Gerard Koolhaas: "De beste reclame is de aardbei zelf" Kom in de Kas Zuidpias "De campanula is een hip seizoensproduct" HART VAN HOLLAND KOM'IN DE KAS 27 MAART 2013 33 Kom in de Kas, Gerard Koolhaas, aardbeien, Oogstpad 10 1 Tuinder Niels van den Berg (22) kweekt bijna een half miljoen campanula's per jaar: zaken. En vijftig procent gaat naar de groothandel. Als de consument of de supermarkt niet tevreden is over de aardbei, hoort Koolhaas dat rechtstreeks. Hij is, doordat hij zijn eigen verkoop zonder tussenkomst van de veiling regelt, ook in de gelegenheid om de aardbeien supervers aan supermark ten te leveren, zodat ze op de dag van het plukken zelf verkocht kun nen worden. "Er zijn ook klanten, bijvoorbeeld in de groothandel, die eerder voor de lagere prijzen gaan dan voor de kwaliteit." Koolhaas hoopt dat tezijnertijd 75 °/o huisverkoop is en de rest naar de groothandel gaat. Zijn klanten komen uit de wijde regio: Zuidpias, Zoetermeer, Wad- dinxveen, Boskoop, Gouda en Nieu- werkerk aan den Ijssel. Maar de ge- interesseerden breiden zich uit naar Delft en Den Haag. Koolhaas is sinds kort ook met fram bozen begonnen. "We zijn nog aan het proefdraaien. Als de proef slaagt, kunnen we misschien komen tot tachtig procent aardbeien en twintig procent frambozen. Maar frambozen zijn kwetsbaar, daarom zijn we eerst met maar één goot begonnen. Voor de winkel wisselt Koolhaas ook uit met andere tuinders. Zo ver koopt hij asperges van een teler in Woubrugge, die weer zijn aardbeien verkoopt. En hij verkoopt komkom mers van een teler in Nieuwerkerk, en tomaten en veldsla van een teler in Moerkapelle. De winkel moet het vooral van de vrijdag en de zaterdag hebben. Koolhaas: "Dan kan het heel erg druk zijn. Vrijdag en zaterdag staan er vaak drie mensen achter de toonbank." De winkel is vanaf heden tot de zomervakantie geopend. Voor de openingstijden zie de website www.koolhaasaardbei.nl If Moerkapelle - Sinds januari 2005 zijn Gerard (45) en Mariska (39) Koolhaas met hun aardbeien te vinden aan het Oogstpad 10 in Moerkapelle. Zij telen de aardbeien in de kas, terwijl de teelt van de koude grond vooral in Brabant plaatsheeft en in delen van Gelderland. In Zuid-Holland zijn nog twee andere kasaardbeientelers. Belangrijk voor hen is de verkoop aan huis. Door Christa van der Hoff Koolhaas vertelt: "Hiervoor had ik een tuinbouwbedrijf in tomaten in Nieuwerkerk aan den Ijssel. Dat heb ik toen aan een projectontwikkelaar verkocht voor de woningbouw." Trots laat Koolhaas wat doosjes pri meurs zien: mooie rode aardbeien, oranje-rood, nauwelijks witte stuk jes te zien, geen zand of andere ongerechtigheden. Wassen hoef je kasaardbeien niet, in tegenstelling tot aardbeien van de koude grond. Maar wie dat per se wil, moet bij het wassen het kroontje erop laten zitten en het pas daarna eraf halen. Anders zuigt de aardbei zich vol met water. Koolhaas vertelt: "Ze zijn stevig en zoet. Wij verkopen ze in onze eigen winkel, die door mijn vrouw Mariska wordt geleid, aan supermarkten, res taurants en groenteboeren. Dat doen we onder onze eigen naam, Koolhaas Aardbei. Wij hopen dat de klant dat als kwaliteitskeurmerk gaat zien." De aardbeienplanten worden in pot ten, die hoog boven de grond op stellingen staan, gekweekt. Twee medewerkers zijn op stelten be zig om de trossen aardbeien uit de planten naar voren te halen, zodat het licht er beter bij kan. Er zijn nog veel bloemetjes te zien: het start punt van de aardbeien. Rijpe aard beien zijn er nog nauwelijks, die zijn er straks te over bij Kom in de Kas. Koolhaas kweekt twee rassen: de Sonata (goed voor een kwart van de oogst van het bedrijf) die het eerst in het voorjaar tot rijping komt, en de Elsanta (goed voor drie kwart van de oogst van het bedrijf) die vanaf half april tot rijping komt en waarvan tot 1 juni genoten kan worden. Iedere week komt een zogenoemde teeltvoorlichter, iemand die advies geeft om de teelt gemakkelijker te maken, en die neemt bladeren mee naar het laboratorium. Daar wordt ondermeer bekeken hoe het met de voedingsstoffen zit. "Ik heb vanaf het begin van zijn diensten gebruik gemaakt. Dat is heel nuttig geble ken." Zo'n vijftig procent van de aardbeien verkoopt Koolhaas in het winkeltje dat op het bedrijf gevestigd is, aan supermarkten, restaurants, groente- Moerkapelle - 'Kom in de Kas' vindt op zaterdag 6 april van 10.00 tot 17.00 uur bij acht tuinders plaats op het Oogstpad en de Middelweg in Moerkapelle. Automobilisten kunnen parkeren op industrieter rein Doelwijk in Waddinxveen. Vandaar rijden er gratis pendelbus sen naar het Oogstpad. Vanaf hier rijden er voorts gratis kleine bussen naar de Middelweg en terug. De toegang is gratis. Moerkapelle - Niels van den Berg (22) is een van de jongste tuinbouwon- dernemers van het land. Aan het Oogstpad 14 kweekt hij jaarlijks tussen de 450 en 500.000 campanula's. Hij vertelt: "Mijn ouders hebben hier vlakbij, op de Bredeweg, al ruim 30 jaar een tuinbouwbedrijf. Ze zitten sinds tien jaar inde campanula's." Anderhalf jaar geleden begon Van den Berg zelf met oen kwekerij. De hoofdteelt is campanula, deze worden verkocht onder het oonsumentenmerk Addenda. Door Christa van der Hoff Campanula's zijn klokjesbloemen, die veelal blauw of paars zijn,maar ook wit of rose. Het zijn sterke, niet veeleisende planten die meestal uit 2e' gewonnen zaad voortkomen. ■°n oorsprong komen, de campa nulas uit de bergen van Europa. De bloem groeit in de natuur in berg streken variërend van de Pyreneeën tot de Kaukasus en de Jura tot de Alpen en de Karpaten. Vanuit de glastuinbouw is Denemarken het land waar tuinders sterk zijn in de campanula. "De campanula is een hippe plant, hij kan zowel in bloementuinen als op terrassen, zowel buiten als bin nen," zegt Van den Berg. De cam panula is zeer geschikt voor de rots- tuin, voor hanging baskets of voor het bedekken van tuinoppervlak. Van den Berg kweekt drie soorten: de blue planet, de blue star en de white star. Dit zijn exclusieve soor ten van de campanula. "Het is een echt voorjaarsproduct. Wij verkopen ze van half. februari tot eind juli," vertelt hij enthousiast. Doordat het een seizoensproduct is, teelt Van den Berg nog andere plan ten, onder meer impatiens (vlijtige liesjes)In de herfst en in het najaar doet hij asters, in de kerstperiode kerststerren en andere kerstproduc ten. Samen met andere campanula-te lers is hij lid van de landelijke telers vereniging Addenda. Daarvan zijn in totaal negen campanula-telers en negen hebe-telers (de hebe is een najaarsplant) lid. Zo wordt er gezamenlijk gewerkt aan de promo tie van de plant, worden er fraaie verpakkingen ontwikkeld en wordt geëxperimenteerd met nieuwe soor ten, zoals de rode campanula "Het is belangrijk interessant te blijven voorde klant,"aldusVan den Berg. Zo'n 70 procent van de campanula's blijft in Nederland en wordt via de tuincentra verhandeld. De rest gaat naar Duitsland en België en naar nieuwe markten zoals Frankrijk, Po len en Rusland. Met die laatste twee landen gaat het economisch berg opwaarts. Van den Berg doet voor het eerst mee aan Kom in de Kas. Hij wil vooral de vele bloeiende planten in de kas laten zien, terwijl de aflever- banden (smalle geautomatiseerde transportbanden die door de kas sen de potplanten transporteren) in werking zijn en camera's de planten sorteren op rijpheid en grootte. Van uit Addenda zal er promotie gevoerd worden en gezorgd worden voor vermaak voor de kinderen. Ook zal men laten zien hoe de campanula mooi gepresenteerd kan worden. Ook zijn de campanula's te koop.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 33