Kom in de Kas en Middelweg Zuidpias dit jaar op Oogstpad Kom in de Kas: groots landelijk evenement j Hans Koolhaas: "Pa liet het groene oerwoud voor wat het was 1 en ging de bromelia's in" HART VAN HOLLAND KOM INDE KAS 20 MAART 2013 31 Kom in de Kas bij Bromelia kwekerij LKP Plants is^rrS MoerkapelIe - Kom in de Kas, dat in het hele land op zaterdag 6 en zondag 7 april wordt gehouden, vindt dit jaar in Zuidpias plaats op het Oogstpad en de Middelweg in Moerkapelle. Let wel, op de Mid delweg en in Moerkapelle is het evenement alleen op zaterdag. Het evenementen, dat voor de 37c keer wordt gehouden, start om 10.00 uur en eindigt om 17.00 uur. Au tomobilisten kunnen parkeren op industrieterrein Doelwijk in Wad- dinxveen. Vanaf daar rijden er gra tis pendelbussen naar het Oogst pad. Vanaf het Oogstpad rijden er voorts gratis kleinere busjes naar de kersenkweker op de Middelweg. De toegang tot de kassen is even eens gratis. Op het Oogstpad zijn ondermeer anthuriums, gerbera's, bromelia's, tomaten, campanula's en aardbeien te zien. Op de Mid delweg is een kersenkwekerij. De kwekers doen er alles aan om voor de bezoekers een interessante dag te verzorgen. Zo worden er ook tal van activiteiten, waarbij de kinde ren niet zijn vergeten, georgani seerd. De organisatie van Kom in de Kas Zuidplaspolder hoopt tus sen de acht- en tienduizend be zoekers te mogen verwelkomen. Bleiswijk - Kom in de Kas is het jaarlijkse publieksevenement van de Nederlandse glastuinbouw. In 1977 was het een regionale gebeurtenis. Na een recordaantal van 228.000 bezoekers in het jubileumjaar 2002 steeg Kom in de Kas naar de res pectabele achtste plaats van de Top 10 Landelijke Evenementen. Ruim tweehonderd glastuinders openen hun deuren. De laatste jaren doen steeds meer andere agrarische be drijven mee. Ook zetten talloze toeleveranciers hun poorten open. Tijdens de Floriade in Rotterdam (1960) waren consumenten enthou siast over een presentatie van de groenteteelt. In de tuinbouw vroeg men zich af of je mensen niet eens in echte kassen moest laten kijken. In 1972 was er een open dag bij de opening van het tuinbouwgebied Sion (Rijswijk). In 1977 werd voor het eerst de naam Kom in de Kas gebruikt. (Bron: Kom in de Kas) Moerkapelle - De kas van LKP Plants aan het Oogstpad 19 is de oudste bro- meliakas van de familie Koolhaas. Zij hebben nog drie bromeiiakassen op de Van Hasseltweg. Waarde naam LKP voor staat? Hans Koolhaas, die zelf bijna 24 jaar in het bedrijf zit, legt uit: "De L is van mijn vader Leo, KP staat voor Koolhaas Potplanten.De andere broers heten Marco en Wim. Metz'n drieën vormen ze de directie. Het bedrijf telt vijftig medewerkers. Door Christa van der Hoff Vader Leo Koolhaas begon veertig jaar geleden aan het Oogstpad een groentebedrijf. Hij had dit gekocht van de veiling in Waddinxveen, nadat hij in Capelle aan den IJs- sel onteigend was in verband met de stadsuitbreiding van Rotterdam. De eerste drie jaar was hij verplicht zijn tomaten en komkommers aan de Waddinxveense veiling te leve ren. In Capelle aan den IJssel had Leo Koolhaas al bromeliaplanten. In '967 begon hij, nadat hij contact dad gemaakt met een Amerikaans bedrijf, met de eigen import van tropische planten uit Amerika. Bro melia's komen uit de regenwouden van Zuid- en Midden-Amerika. Zo'n driehonderd jaar geleden zijn ze naar Europa gehaald. Een van de weinige bromeliasoorten die voor de mens eetbare vruchten voort- brengt, is de ananas. Deze wordt bij LKP Plants niet geproduceerd. Samen met een vermeerderaar in Assendelft ging Leo Koolhaas de planten opkweken. "Mijn vader was de tomaten een beetje zat. Hij noemde ze het groene oerwoud, omdat de planten groen afgeven en omdat het relatief zwaar werk is. Hij was altijd op zoek naar de krenten in de pap, en kwam zo op bromelia's uit," vertelt Koolhaas. Vroeger gingen er zo'n duizend planten per week de deur uit. Hon derd daarvan bleven in Nederland. De zogenoemde bloemenrijders uit Rijnsburg gingen de deuren langs bij groothandelaren en bloemis ten Nu worden er tussen de 100 a 120.000 planten per week afge leverd. Koolhaas: "Vijftig a zestig procent blijft binnen een straal van 1000 kilometer en gaat naar Midden- en Zuid-Frankrijk, Zuid- Duitsland, Oostenrijk en Zwitser land. Dertig procent gaat nog wat verder weg, maar blijft wel binnen een straal van 1500 kilometer, in landen als Spanje,Italië en Polen. Zo'n vijf procent blijft in Nederland en eenzelfde percentage gaat naar andere bestemmingen." Een van de redenen dat er zo wei nig planten in Nederland blijven is dat de plant relatief onbekend is bij het Nederlandse publiek. Verder is het assortiment bloeiende planten groot. Maar de laatste jaren groeit de afzet vooral gespecialiseerde tuincentra groeien hard in omzet. Bij een experiment dat recent bij de nabijgelegen vestiging van In- tratuin werd gehouden, werden de bromelia's in thema's aangeboden, bijvoorbeeld in een romantisch rood thema. "We waren verbaasd over de resultaten,"vertelt Hans Koolhaas. "Hier was de klant wel bereid hogere prijzen te betalen. In Nederland moet bij de consument een kentering komen dat niet alles goedkoop kan zijn." Samen met de twee andere part ners die deel uitmaken van het sa menwerkingsverband de Bromelia- Specialist, probeert LKP richting te geven aan deze thema-verkoop. "We hebben geleerd dat dat veel beter werkt dan een klant de keuze geven uit veertig producten. In Frankrijk zijn we succesvol met de themaverkoop. Zo slaat het Cup cake Colours-thema daar enorm aan. En in Duitsland, waar men wat traditioneler is, doet het Clas sic Coziness en Sweet Romance thema's het goed." De drie samen werkende Bromelia Specialisten bieden samen een uitgebreid bro- melia-assortiment aan. LKP levert bij de bromelia's des gewenst aardewerken potten in de kleur van de bloem. Ook hier is het in de kas een pracht van kleuren. Rode en gele bromelia's voeren de boventoon, verder zien we combinaties van twee kleuren in één bloem en bromelia's met paarse bloemen. Verder zijn er bij de partners lila en rose bromelia's en zwarte met strepen. Zo simpel is het echter niet. Er zijn 1600 soorten bromelia's, verdeeld in soortgroepen. Per soortgroep zijn er meerdere kleuren en bloem vormen per plant. "Wij maken de commerciële afweging voor een nieuwe soort," vertelt Koolhaas. Als we daartoe besluiten, gaan we een traject van zeven jaar in, van ver meerdering van planten in het labo ratorium. Daarom moetje een lange termijnvisie hebben als je in de bro melia's zit," aldus Koolhaas. De firma heeft eigen, geconditio neerd transport met een tempera tuur van minimaal 16 graden. "Zo kunnen wij de omstandigheden voor de plant optimaal houden van het begin tot het einde. Van de pro blemen op de weg in Frankrijk heb ben de planten geen last, omdat de temperatuur goed geregeld is." Als je vanuit het oogpunt van de klant kijkt naar de bromelia, is het een gemakkelijke plant. Meewerkend voorman Thijs Groe- newoud, sinds vijf jaar werkzaam bij het bedrijf, vertelt: "Een vol groeide plant hoeft maar één keer in de week water te hebben in het kelkje. De plant laat de bloem drie maanden stralen. De plant moet op een zonnige plek, maar niet in de volle zon staan." Tijdens Kom in de Kas kunnen de bezoekers machines aan het werk zien bij het oppotten en uitzetten van de plantjes. Ook is er een wed strijd wie een zo groot mogelijke Tillandsia Usneoides kan kweken. Dit is een grijskleurige plant zonder wortels. Hiervoor moet een klein plantje gekocht worden. Er is een verkoopstand, waarbij ook bro melia's van de partnerbedrijven te koop zijn. Tijdens Kom in de Kas kunnen de bezoekers machines en robots aan het werk zien.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 27