Kerstbomen leveren zakcentje op Financiële tegenvaller vanwege sociale werkvoorziening Afscheid raadslid Schuurman Franssen vertrekt als Commissaris www. odonhoogendoor nnl HART VAN HOLLAND I ZUIDPLAS I 16 JANUARI 2013 Odon Hoogendoorn Zuidpias - "Yes, vijftig cent per boom", reageerde jeugdig Moerkapellenaar Bastiaan toen hij hoorde wat een ingeleverde kerstboom oplevert. Fanatiek ging hij aan de slag om zoveel mogelijk bomen in te zamelen. Hij kreeg hulp van zijn zus, die er - uiteraard - op stond om de winst te delen. Het resultaat: achttien bomen, leuk zakcentje. Een groepje vriendinnen uit Zeven huizen was minstens zo fanatiek; de opbrengst ging echter niet in de eigen portemonnee maar is overge maakt naar giro 8118 van KI KA (kin deren Kankervrij). De meiden haal den 56 kerstbomen op, goed voor 28 euro; een van de ouders verdubbelde het bedrag tot 56 euro. De jaarlijkse kerstboominzameling leverde meer bomen op dan vorig jaar. In Nieuwerkerk werden 1841 Eén van de jeugdige inzamelaars in Moerkapelle sleept voor een euro aan kerstbomen naar Op Moer. Kerstbomen inzamelen: opbrengst voor KIKA. bomen opgehaald tegen 1694 in 2012. In Moordrecht was de op brengst 518 (464); in Zevenhuizen 480 (468); in Oud Verlaat 27 (7). Al leen in Moerkapelle was de berg bo men minder hoog; werden er vorig jaar nog 184 bomen ingezameld, nu waren dat er 167, de achttien bo men van Bastiaan ten spijt. De bomen worden versnipperd tot groenafval. Zuidpias - Van de 4,5 miljoen euro kostende herstructurering die het sociaal werkvoorzienings- en re-integratiebedrijf Promen heeft onder gaan, komt 345.000 euro ten laste van gemeente Zuidpias. Er lijkt niets anders op te zitten dan dit bedrag uit de algemene reserve te halen. De politiek reageerde tijdens de raadsvergadering van 8 januari sterk verdeeld op dit nieuws. Door Erwin van 't Hof Oorspronkelijk zouden de kosten voor de herstructurering worden betaald uit een subsidie van het rijk. Met het sneuvelen van kabi net Rutte I en het daaropvolgende Lenteakkoord is het landelijke her structureringsbudget voor sociale diensten echter komen te verval len. Hierdoor moeten regionale overheden nu hun spaarpot stuk slaan. De WD uitte dinsdag stevige be zwaren tegen de hap uit de alge mene reserve. Het CDA was een stuk milder van toon. "We weten allemaal dat de politiek onvol maakt is en dat dit soort tegen slagen hoe dan ook voor kunnen komen", aldus Roeland de Graaff (CDA). "Dat is juist de reden dat de ajgemene reserve van de gemeen te bestaat, en die moeten we dan ook gewoon gaan gebruiken." Het CDA kreeg steun in de rug van de PvdA. "In dit geval moeten we niet alleen naar het geld kijken, maar ook wat maatschappelijk wense lijk is. Promen werkt met de meest kwetsbare groep van de samenle ving, en die moeten we altijd zo goed mogelijk blijven steun", aldus Mogens Domela (PvdA). Efficiënter Niet alleen het geldbedrag zit de WD dwars, ook het functioneren van de sociale werknemers is vol gens de partij nog ver onder de maat. Met name Jacco Vroegop (WD) uitte ferme taal in de rich ting van het bedrijf. "Ik denk dat veel mensen die op dit moment via Promen werkzaam zijn, een stuk efficiënter kunnen werken dan dat ze nu doen. Ik heb meer dere malen zelf geconstateerd dat werknemers van het bedrijf de kantjes ervan aflopen. Ik heb wel eens een busje gezien met vijf man erin die er uren over deden om een straat schoon te vegen." Deze uitspraken vielen bij en kele andere partijen niet in goede aarde. "De mensen die via Promen weer aan het werk gaan, krijgen juist een kans om terug te keren in de samenleving", aldus Mogens Domela. "Persoonlijk heb ik al veel mensen gezien die in sociale dienst zijn en hun uiterste best doen. Velen zijn ontzettend trots dat ze weer een steentje bij kun nen dragen aan de maatschappij.' Hoewel ook wethouder Arjen Ha- zelebach de uitspraken van Vroeg op 'wat ongelukkig geformuleerd' vond, liet hij wel weten dat er nog veel moet gebeuren bij Promen. "Het is inderdaad waar dat er een stuk efficiënter gewerkt kan wor den in het bedrijf. Nog niet zo lang geleden had het bedrijf meer be geleiders dan sociale werknemers. De herstructurering ziet er nu nog goed uit en ik denk dat de 345.000 euro die we nu moeten betalen gezien moet worden als een in vestering voorde kansarmen in de regio", aldus de wethouder. Zuidplas - Jan-Willem Schuurman heeft tijdens de raadsvergadering op 8 januari afscheid genomen van de gemeenteraad waar hij namens de Chris- tenUnie/SGP lid van was. Schuurman is onlangs benoemd tot evangelisatie ouderling in zijn kerkelijke gemeente. Burgemeester Gert-Jan Kats noem de het voormalig raadslid in zijn afscheidsspeech een zeer sociaal betrokken persoon met oog voor de menselijke kant van de politiek. Fractievoorzitter Marnix de Romph wenste Schuurman veel sterke toe in zijn komende loopbaan. "Hij heeft in de afgelopen tijd een enorme groei doorgemaakt, en ik hoop stiekem dat we hem over een tijd weer kunnen verwelkomen in de politieke arena", aldus De Romph. Schuurman zelf benadrukte in zijn speech voornamelijk de vrijheid die hij naar eigen zeggen kreeg om zich zelf te blijven in de gemeenteraad. Schuurman: "Ik heb ruimte gekregen om te zoeken, te leren en keihard te werken. Ik hoop dat de gemeente raad dat ook zonder mij blijft doen, zodat zelfs ik misschien ga twijfelen op wie ik moet gaan stemmen tij dens de volgende gemeenteraads verkiezing." Schuurman was sinds 2010 lid van de gemeenteraad van Zuidpias. Daar voor was hij vanaf 2006 bestuurslid van de ChristenUnie in Nieuwerkerk aan den IJssel en sinds 2008 ook lid van de commissie Welzijn, Cultuur en Onderwijs van diezelfde gemeente. Regio - Jan Franssen legt dit jaar het ambt van Commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland neer. Dat kondigde hij op 9 januari aan in zijn nieuwjaar stoespraak. Franssen meent dat het Nederlands staatsbestel - vaak aangeduid als het Huis van Thorbecke - aan herziening toe is en dat er behoefte is aan een overheid die initiatiefrijke burgers ruimte geeft. Daarvoor is volgens hem een ander besturingsconcept nodig. "Dit is het moment om een 'zware' commissie in te stellen die daar invul ling aan geeft", stelde Franssen in zijn nieuwjaarstoespraak. Hij riep minister Plasterk van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties op het voortouw te nemen. "Hij kan geschiedenis schrij ven als architect van het nieuwe huis van Thorbecke." Volgens Franssen getuigen de voor stellen van het huidige kabinet voor bestuurlijke vernieuwing, zoals de op- schaling van provincies en gemeen ten, 'van in het duister tastend stap voets voortgaan'. Grip Franssen stelde tevens vast dat schaalvergroting als gevolg van eco nomische en technologische ontwik kelingen gelijk opgaat met schaalver kleining 'doordat mensen pogen grip op die ontwikkelingen te behouden en terug te krijgen'. "De marktgedre- ven organisatie van veel voorzienin gen op het terrein van bijvoorbeeld onderwijs, zorg en energie maakt ruimte voor kleinschaliger vormen van burgerinitiatieven. Ik noem initia tieven op het gebied van coöperatieve opwekking van duurzame energie en de opkomst van kleinschalige coöpe raties in de zorg." Niet heilig Commissaris Franssen ging concreet in op het plan van minister Plasterk om voor maart 2015 de provincies Flevoland, Utrecht en Noord-Holland, als zogeheten FUN-provincie, samen te voegen. Volgens Franssen is het van belang dat dit kabinet zich ook uit spreekt over de vraag wat het met de rest van Nederland wil. Hij herhaalde zijn eerdere pleidooi voor een lands deel Zuidwest-Nederland, waarbij in zijn visie de huidige grenzen van Zuid-Holland niet heilig zijn. Burgemeester Gert-Jan Kats van Zuid- plas reageerde direct via twitter op het aangekondigde afscheid: "CvdK pleitte voor grondige verbouwing van het huis van Thorbecke en kondigde eigen vertrek aan in 2013. Wil zelf blijkbaar niet meeverbouwen." Hoveniersbedrijf ontwerp aanleg renovatie onderhoud Knibbelweg 42, 2761 JE Zevenhuizen Telefoon: 06-51257148 E-mail: info@odonhoogendoorn.nl

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 9