Stilstaan bij kunst, of de kunst van het stilstaan Kleine scholen met sluiting bedreigd Nieuwerkerker moet rijbewijs inleveren Regiokampioene NGV Spoedzitting over brug in niemandsland Nieuwerkerk Snerttoernooi jeu de boules Parencompetitie IJsselbridge HART VAN HOLLAND I ZUIDPLAS 20 FEBRUARI 2013 13 Basisonderwijs Moerkapelle en Oud Verlaat in gevarenzone Gymnastiek tm ft i Tweede Kamerlid en oud-wethouder van Zuidpias Tamara Venrooy deelt haar belevenissen als volksvertegenwoordiger in politiek Den Haag met de lezers van Hart van Holland. Vaak stellen mensen me de vraag hoe het nu in zijn werk gaat in de Tweede Kamer als je iets voor el kaar wilt krijgen. Het lijkt me leuk om in deze columns bij een van mijn dossiers wat nadrukkelijker stil te staan als er zich ontwik kelingen voordoen. Die kunnen dan een inkijkje bieden in het be sluitvormingsproces, het afwegen van belangen boven betrokkenen, het wel of niet zoeken van een podium in de media, kortom, ik kan u dan in de loop van de tijd meenemen in een dossier. Op dit moment staan we aan het begin van het besluitvormingsproces over de toekomst van Nederlandse musea. Hoewel de museumwereld bij veel mensen nog steeds een wat stoffig imago heeft, kan ik u verzekeren dat er veel hectiek en dynamiek in deze wereld aanwe zig is. De voorgeschiedenis van dit advies is dat er in de vorige re geerperiode een cultuurverande ring is ingezet in de cultuursector, de luiken open, de blik naar bui ten. Voor wie is men aan het werk, i die vraag werd te weinig gesteld. Musea laten zo'n tien procent van wat zij hebben, zien aan het publiek en zo'n negentig procent van de collectie ligt in depots. De gedachte om hier wat aan te gaan doen is vooral ingegeven door het feit dat al die 16,7 miljoen Neder landers meer kunst op meer plek ken moeten kunnen zien. En zoals dat dan gaat in Den Haag, wordt er een adviesaanvraag gedaan. Enkele weken geleden kwam dit advies uit. Kort en goed stelt de Raad voor Cultuur voor dat zo'n acht musea een kernmuseum worden en dat zij verplicht gaan samenwerken met andere musea die dat niet zijn. Hier begint mijn rol. Want direct na het verschij nen van het advies bellen diverse journalisten om je mening te horen. Maar daar ben ik dit keer bewust terughoudend in geweest. Allereerst omdat niemand binnen een uur meer dan tachtig pagina's serieus gelezen kan hebben (mijn tip: wantrouw iedereen die zegt dat wel te kunnen..) maar vooral omdat er zoveel kanten aan zo'n onderwerp zitten waar je soms ook even op moet broeden. De Kamer heeft veel instrumenten om aan de slag te gaan. Bij zo'n advies waarbij zo veel instellingen, mensen en be langen een rol spelen, moet er per definitie een afweging gemaakt worden. Een advies is immers niet zomaar een wet. Enigszins cy nisch moet ik constateren dat het adagium 'volg het geld en je vindt de belangen' niet alleen in de zorg maar ook op andere beleidster reinen en dus ook in de culturele sector opgaat. Negatieve reacties op het advies kwamen dus vooral van partijen die er last van gaan krijgen. Maar de argeloze belas tingbetaler, alsmede kleinere mu sea die soms ook zonder subsidie een actieve rol spelen kunnen er veel baat bij hebben. Dat lijkt me dus bij uitstek een thema om eens te verdiepen in een rondetafelge sprek. Of en hoe ik dat voor elkaar ga krijgen, laat ik u graag bij de volgende ontwikkeling horen! Reageren? Mail naar t.venrooy- vanark@tweedekamer.nl of via Twitter tamara_venrooy Zuidpias - "Kinderen moeten zo dicht mogelijk in hun eigen buurt naar school kunnen. Dat komt hun ontwikkeling ten goede." Aan de vooravond van het eeuwfeest van de school, reageert directeur Riekelt Korf christelijke basisschool De Nessevliet in Oud Verlaat op het nieuws dat kleine scholen in de toekomst wellicht sneller moeten worden gesloten. Als het advies dat de Onderwijs raad vorige week uitbracht wordt gevolgd, zal Nederland vanaf 2019 ruim 1300 scholen minder tellen. Volgens de Raad zijn scholen met minder dan honderd leerlingen te duur en vaak van een te lage kwa liteit, en moeten ze dus worden ge sloten. Het advies aan scholen in de gevarenzone: sluiting accepteren, fuseren, óf de strijd om de leerlin gen aangaan. Directeur Korf van De Nessevliet kiest voor de laatste optie om zijn Regio - De verkeerspolitie Haar lemmermeer heeft zaterdag 16 februari in de middag tijdens een laserguncontrole op de N201 het rijbewijs ingevorderd van een 23-ja- rige man uit Nieuwerkerk aan den IJssel. Deze passeerde de controle met een snelheid van 147 km/uur, waar maximum 80 km/uur is toege staan. Na meetcorrectie is voor de man een proces-verbaal opgemaakt voor het overschrijden van de maxi mum snelheid met 62 km/uur. school met bijna honderd leerlingen te redden: "Vanuit de onderwijsin spectie wordt aangegeven dat De Nessevliet een kwalitatief goede school is. Ouders kiezen daar bewust voor, waardoor De Nessevliet de laatste jaren groeit. Voor ons is het zaak de kwaliteit hoog te houden en het kenmerk van een kleine school - elk kind wordt gezien, gekend en krijgt aandacht - in ere te houden, ook als we groter worden. Dit is de manier om sluiting af te wenden." In Moerkapelle is het de openbare Nieuwerkerk aan den IJssel - De pupillen I, junior en senior turnsters van de Nieuwerkerkse Gymnastiekvereniging streden zaterdag 16 februari voor door stroming naar de halve finale, de districtsfinale in de derde di visie. In de ochtend nam NGV bij de categorie pupil I het volledige podium in beslag. Yalin Bleeker haalde brons, Britt Petterson zil ver en Eline Spruit mag zich re giokampioene Zuid-Holland Zuid noemen. Later op de dag plaats ten Jorinde Houweling (pupil I), Anna Blom (junior) en Samantha ten Cate (senior) zich voor de dis trictsfinale van Zuid-Holland. In totaal hebben twaalf van de zes tien turnsters van NGV zich mid dels regiowedstrijden geplaatst voor de landelijke wedstrijden. Den Haag/Nieuwerkerk aan den IJssel - De palen vooreen brug over de Ring vaart bij de Bermweg in Nieuwerkerk zijn geslagen. Toch wil dat volgens de gemeente Zuidpias in een spoedzitting bij de Raad van State niet zeggen dat daar ook de geplande weg op zal aansluiten voor toegang tot de nieuwe woonwijk Esse Zoom Laag. Keijzerschool die met 89 leerlingen in de categorie te kleine scholen zal gaan vallen. Directeur Anita te Pas vertelde vorige week aan het NOS Journaal dat het "goed te doen" is met 89 leerlingen. Bovendien stelt zij: "De waarde van een school in een dorp is niet in geld uit te druk ken." Riekelt Korf begrijpt dat er - gezien de lagere geboortecijfers - iets ge daan moet worden aan de 'leegloop' van scholen. "Ik zou dit enorm jam mer vinden voor'de vooral kleinere gemeenschappen in ons land. Een school is vaak een ontmoetingsplek voor ouders en kinderen in een dorp, het bindt samen. Als ouders daar voor naar een ander dorp of stad moeten, verdwijnt dat aspect." De zitting bij de Raad van State ging maandag over het bestemmingsplan waarmee een gewijzigd tracé voor de brug wordt geregeld. Ondernemer en omwonende Dick Houweling maakte bij de Raad bezwaar tegen dit plan en eiste onmiddellijke stopzetting. Daarmee kan ook de aanleg van de brug worden geschorst. Juridisch gezien wordt de weg met een ander bestemmingsplan mogelijk gemaakt. De Raad mag nu alleen oordelen over een gewijzigd tracé van de brug. Volgens de advocaat van Houweling is hier sprake van een fraai staaltje 'salamitactiek' van de gemeente. Een besluit over de ontsluiting van de nieuwe woonwijk wordt in stukjes gehakt en apart opgediend. De ge volgen blijven dan voorlopig in het vage. En die gevolgen zijn volgens de advocaat van Houweling niet ge ring. Raadsvoorzitter Niels Koeman merkte tijdens de zitting op dat de weg dan wel in een ander plan wordt geregeld, maar dat wel voorspeld kan worden waar die gaat komen. Een brug aanleggen in niemandsland is ook financieel gezien weinig zinvol, aldus Koeman. Verkeersveiligheid Houweling vindt dat hij flink te pak ken is genomen door de gemeente. Aanvankelijk was er sprake van een brug die in het verlengde van de Van der Lindenlaan recht over het water van de Ringvaart zou gaan naar Esse Zoom. Houweling zou dan worden uitgekocht. Maar de gemeente heeft volgens een woordvoerster besloten om het bedrijf en de woning van Houweling letterlijk links te laten liggen. De brug gaat nu schuin over het water langs het perceel van Hou weling. Dat scheelt de gemeente veel geld en het zou volgens een onder zoek door verkeersdeskundigen gun stig zijn voor de verkeersveiligheid. Het ging er bij de raadsvoorzitter maar moeilijk in. Houweling kan nu gewoon blijven zitten, maar kan overlast gaan on dervinden van een wijkontsluiting op nog geen twintig meter. Bezwaar maken tegen de weg kan nog niet, want daarvoor moet nog een apart bestemmingsplan worden gemaakt. Of de woonwijk er komt, is volgens Houweling zeer de vraag. Volgens de gemeente wordt er nu hard gewerkt om de plannen te re aliseren. Maar de Raad van State heeft al eerder bestemmingsplannen voor woningbouw van de gemeente onderuit gehaald, vanwege onzeker heid over de uitvoering. Straks kan er dus een brug over de ringvaart lig gen terwijl de woonwijk er niet komt en de ontsluitingsweg dus ook niet nodig is. De Raad moet nu beslissen of dit be stemmingsplan voor alleen de brug juridisch gezien wel deugt. De uitspraak volgt binnen enkele we ken. Nieuwerkerk aan den IJssel - Met vier en veertig spelers op de banen is het nieuwe Super Prestige seizoen bij Jeu de Boules Club Nieuwerkerk gestart. Het snerttoernooi beet het spits af. Opvallend was dat geen van de 'prominenten' kans zag drie par tijen te winnen. Eerste werden Arie van de Berg en Willem Zwang met twee winstpartijen en een saldo van vijftien punten. Met eenzelfde uit slag eindigden Arie van Vliet en Cees Hoogendoorn alleen hadden ze een partij met een lager winstsaldo dan de nummers een. Op de derde plaats eindigden Leen van de Hoek met Wim van Slingerland, hun saldo wa.s dertien punten. Het toernooi werd afgesloten met een kom erwtensoep waaraan het toernooi haar naam dankt. Nieuwerkerk aan den IJssel - Thea en Toon de Kort zijn woensdag 13 februari met 61,46% in de A-lijn op de eerste plaats geëindigd van de eerste zitting van de vierde com petitieronde; 2. Jos en Wim Lensen 59,64%; 3. Loes Vink en Lucie Wij nen 56,77%. B-lijn: 1. Ans Schnei der en Trees Hoofman 63,39%; 2. Mar Christiaanse en Elly Miltenburg 62,80%; 3. Wil en Jan van Rheenen 58,04%. C-lijn: 1. Betsie Kuiper en Elisabeth Tump én Kitty van Meurs en Maarten Boer 59,82%; 3. Elly de Haan en Netty Koolhaas 58,33%. D- lijn: 1. Henny en Koos Boeren 57,74; 2. Nel Breemane en Bep Meijer 57,44%; 3. Karei Hartlieb en Louis van de Wal 56,25%. De derde zitting van de vierde ronde van de parencompetitie van de maandagavond, gespeeld op 18 februari, is in de A-lijn gewonnen door Rennie Valentijn en Seia van den Berg met 62,20%; 2. Jan de Jong en Rinus Scheele 57,44%; 3. Anton Vorstenbosch en Jan Wal schots 57,14. B-lijn: 1. Jaap Zeedijk en Herman Holleboom 68,15%; 2. Marijke Pel en Carla Arkensteijn 62,20%; 3. Loes Vink en Leo Hesseling én Pe tra de Boer en Rob van Leeuwen 57,44%. C-lijn: 1. Ans Schneider en Joke Hensema 59,17%; 2. Arie van Har ten en Kees Kool 54,58; 3. Hannny Kruythoff en Sjan Korste 54,17%,

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 13