Lisa Hoitink verrast publiek en jury Opbrengst collecte Amnesty Ignace Festen met pensioen Opbrengst Inner-Wheelkraam boekenmarkt voor Mexicaans weeshuis HART VAN HOLLAND NIEUWERKERKAAN DEN IJ5SEL 27 FEBRUARI 2013 'Enorm cool, en nu eerst ijsjes eten' Nieuwerkerk aan den IJssel - Het jaar 2013 is uitgeroepen tot het jaar van het voorlezen'. Aanleiding is onder andere het jubileumjaar van de nationale voorleeswedstrijd: de wedstrijd viert haar tweede lustrum. Op donderdag 21 februari wordt de eerste voorronde gehouden: vijf schoolkampioenen nemen het tegen elkaar op. Door Kristien Zuidland Ouders, grootoudersjuffen en klas genoten zijn naar de bieb gekomen om de deelnemers bij te staan. Bibli othecaris Annita van Vliet vraagt de zaal om de vijf kandidaten vóórdat de wedstrijd begint, aan te moedi gen, want 'het is niet niks om voor te lezen voor publiek'. Eden Robin neemt als eerste plaats in de voorleesstoel. Zij had maar een week om zich voor te bereiden want kandidaat Madelief had hetzelfde fragment gekozen. De jury besloot dat beide kandidaten een ander ge deelte moesten kiezen. Lisa Hoitink, de tweede kandidaat, leest graag grappige boeken in bed en leest voor uit 'Een buitenlands drankje'; de hoofdpersonen drinken 'hersen- sap' om slimmer te worden. Shirley van Vuuren leest helemaal niet veel en is tóch schoolkampioen gewor den. Haar boek bleek uitgeleend en daarom leest ze voor vanaf een iPad, heel anno 2013. Shirley leest voor uit 'Ver weg' over een meisje dat moet verhuizen maar daar niets in ziet. Manon leest uit 'De olijke tweeling' Alle kandidaten zijn meisjes. Lezen jongens niet Nieuwerkerk aan den IJssel - De Oudheidkamer van de Historische Vereniging Nieuwerkerk aan den IJssel is zaterdag 2 maart open van 14.00 tot 17.00 uur. Op de stal zolder wordt op een paneel voor het laatst aandacht besteed aan het eigen twintigjarig bestaan van 2012. Daarnaast wordt alleen deze voorjaarsmiddag hier een collectie houten eieren in diverse maten en houtsoorten getoond en toegelicht. Dat gebeurt door Capellenaar Kees Dekker zelf. Hij draaide de eieren met passende standaarden, deels uit gerooide appelbomen bij de Oudheidkamer. De Oudheidkamer is te vinden aan de 's-Gravenweg 6a in de monu mentale boerderij Nooit Gedacht. De toegang is vrij. Nieuwerkerk aan den IJssel - De onlangs gehouden collecte van Amnesty International heeft in Nieuwerkerk 1229,40 euro opgebracht. De organi satie bedankt gevers en collectanten voor hun bijdrage. Nieuwerkerk aan den IJssel- Direc teur Ignace Festen nam afscheid van basisschool De Wingerd om met vervroegd pensioen te gaan. Alle groepen hebben tijdens een speciale Wingerd Express afscheid genomen van hun directeur. Met optredens, toneelstukjes, dansjes en liedjes bezorgden de kinderen hem een onvergetelijke ochtend waarin hij is toegezongen door alle leer lingen van de twee locaties van De Wingerd. Ouders konden afscheid kunnen nemen van Festen .tijdens een speciale ouderreceptie. Gemeenteraadsleden, bestuursleden en (oud-)eollega's kwamen even- werd duidelijk dat Festen een ge- eens afscheid nemen tijdens de re- waardeerde directeur was die veel ceptie. Uit de toespraken en liedjes voor zijn scholen heeft betekend. een spannend fragment over nach telijke geluiden die de hoofdperso nen uit de slaap houdt. Als laatste neemt Madelief plaats, een echt podiumbeest: Madelief doet mee aan een zangwedstrijd en behoort tot de laatste zes. Ze leest ook uit 'Achtstegroepers huilen niet': Ak- kie mag van haar ouders niet mee met schoolkamp omdat ze leukemie heeft en chemo krijgt. Liever voetballen Terwijl de jury zich beraadt loopt de spanning op. "Heel spannend", vindt Lisa die elke avond in bed leest. Haar moeder geeft toe geen goed voorbeeld te zijn. "Ik lees wei nig, heb er de tijd en de rust niet voor." De supporters van Madelief weten het zeker: zij is de allerbeste. Haar vriendinnen vinden spelen met de telefoon leuk maar lezen is nog leuker want 'je kunt je eigen plaatje maken en helemaal ontspannen.' In de finale alleen meiden; lezen jon gens niet? Tom geeft ruiterlijk toe dat hij liever voetbalt. Zijn vriendje vindt gamen interessanter dan le zen, maar trots op zijn klasgenootje is hij wel, 'ze doet het heel goed en moet winnen.' Enorm cool De jury bestaande uit Emmy van Renswoude, Manou van Delft en Marjolein van Herwijnen heeft be sloten. Van Delft representeert de jury die zeer te spreken is over de kwaliteit van de deelnemers. "We kiezen Lisa als winnaar. Lisa maakt contact met haar publiek, gebruikt haar stem mooi en ondersteunt het verhaal met gebaren." Alle kan- Winnaar Lisa in de bloemetjes. didaten worden in de bloemetjes gezet en de winnaar ontvangt een oorkonde. Lisa vindt winnen 'enorm cool en gaat nu eerst ijsjes eten met vriendinnen'. De winnaar van de voorronde gaat door naar de kwart finale op 6 maart in Schoonhoven. Nieuwerkerk aan den IJssel - Eén van de kramen op de twaalfde boe kenmarkt in winkelcentrum Rei gerhof op zaterdag 2 maart wordt bemensd door leden van service club Inner Wheel. Een breed scala aan boeken wordt aan de man ge bracht. De opbrengst van de gedo neerde boeken komt ten goede aan het Mexicaanse weeshuis Casa San Salvador in Miacatlan, waar zes honderd weeskinderen van nul tot zestien jaar worden opgevoed en geschoold. Door Cees Visser Joke van Bockel (58) vertelt hoe zij in 1992 heel toevallig met het weeshuis in aanraking kwam. Haar man Jan (71) werd door Unilever naar Mexico City uitgezonden en Joke kwam daar in aanraking met een Nederlandse die als vrijwilli ger voor een Mexicaans weeshuis werkte. Joke bezocht het weeshuis en was meteen verkocht. "Ik was onder de indruk van hoe de wees kinderen in het tehuis worden op gevoed en geschoold. Ze worden op een prachtige manier voorbereid op een functie in de Mexicaanse maat schappij." Van Bockel werd actief op Mexicaanse bazaars en verkocht er (gedoneerde) artikelen, waaron der kaarten en t-shirts, waarvan de opbrengst voor het weeshuis was. In het weeshuis hebben alle kinde ren eigen taken en er heerst dis cipline. De weeskinderen kunnen alleen financieel worden geadop- Vrolijkheid in de eetzaal van de meisjes, (foto: Joke van Bockel) teerd en broertjes en zusjes blijven altijd bij elkaar. Joke van Bockel: "Er is een schooldirecteur en leraren die de kinderen volgens het Mon- tessorisysteem onderwijzen. Op het complex werken veel vrijwilligers die, gedurende een jaar allerlei ta ken verrichten en hiervoor zakgeld en kost en inwoning krijgen." Organisatie De Nederlandse organisatie Werel- dOuders in Hilversum werkt nauw samen met haar Mexicaanse part nerorganisatie Nuestros Pequenos Hermanos (NPH Mexico). Het wees huis in Miacatlan is het grootste familiehuis van WereldOuders. Het weeshuis werd in 1954 gesticht door een pater die inmiddels is overleden. De school van het wees huis is door de Staat erkend en be staat uit een kleuterschool, lagere school en een middenschool. Mexicaanse contacten Joke van Bockel woont sinds 1996 in Nederland. Zij heeft nog veel con tact met het weeshuis in Mexico: "Ik heb inmiddels vier weeskinderen financieel geadopteerd, waarvan ik allerlei tekeningen en 'kunstwerken' ontvang en aan wie ik regelmatig cadeautjes en aardigheidjes stuur. Ook breng ik als leidster van Nieu- werkerkse scholieren bezoeken aan het Mexicaanse weeshuis en volg alle ontwikkelingen op de voet." Het weeshuis is afhankelijk van fi nanciële adopties, donaties en vrij willigerswerk. Van de Mexicaanse staat valt in dit opzicht weinig te verwachten. Vorig jaar bracht de Inner Wheel- stand op de boeken markt zo'n zeshonderd euro op; stilletjes wordt er gehoopt op een hoger bedrag. Het woord, of liever de daad, is op 2 maart aan de boe kenliefhebbers.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 13