Moordrechtse IJsclub in de startblokken Fusie duurder door fouten Bibliotheken definitief samen verder deHaij van der\A4nde advocaten HART VAN HOLLAND I ZUIDPIAS I 16 JANUARI 2013 Thuis in de regio. Moordrecht- De Moordrechtse IJsclub bestaat 135 jaar en kan met ruim achthonderd leden tot de grotere ijsclubs van Nederland worden gerekend. Het twaalfkoppige bestuur organiseert leuke evenementen voor jong en oud, daarin bijgestaan door een legertje vrijwilligers. De laatste drie winters ken den 'ijsperioden' waarin de schaatsliefhebbers stevig aan hun trekken kwa men. Aan het begin van de eerste vorstperiode van 2013 spreken we met Jan Dirk Vink (49) die 27 jaar als bestuurslid aan de IJsclub is verbonden. Door Cees Visser Vink is niet alleen enthousiast be stuurslid, maar ook fervent schaat ser. "Ik schaats regelmatig op de Weissensee in Oostenrijk, maar ui teraard alleen wanneer de ijsbaan hier niet open is." Voor het besturen van een ijsclub met zoveel leden en evenemen ten, komt het een en ander kijken. Vink: "Als bestuur vergaderen wij tweemaal per jaar en in november is er een ledenvergadering. Voor dit seizoen is alles al in gereed heid gebracht. De veegmachine met schuivers, borstels en hulpstukken is gecontroleerd, de geluidsinstal latie en de lampen zijn getest, er is een nieuwe kabel aangelegd en alles werkt nu perfect. Het wachten is al leen nog op ijs." Elfstedentocht Voor jong en oud worden allerlei smaakmakende, sportieve en gezel lige wedstrijden georganiseerd. Zo raakt Vink niet uitgepraat over de Elfstedentocht voor kinderen. "Op de eerste openingswoensdag van de ijsbaan kunnen alle leden en inwo ners van Moordrecht deelnemen aan een heuse Elfstedentocht met een gegarandeerde medaille. Er wordt gewerkt met echte stempelkaarten die op twee stempelposten moeten worden afgestempeld, er zijn kluun plaatsen en er moet door een tunnel worden geschaatst. Het parcours is voorzien van borden, waarop de elf steden van de tocht staan vermeld. Het evenement wordt op alle scho len bekendgemaakt; vorig seizoen waren er driehonderd deelnemers." Wanneer de financiën het toela ten, vindt jaarlijks een bustocht voor schoolkinderen plaats naar de ijsbaan in Zoetermeer om hen ver trouwd te maken met ijs en schaat sen. Verder zijn er kortebaanwed- strijden voor het kampioenschap van Zuidpias, waarvan de eerste drie jaar geleden plaatsvond. Startklaar Zodra er sprake is van een serieuze Zuid plas - Mede door grote druk om de fusie tussen Nieuwerkerk, Moor drecht en Zevenhuizen-Moerkapelle op tijd te realiseren, zijn er fouten ge maakt waardoor de gemeente nu al ruim twee jaar in financieel zwaar weer verkeert. Dat blijkt uit een onderzoek van de Rekenkamercommissie dat tij dens de raadsvergadering op 8 januari werd gepresenteerd. In 2010 dachten velen dat de fusie door schaalvergroting financieel voordeel zou opleveren, het tegendeel blijkt nu waar te zijn. Door Erwin van 't Hof Naast de tijdsdruk, noemt het rap port ook de economische crisis en het ontbreken van nieuwe proces sen in de oude begrotingen, zoals de renovatie van de Ambonwijk in Moordrecht en de perikelen rond de grondexploitatie van de Zuid- plaspolder, als redenen waardoor de fusiegemeente Zuidpias diep in de rode cijfers is gedoken. Opvallend is dat de voormalige ge meenten alle drie slechts positieve zwarte cijfers op hun jaarrekeningen hadden staan in de maanden voor de fusie. Burgemeester Gert-Jan Kats kon tijdens de gemeenteraad nog een andere reden verzinnen hoe drie positieve begrotingen plotse ling één negatieve konden opleve ren. "Vlak voor een fusie verandert er misschien iets in de politiek. De voormalige gemeenteraden kunnen op het laatste moment zonder oog op de toekomst helemaal voor zich zelf zijn gegaan. Als dat inderdaad is gebeurd, plukken wij daar nu de vruchten van." Overzicht verloren Het onderzoek geeft aan dat door het grote aantal instanties dat be trokken was bij de fusie het over zicht waarschijnlijk verloren is ge gaan. Hierdoor is de fusie een stuk duurder uitgepakt dan de bedoeling was. Alle raadsleden waren het er over eens dat het nu geen tijd is om Jan Dirk Vink bij de Moordrechtse IJsclub. Gaan we schaatsen deze winterVink is er klaar voor. vorstperiode komt het bestuur in actie. Vink: "De draaiboeken liggen klaar en binnen 24 uur worden alle belangrijke beslissingen genomen. Het ijs moet minimaal 9 cm dik zijn; in geval van sneeuwijs nog een paar centimeter dikker. De buienra dar wordt regelmatig geraadpleegd evenals de weersverwachtingen van het KNMI en het bouwweerberieht, dat details geeft over onder andere de luchtvochtigheid. Het water van de baan moet eerst 4 graden Celsius worden, waarna het naar beneden zakt en plaatsmaakt voor warmer water dat stijgt. Daarna worden de ijskristallen gevormd en begint het bevriezingsproces. Hoewel de wa terdiepte van de baan slechts 50 cm is, nemen wij geen enkel risico, om dat door de modderige ondergrond verdrinking mogelijk zou zijn. Dit in tegenstelling tot veldijsbanen die veel minder diep zijn." Opening De opening van de ijsclub wordt aangekondigd op de website www. moordrechtseijsclub.nl en verder zorgen muziek en vlaggen ervoor dat al snel iedereen op de hoogte is. Vink: "Wanneer het moet kunnen wij de baan in twee uur schaatsgereed hebben en ook wanneer deze gezien de weersomstandigheden maar één dag open kan zijn, doen we dat." Lidmaatschap Volwassenen zijn lid van de ijsclub voor 7,50 euro per jaar; kinderen betalen 3 euro. Zijn nieuwe leden welkom? Vink: "We hebben nu acht honderd leden, maar van mij mogen het er achtduizend worden en ze mogen overal vandaan komen." op zoek te gaan naar een schuldige. "Misschien zou het wat genoeg doening geven om de daders te besmeren met pek en veren en hen op een boerenkar door de gemeente te rijden, maar daarmee lossen we natuurlijk niets op", aldus Jan Hor dijk (WD). Roeland de Graaff (CDA) hoopt dat Zuidpias iets kan leren van het verleden. "Ik denk dat dit een teken is dat wij het nu beter moe ten doen, zodat we de toekomstige generaties niet met onze problemen opzadelen", aldus het raadslid. In de toekomst moet nog beter in het financiële huishoudboekje van de gemeente worden gekeken voor dat er geld wordt uitgegeven, zo vloeit voort uit de onderzoekscon clusies. Een open deur, volgens Rik van Woudenberg (D66): "Natuurlijk is het fijn dat er goed naar dit soort zaken wordt gekeken, maar ik denk dat een aantal raadsleden na een goed gesprek al snel tot dezelfde constateringen en conclusies kon den komen als dit rapport. Een on derzoek als dit kost ook weer veel geld, en we krijgen er eigenlijk maar weinig concrete antwoorden voor terug." Hoewel het onderzoek stelt dat er misstappen zijn gemaakt in de voorbereiding op de fusie, wordt nergens concreet gesteld wat er precies is fout gegaan. 'Het zou fijn zijn als dat een keer echt goed dui delijk wordt gemaakt", aldus Van Woudenberg. Zuidpias - De aanstaande fusie van bibliotheek De Groene Venen en bi bliotheek Nieuwerkerk is definitief. Op 4 januari hebben wethouder Ver beek en de beide bibliotheekvoor zitters daarover overeenstemming bereikt. De openbaring van de nieuwe ont wikkeling lijkt voor verwarring te zorgen. Leo de Viet, voorzitter van Bibliotheek Nieuwerkerk, reageert niet inhoudelijk op het nieuws. "Ik kan alleen zeggen dat de feiten juist zijn. Er is een afspraak ge maakt met de wethouder om op dit moment niet te communiceren over de aanstaande fusie." De be stuursvoorzitter van bibliotheek De Groene Venen, Gerrit Jan Blanke- meijer, reageert wel inhoudelijk en noemt de fusie tegenover Hart van Holland 'een goede zaak'. "De on derhandelingen zijn in alle pais en vree gegaan." In alle dorpen van Zuidpias zal een bibliotheekvoorziening blijven on der de vlag van Stichting Biblio theek De Groene Venen. Dat is niet de enige verandering in de biblio theekvoorziening in Zuidpias. "De bibliotheek in Nieuwerkerk blijft de locatie met alle voorzieningen, in Zevenhuizen en Moordrecht komen nevenlocaties. In Moerkapelle komt een kleine voorziening." Stichting Bibliotheek De Groene Venen heeft ervaring met een soortgelijk proces, dat ook plaatsvindt in de fusiege meente Reeuwijk-Bodegraven. Kleinere vestigingen Alle vestigingen gaan volgens Blan- kemeijer inleveren in oppervlakte. "Maar dat is logisch met bezuini gingen. De vestiging in Nieuwerkerk is nu te duur om te bekostigen. Die vestiging zal slinken op de huidige locatie (in winkelcentrum Reigerhof, red.) of elders een kleiner oppervlak krijgen." In het kader van multi functionaliteit strijken de vestigin gen in Moordrecht en Moerkapelle vermoedelijk neer in een school, en die in Zevenhuizen in het dorpshuis. "Daar wordt nog over gesproken", aldus Blankemeijer. Als die plannen werkelijkheid wor den heeft dat gevolgen voor activi teiten. "Niet dat er per se minder le zingen worden gegeven. Maar als je met een bibliotheek in een school lokaal komt, heb je alle ruimte nodig voor je materiaal. Lezingen zullen dus niet meer direct 'in de biblio theek' plaatsvinden, zoals nu wel gebeurt." Dit geldt overigens niet voor de vestiging in Nieuwerkerk, stelt Blankemeijer. Gedwongen ontslagen vallen er met de fusie niet. "Veel wordt al gedaan op vrijwillige basis." Blankemeijer ziet vooral de voordelen van de fu sie. "Men zal niets merken van de fusie als het gaat om de collectie of de activiteiten, dat zal zich blijven ontwikkelen. Ik zie deze fusie als uitermate efficiënt." De besturen van de twee organisaties zullen sa mensmelten en volgens Blankeme ijer komt er een nieuwe voorzitter. Juridische afronding Deze maand nog vindt de juridi sche afronding van de fusie plaats. De nieuwe bibliotheekorganisatie moet voor 1 mei de subsidieaan vraag en de begroting voor 2014 indienen. De begroting moet slui tend zijn, en rekening houden met de opdracht tot bezuiniging. Na het indienen van de subsidieaanvraag en begroting zal duidelijk worden met welke tarieven de bibliotheek organisatie gaat rekenen met in gang van 2014. Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 3