Raam- decoratie, ieder 2e product korting!* Twee werelden in één Moerkapelse ruimte www.raamdecoratie-aanhuis.nl/www.enkast.n Actie geldig tot 3 weken na verspreiding. Altijd gratis gemonteerd FLEX HART VAN HOLLAND I MOERKAPELLE I 27 MAART 2013 27 Lezing Robert Vuijsje in Op Moer Dorpsstraat 141c 2761 AL Zevenhuizen zh Tel. 0180-634866 info@enkast.nl WONINGINRICHTING AKTIE ACTIE 50% 'vraag naar de voorwaarden Onze merken: Moerkapelle - Twee verschillende werelden kwamen bijeen toen Robert Vuijsje woensdag 20 maart een lezing gaf in dorpshuis Op Moer. Grootste delijke thema's passeerden de revue in een dorpshuis in de polder. Het slaan van een brug tussen de twee werelden was een ongemakkelijk proces; de lachsalvo's in de Zuidplaszaal waren er niet minder om. Door Pepijn de Groot De lezing wordt georganiseerd door een kluit aan organisaties: Vrou wen van Nu, Bibliotheek de Groene Venen, Boekhandel Van Delft en De Zeven Muzen. "Meer organisaties betekent meer zielen en meer fi nanciële slagkracht. Op die manier kan je bekendere schrijvers uitnodi gen én je trekt een groter publiek", vertelt Orja Schuur van de Vrouwen van Nu. Dat blijkt uit het feit dat voor Robert Vuijsje de Zuidplaszaal volstroomt. "Eigenlijk stond Her man Koch bovenaan ons wensen- lijstje" bekent Schuur op fluister toon. "Die kon niet komen, Vuijsje als nummer twee wel." "Welkom dames en... zijn er über haupt heren?" Vuijsje, gestoken in zwarte colbert en lopend op witte sportschoenen, kijkt over circa hon derd hoofden op zoek naar mannen. Vooral vrouwen zijn naar de lezing gekomen. Zijn eerste boek, Alleen maar nette mensen, gaat over een jood met het uiterlijk van een Ma rokkaan die op voluptueuze, don kere vrouwen valt. Een boek waarin gespeeld wordt met clichés. "Het eerste hoofdstuk bevat alleen maar vooroordelen", vertelt Vuijsje. Hij leest voor: "Zwarte mannen gaan vreemd, blanke mannen gaan naar de hoeren. Dat is makkelijker en op lange termijn goedkoper." Vanuit de zaal klinkt een mix van veront waardiging en gegrinnik. De populaire schrijver, die als jour nalist begon met schrijven, voelt de neiging om tijdens het voorle zen uit te leggen. Hij lijkt een brug te willen slaan tussen Amsterdam Zuid-Oost en Moerkapelle. "'Ro- wanda deed open' - oh, Rowanda is de hoofdpersoon - 'en liet ons bin nen. In de woonkamer zaten haar broertjes op de X-Box te spelen' - een X-Box is een spelcomputer, weten jullie wat dat is?" De schrij ver komt, mede door de autobio grafische boekpassages, stuntelig over. Dit leidt tot lachsalvo's uit de zaal en ook Vuijsje grinnikt om zijn eigen ongemak achter de lessenaar. Zijn tweede boek, Beste Vriend, gaat over roem en de betekenis daarvan in de huidige samenleving. Vuijsje vertelt over het ongemak dat hij er vaart in de mediawereld. Opvallend is hoe hij media-optredens verge lijkt met de lezing - "daar zaten zelfs nog meer mensen dan hier." De schrijver lijkt moeite te hebben met praten voor een groot publiek. Na afloop van de lezing signeert Vuijsje de aankopen. Naarmate de avond vordert, komt Vuijsje los en in de vragenronde aan het einde vertelt hij openlijk over zijn werkwijze, de controverse rond zijn werk en de verfilming van zijn boek. Glimlachend geeft hij zijn publiek nog een tip mee. "De verfilming verschilt van mijn boek. Als uw kinderen of kleinkinderen Alleen maar nette mensen op hun leeslijst voor school zetten, vertel ze dan dat ze het moeten lezen in plaats van de film kijken. Anders vallen ze door de mand bij hun mondeling."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 27