Z-Uitmarkt in augustus, kunstroute naar 2014 HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 27 MAART 2013 13 Cultuurborrel Stichting Cultureel Netwerk Zuidpias silliÉÉiiÉlliiiiiééiiiii Wethouder Verbeek spreekt de aanwezige vertegenwoordigers van cultureel Zuidpias toe. 'We laten de cultuurhoek niet versloffen. Zuidpias - In een informele en ont spannen sfeer werd zaterdag 23 maart voor de derde keer de jaar lijkse cultuurborrel van Stichting Cultureel Netwerk Zuidpias (SCNZ) gehouden. Voordat de plannen wer den ontvouwd hield wethouder Jan Verbeek een opbeurend praatje. Door Marianne Fortuin Jan Verbeek: "Als wethouder Cul tuur ben ik regelmatig in gesprek met het bestuur van de stichting; de lijnen zijn kort. Het afgelopen jaar was een bewogen jaar. We hebben ons sterk gemaakt voor de stichting als basisvoorziening, die onder druk van de bezuinigingen dreigde weg te vallen. Bijna de hele raad stond erachter dat we dit in stand moe ten houden. We laten de cultuur- hoek niet versloffen, we zullen ons steentje bijdragen binnen onze mo gelijkheden. Als ik vooruit kijk kan ik zeggen: er komt heel veel op ons af. Het gaat om u, en de spirit van het bestuur. Het kan weer een mooi jaar worden. Er gebeurt heel veel in de gemeente Zuidpias; daar ben ik trots op." Voorzitter Klaver vroeg de aanwezi gen, vertegenwoordigers van cultu rele instellingen, om hulp: "We kun nen het niet alleen, daarom roep ik jullie op om deeltaken uit te voeren, zodat we met weinig middelen iets leuks voor elkaar krijgen." Z-Uitmarkt op 31 augustus in Swanla Bestuurslid Rien van der Linde zegt vooral positieve reacties te krijgen op de plannen voor de Z-Uitmarkt, die zaterdag 31 augustus in dorps huis Swanla in Zevenhuizen wordt gehouden. "Het moet een dag wor den waarop alle mogelijke discipli nes aan bod komen. We willen ook graag deelname uit de klassieke- muziekhoek. De nieuwe gemeen telijke bibliotheek heeft al aange boden activiteiten te organiseren. Dans, theater, een rolschaatsshow, allerlei soorten optredens; ook hier voor hebben zich al mensen aan geboden. Afhankelijk van het weer komt er wellicht ook een buitenpo dium en we willen ook de horeca erbij betrekken." Veel ruimte voor kunst ook op de Z- Uitmarkt, die mogelijk een jaarlijks terugkerend evenement wordt. Er komen workshops, waarvoor zich al kunstenaars hebben aangemeld. Van der Linde: "De diversiteit is het positieve van de dag. De Z-Uitmarkt kan 's avonds worden afgesloten met een publiekstrekker. Het bruist van de ideeën, maar het is nog niet allemaal georganiseerd. We hopen dat iedereen hieraan een steentje zal bijdragen." Desiree Hazekamp van bibliotheek De Groene Venen is enthousiast over de plannen. "We willen een kraam en een vertelhoek inrichten. Ook willen we schrijvers uit Zuidpias uitnodigen voor een signeersessie; we hebben al een Waddinxveense dichter die wil komen voorlezen. Een vrijwilliger kan als clown optreden." Kunstroute langs de Rotte De geplande Kunstroute langs de Rotte wordt doorgeschoven naar volgend jaar. Van der Linde: "Het is te kort dag en we hebben al Pinkst'Art." Klaver: "De roeibaan wil ons volgend jaar graag ontvangen, dat is een mooie plek." Cultuurcafé Tijdens de borrel werd Kim Terbrack voorgesteld. Terbrack is als vrijwil liger actief bij Cultuurcafé TAAF, een pilot die tot eind mei loopt. Terbrack: "Cultuurcafé TAAF is op donderdag avond van 19.00 tot 22.00 uur, voor mensen van boven de twintig, in 't Blok in Nieuwerkerk. Er is elke week een ander programma, met onder andere kunst, muziek of film. De en tree bedraagt 3 euro en voor 2 euro heb je een hapje eten." Rien van der Linde ontvouwt de plannen voor de Z-Uitmarkt. 'SPANJE, Maria van (geb. Zevenhuizen 1159? - gest. na 1-1782), vrouw in manskle- fen, matroos.' Dat zegt het 'Digitaal Vrou wenlexicon van Nederland'. Het nieuwe boek '1001 vrouwen uit de Nederlandse geschiedenis' van ook Els Kloek herhaalt bet. Dat kan beter. De ironie der geschie denis is nog dat naar haar armoedige man 1 V van Rotterdam een dure kade in Nesselande vernoemden. 'P basis van papieren uit het streekarchief gaathetom de op 9 december 1757 in Wad- ween gedoopte Maria van Spanje. Zij iwde op 19 mei 1782 als 'jongedochter an ^venhuizen' in de dorpskerk daar met arme weduwnaar Aper Bouwman. De bruidegom was een molenaar van de Een- dragtspolder. Aper en Maria lieten in Ze venhuizen dertien kinderen dopen. (Kansel en doopkom uit hun tijd zijn er nog.) Aper overleed in 1811 en had toen nog maar vijf kinderen over. Zijn weduwe moest de mo len uit en ging zwerven. Ze werd in 1813 in Zegwaard voor diefstal gearresteerd en stierf op 25 augustus 1813 in de gevange nis in Den Haag. Hoe zat het met haar varen als zeematroos van tegen 1782? Naar eigen zeggen was ze zeven jaar oud toen ze haar ouderlijk huis verliet en als boerenmeid ging werken. Uit gedost in kleren van haar broer lukte het haar als 'Claas van Vliet' aan te monsteren bij de Admiraliteit van Amsterdam. Na acht maanden werken op het schip De Erfprins werd ze 'ontdekt'. Deze eerste keer bleef dat onbestraft. Het tweede schip waarop ze als matroos aanmonsterde - nu als 'Jan Kleyweg' - was de Thetis. Na een maand werd ze herkend. Het kostte haar ander halve week hechtenis. In 1781 probeerde Maria, weer als 'Jan Kleyweg', dienst te nemen op het oorlogsschip De Maas. Dit mislukte, omdat ze ontdekt werd voordat het zo ver kon komen. Een tweede poging op een ander schip mislukte ook. Ze kreeg waarschuwingen van de Rotterdamse hoofdofficier. Niettemin waagde ze nog maals zoiets. Op 16 december 1781 werd ze in Den Haag aangenomen als soldaat 'Klaas Bly'. Voordat ze haar handgeld kon innen werd ze herkend en op 19 decem ber in Rotterdam gearresteerd. Ze werd opgesloten onder het raadhuis daar. Haar verhoor draaide om haar 'gewoonte zich in mansklederen te verkleden en door deze vermomming de lieden te misleiden en bedriegen'. Zelf verklaarde ze dienst genomen te hebben uit 'een grote lust om als matroos het land te dienen', uit vader landsliefde dus. Het gerecht vond toch be wezen dat Maria van Spanje, 'haar sekse verzakende', in manskleren herbergen en kroegen had bezocht en zich schuldig had gemaakt aan bedrog. Ze kreeg een jaar werkhuis. 'Het is onbekend hoe het haar verder vergaan is', zo zeggen het lexicon op www.historici.nl en het boek ten on rechte. Zij was, zoals hierboven genoemd, de Maria van Spanje die al in mei 1782 in Zevenhuizen trouwde. Niet helemaal hoe ven uitdienen van een strafwas al gewoon. Tenslotte: dit verhaal komt ook op de website groenehartarchieven.nl/weblog mèt een mogelijkheid tot reactie.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 13