met coach Mei vin Blokland. De van oorsprong Ma- Leiden/Nieuwerkerk aan den IJs sel - De zwemmers van Van Vliet Barracuda grossierden afgelopen weekend in gouden medailles tijdens de Kringkampioenschap pen in Leiden. Jeroen Bechtold haalde op de 100 vrij met een tijd van 1.05.31 zijn limiet voor de NJK die voor februari op het programma staat en werd tevens Kringkampioen junioren 1. Ook Isabelle den Hartog beves tigde haar ticket voor de NJK op de 100 schoolslag in een eind tijd van 1.21.83 en werd tevens Kringkampioen junioren 2. Merlijn den Hartog behaalde tij dens de Winterkring kampioen schappen vier gouden medailles: op de 100 vlinder, 100 school, 100 rug en 100 wissel met ook nog op alle afstanden een pr. Met zijn 1.22.88 op de 100 vlinderslag mag Merlijn zich rekenen tot de top 10 van Nederland, lan Min- nigh is bij de junioren 4 Kring kampioen geworden op de 100 vrij in een eindtijd van 56.65 met in zijn kielzog Floyd van Hoof met zilver in 58.02. cedonische trainer heeft een ruime ervaring in de waterpolowereld. Hij was bondscoach van onder meer De nemarken, werd landskampioen met de heren van Polar Bears en was tech nisch directeur van de Macedonische ploeg, die uitkwam op de Olympische Spelen van Londen. In het verleden speelde Ivanovski een aantal jaren voor Van Vliet-Barracuda. Zevenhuizen - Groeneweg was zondag 13 januari thuis goed op dreef tegen titelkandidaat en run- ner-up Verburch. Gedurende de hele wedstrijd waren de bezoekers voetballend iets beter maar de thuisclub kreeg de beste kansen. Al in de vijfde minuut kopte aan voerder Maurice Eckhardt de bal tegen de touwen na een corner van Luuk Gritter. Voor rust kreeg Joey Grootscholten nog twee mooie kansen om de voorsprong uit te bouwen, maar de bal be landde net aan de verkeerde kant van de paal. In de tweede helft scoorde Ver burch uit een klutsbal de gelijk maker en tien minuten later moest Kevin Zijderhand, na een verre uittrap van keeper Schaart, aan de noodrem trekken. De daarop volgende strafschop werd feilloos benut; 1-2. Groeneweg leek ver slagen, maar uit een voorzet van wederom Luuk Gritter klutste de bal plotseling voor de voeten van Eckhardt die met dit buitenkansje wel raad wist; 2-2. Vijf minuten voor tijd had Erwin Hof nog voor de winnende treffer kunnen zor gen maar zijn kopbal trof de lat; eindstand 2-2.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 31