Klaas Vos krijgt lachers op zijn hand met Hitlandkunst en eieren in werk van Godfried Bomans bibliotheek Prima opbrengst braderie Comenius College 'Het is een godswonder dat hij nog leeft" bij Vrouwen van Nu Steenbakkerijen HART VAN HOLLAND NIEUWERKERKAAN DENIJSSEL 27 FEBRUARI 2013 11 Moeder verkeersslachtoffer wil gevluchte automobilisten opsporen mensen," vertelde Vos nadat hij het boek weer had gesloten. "De Elfste dentocht wordt al sinds jaar en dag zeer serieus genomen." Het is typisch voor het werk van Bowman. Door te overdrijven wordt in het verhaal een hele groep schaatsfanatiekelingen op de hak genomen. Overigens was Bo mans niet de enige schrijver uit wiens werk werd voorgelezen. Ook het werk van Simon Carmiggelt passeerde de revue met verhalen die het menselijk leed op komische manier relativeren. Vos genoot zichtbaar van zijn op treden in de bibliotheek. "Dat komt allemaal door het fantastische werk van Bomans," vertelt hij. "De kracht van deze schrijver was dat hij men sen voor gek kon zetten, dingen kon relativeren, op een heel nette en beschaafde manier." Daar komt bij dat de verhalen allemaal op hun eigen manier nog actueel zijn. "Eén van de verhalen die ik voordroeg was eigenlijk een handleiding voor hooggeplaatste personen die een fabriek bezoeken. De boodschap: als je maar doet alsof je verstand hebt van wat er in de fabriek gebeurt, dan doe je het fantastisch. Ik denk dat iedereen wel zo'n baas kent!" De lezing was een initiatief van Bi bliotheek Nieuwerkerk Aan den IJssel om Godfried Bomans in het zonnetje te zetten. De schrijver overleed be gin jaren zeventig en werd ondanks de toen al grote populariteit van zijn werk tijdens zijn leven nooit bekroond met een literaire prijs. Nu, ruim veertig jaar na zijn dood, wor den zijn verhalen nog steeds in brede kring gelezen en gewaardeerd. Nieuwerkerk aan den llssel - Ironisch, aandoenlijk maar vooral herkenbaar voor iedereen waren de verhalen van Godfried Bomans die oud programma maker voor de VRPO Klaas Vos in het kader van het honderdste geboortejaar van de schrijver op 19 februari in de bibliotheek voordroeg. Bewapend met charisma en een groot aantal verhalen had Vos al snel de lachers op zijn hand. Door Erwin van 't Hof Op luide toon en met veel gedreven heid las Vos een verhaal voor over de beste kledij die gedragen kan worden voor het rijden van een Elfstedentocht. Wat volgde was een opsomming van verzonnen kledingstukken, de meest uiteenlopende schaatsen en niet be staand schaatsjargon. "Zo zie je maar Klaas Vos geniet van zijn optreden. "Dat komt allemaal door het fantastische werk van Bomans." Nieuwerkerk aan den IJssel - De braderie voor het goede doel, die donderdag 21 februari op het Comenius College werd gehouden, heeft bijna 900 euro opgebracht. Dit bedrag is op de actiedag overhandigd aan de initiatiefnemers van 'Fietsen voor Ghana', Idi en Koos van der Meer. Zij kopen er computers van voor een school in dit West-Afrikaanse land. De braderie werd georgani seerd door de leerlingen van het tweede leerjaar. Er was van alles te beleven; van schmin ken, haren krullen, koekhappen en ballen gooien tot armband jes maken en pony rijden. Bij kraampjes kon het publiek leu ke spulletjes kopen of een con sumptie gebruiken, de school- band zorgde voor de muzikale omlijsting en een dansgroep verzorgde een leuke show. Voor meer informatie: www.wijfietsenvoorghana.nl. Nieuwerkerk aan den IJssel - 'Arm en rijk: kunst met Klein Hitland'. Dat is de titel van een exposi tie van de Historische Vereniging Nieuwerkerk aan den IJssel in de bibliotheek. De twintig objecten zijn deels uit eigen bezit en deels geleend, tot uit Apeldoorn toe. Veel originelen, maar soms ook kopieën als de originelen niet meer waren te achterhalen. De werken bestrij ken een periode van ruim zestig jaar en dat betekent dat op een aantal objecten de in 1964 geslo ten steenplaats .nog in bedrijf is. Daarnaast wordt in de bibliotheek een vitrine gevuld met een collec tie houten eieren in diverse maten en houtsoorten. Capellenaar Kees Eieren van allerlei houtsoorten gemaakt door Kees Dekker. Dekker draaide deze met passende standaarden, deels uit gerooide appelbomen bij de Oudheidkamer. Mede door zijn lidmaatschap van een houtdraaiclub zijn alle hout soorten geïdentificeerd. De exposi ties duren de hele maand maart. Nieuwerkerk aan den IJssel - Jantien Heijkoop is ontdaan en boos. Twee in zittenden van een gestolen auto sloegen op 16 februari na een ongeluk op de Europalaan op de vlucht en lieten haar zoon Dennis Hazebroek met ernstig letsel achter. Heijkoop wil dat de twee gevonden worden en zoekt de publici teit. Er was veel verkeer op dat tijdstip, ook voetgangers, iemand móet toch iets gezien hebben." Jantien Heijkoop: "Asociale automobilisten moeten gestopt worden." Door Kristien Zuidland We hadden deze week ook een be grafenis kunnen hebben", zegt een emotionele Jantien Heijkoop (54), moeder van drie kinderen. "De twee die mijn zoon aanreden moeten weten wat ze op hun geweten heb ben." Dennis Hazebroek (33) draait op zaterdag 16 februari rond vier uur vanaf de Goudmos de Europalaan op. Als hij een donkere BMW met hoge snelheid ziet naderen, wijkt bij uit naar de bushalte. Toch wordt zijn Opel Corsa vol geraakt en be landt bovenop de abr'r, die instort. De inzittenden van de - zo blijkt later - gestolen BMW, vluchten te voet; Hazebroek blijft gewond ach ter en belandt vol glassplinters, met botbreuken en hoofdletsel in het ziekenhuis. "Het is een godswon der dat hij nog leeft", meent Ton, de vriend van moeder Heijkoop. "Als je z n auto ziet, geloof je haast niet dat Dennis er levend is uitgekomen." Projectielen "Ik wil dat deze asociale automobi listen gestopt worden. Het zijn pro jectielen op de weg. Nu is het mijn zoon, wie volgt?", vraagt Heijkoop zich vertwijfeld af. "Er zijn ongetwij feld mensen die iets hebben gezien dat van belang is om de daders te vinden. Ik hoop dat iedereen die ook maar iets kan vertellen zijn verhaal doet bij de politie." De jonge daders - een blond meisje van rond de twintig met beige jas met bontkraag, donkere broek/leg ging en bontlaarsjes - en een onge veer 1.80 lange, atletisch gebouwde jongen met kort zwart haar, 20 tot 30 jaar oud, in een grijs shirt met lange mouwen en een gebleekte spijkerbroek - komen vermoedelijk uit de omgeving. De politie weet dat de auto gestolen is in een naburige gemeente. In het voertuig is iets aan getroffen waaruit blijkt dat de auto in Capelle aan den IJssel is geweest. Heijkoop: "De daders hebben drie weken lang rondgereden in een ge stolen auto. Dat moet toch opvallen: als er opeens een vreemde auto in de wijk staat." Gezien de flinke klap van de aanrijding is het volgens de po litie mogelijk dat ook de inzittenden van de BMW gewond zijn geraakt en verwondingen hebben (gehad), die zij voor 16 februari niet hadden. Tips De familie roept iedereen op tips of aanwijzingen door te geven aan de politie. "Er waren op dat moment meerdere mensen op straat. Mis schien heb je iets gezien dat belang rijk kan zijn." De familie spreekt ook de bekenden van de daders aan: "Als je een klein beetje hersens hebt, dan weetje dat dit niet kan, ook niet als het je vrienden zijn". Heeft u informatie die kan leiden tot opsporing van de inzittenden van de BMW, neem dan contact op met de politie Hollands-Midden, tel. 0900- 8844. Nieuwerkerk aan den IJssel - Het on derwerp van de lezing op donderdag 7 maart bij de Vrouwen van nu is de geschiedenis van de mensen die werkten in de steenbakkerijen. Elly van Gelderen heeft zich, door archie fonderzoek en persoonlijke gesprek ken, verdiept in de geschiedenis van de steenbakkerijen en de arbeiders. Het was een zwaar en moeilijk le ven, waarbij kinderarbeid zeker niet ongewoon was. De lezing wordt ge houden in dorpshuis De Batavier en begin om 10.00 uur, zaal open 9.30 uur. De toegang is vrij.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 11