Oudedagsvoorziening niet langer all inclusive Gemeente puzzelt met decentralisaties A www.dezuidplas.nl Bedrijfsruimte Opslagruimte Stalling HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 27 MAART 2013 9 Onduidelijkheid over wat plannen mogen kosten Straatvoetballen in meivakantie I 1 #3 Moordrecht - Een all inclusive verblijf in een zorgcentrum is door de bezui nigingen van het kabinet niet voor iedereen meer weggelegd. De een zal er wel voor een kopje koffie moeten gaan betalen, terwijl de ander dat 'gratis' leegdrinkt. Scheiding van wonen en zorg, wordt het genoemd. Tijdens de eer ste dorpsdag op 4 april in Moordrecht is het een van de thema's, waarover eenieder kan kommen meepraten en -luisteren. De vijf dorpsdagen die de gemeente de komende drie maanden in alle dorpen organiseert, gaan over de veranderingen in de zorg. Die gaan iedereen vroeg of laat raken. Hart van Holland en Omroep Zuid- plas besteden er de komende tijd extra aandacht aan. Deze keer in Hart van Holland het woord aan de directeur van Moerdregt, over hoe wonen en zorg binnen de muren van zorgcentra worden gescheiden. Omroep Zuidpias heeft op 30 maart een radio-interview met oude renbond PCOB Ouderen die in relatief goede ge zondheid verkeren en niet al te veel verzorging nodig hebben, worden geacht zo lang mogelijk thuis te blijven wonen. Op die manier wil het kabinet de zorg betaalbaar hou den. Aan de situatie van ouderen die nu al in een zorgcentrum wonen, verandert er niet veel, afgezien van een verhoging van de eigen bijdrage voor mensen met eigen vermogen. Of de bewoners nu zwaar hulpbe hoevend zijn, of nog veel zelf kun nen; voor al deze mensen geldt dat zij kunnen blijven zitten waar zij zitten, en dat hun verblijf met zorg nog uit de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) wordt be taald. Voor'nieuwe gevallen' gelden sinds 1 januari andere regels, die de ko mende jaren nog verder worden aangescherpt. Lichte zorgvraag Directeur Ger van Uden van het Moordrechtse zorgcentrum Moer dregt: "Het gaat allemaal om het 'zorgzwaartepakket' (ZZP) dat ie mand nodig heeft. Een lichte zorg vraag, zoals hulp bij het aan- en uitkleden en douchen, valt binnen de pakketten 1 en 2. Mensen met een indicatie voor een ZZP 1 of ZZP 2 kunnen geen aanspraak meer ma ken op een plekje in Moerdregt of een ander zorgcentrum. Ze blijven gewoon in de wijk wonen en kunnen van ons de hulp die zij nodig hebben aan huis ontvangen. Om vereenza ming te voorkomen, nodigen wij ze uit om bij ons leuke dingen te ko men doen. Voor een paar euro heb ben ze dan een activiteit, een kopje koffie, een koekje en een borrel. Willen ze toch niet langer op zich zelf wonen, dan kunnen ze bij ons ook een kamer huren; ze vallen dan niet meer onder de 'alles inclusief regeling' van voorheen, maar gaan apart betalen voor logies, voor een aantal uren zorg per dag, voor het eten en drinken." Wat nu al geldt voor de mensen met een lichte zorgvraag, wordt de ko mende jaren verder uitgebreid naar ouderen met een zorgzwaartepak ket 3 of 4. Huurprijzen Zeker is dat de oudere met een licht pakket, die toch graag beschut wil wonen in een zorgcentrum, er fi nancieel op achteruit zal gaan. Wat mensen voor een kamer moeten gaan betalen, hangt onder meer af van de grootte. "De huurprijzen in verschillende zorginstellingen variëren van 400 tot 800 euro. In Moerdregt zal de kostenstijging voor huurders wel meevallen, om dat wij kleine kamers hebben. Een fijne oude dag zit 'm volgens mij ook niet in de grootte van de kamer, maar eerder in de voorzieningen in het gebouw, de sfeer en vooral de aandacht. Bewoners hebben toch het liefst gewoon een arm om zich heen." Lastig Volgens Van Uden zijn alle veran deringen voor de oudere van nu wel moeilijk te verteren. "Het is de generatie die Nederland heeft op gebouwd en die gewend is geraakt aan verzorging van de wieg tot het graf. Als gisteren nog alles voor je betaald werd, en vandaag niet meer, dan is dat best lastig te accepteren." De nieuwe regelgeving kan ook voor rare situaties in het zorgcentrum gaan zorgen. "Het kan straks voor komen dat de ene cliënt wel voor een kop koffie moet betalen en de andere niet. We moeten nog zien hoe we dat hier binnen gaan rege len." De eerste dorpsdag is op 4 april in De Zespunt in Moordrecht. Daarna zijn Zevenhuizen (24 april), Nieu- werkerk (13 mei), Moerkapelle (30 mei) en Oud Verlaat (24 juni) aan de beurt. Zuidpias - Of het nu over jeugdzorg, de AWBZ, of hulp in het huishouden gaat; bij de gemeente heerst nog veel onzekerheid over de manier waarop deze zaken moeten worden ingevuld. Tijdens de programmacommissie De centralisaties op woensdag 20 maart maakte het ambtenarenapparaat van Zuidpias duidelijk dat erop volle kracht wordt gewerkt aan het tot stand ko men van de decentralisaties en bezuinigingen die door het Rijk zijn opgelegd. Maar er is een probleem. Door Erwin van 't Hof Bode lijn in de problematiek rond de decentralisaties is volgens Hans Houtman, hoofd van de afdeling maatschappelijke ontwikkeling van de gemeente, het ontbreken van dui delijkheid over de financiële midde- !en. De decentralisaties houden in dai vanaf 1 januari 2015 jeugdzorg n de AWBZ volledig onder het ta kenpakket van de gemeente vallen. is een enorm tijdrovende-klus 0rn op een juiste manier invulling te jeven aan deze verantwoordelijk- Op dit moment weten we nog mot precies hoeveel geld er beschik- 33dr komt voor de gemeenten om eze klus te klaren, maar we kunnen ook niet wachten totdat daar duide- heid over is. Dan lopen we achter ren aan en wordt de deadline ln 2015 niet gehaald", aldus Hout- Do gemeente bevindt zich op moment dus in een spagaat. Aan ene koot wordt verwacht dat er beleid wordt opgesteld, aan de an dere kant is nog niet duidelijk met welke middelen dit beleid kan wor den uitgevoerd. Huishouden Niet overal heerst financiële on duidelijkheid. Het geld van het Rijk dat naar de hulp bij het huishouden gaat, wordt de komende jaren met 75 procent gekort. De gemeente gaat onderzoeken op welke manier deze korting kan worden aangepakt. Momenteel maakt ongeveer 40 pro cent van de mensen in Zuidpias die in aanmerking komen voor hulp in het huishouden, daar gebruik van. Een onduidelijkheid waar de ge meente op dit moment mee zegt te worstelen, is de compensatie van minima die de overheid aanbiedt. De gemeente is opgelucht dat minima volgens het Rijk nog kunnen rekenen op de hoognodige ondersteuning in het huishouden, maar heeft ook kri tiek op het feit dat er nog geen dui delijke richtlijnen bestaan over wie er precies onder deze groep minima valt. Met andere woorden: er ont breken nog te veel puzzelstukjes om de puzzel te kunnen oplossen. Jeugdzorg Eén van de speerpunten waar de gemeente zich - in samenwerking met andere spelers in de regio Zuid- Holland - dit jaar nog extra hard voor gaat maken, is de nieuwe in deling van de Jeugdzorg. Er wordt in ieder geval contact gezocht met ouders van probleemkinderen, en om de ondersteuning en efficiëntie bij calamiteiten te verhogen wordt het Algemeen Meldpunt Kinder mishandeling samengevoegd met het Steunpunt Huiselijk Geweld. De uiteindelijke vorm van de ge meentelijke jeugdzorg, is nog in nevelen gehuld. Hier geldt weer: er is onduidelijkheid over de finan ciën. Daarnaast heeft de landelijke overheid nog niet vastgesteld aan welke wettelijke kaders de gemeen te moet voldoen op het gebied van jeugdzorg. Eigen stempel Dat er veel moet gebeuren willen de decentralisaties daadwerkelijke gestalte krijgen in de praktijk, is duidelijk. Marijke Edel (CDA) vroeg zich tijdens de avond hardop af of Zuidpias als gemeente nog wel eni ge mogelijkheid heeft om beleid te voeren gebaseerd op 'Zuidplasgege- vens' en 'Zuidplaskeuzes.' Wethou der Jan Verbeek benadrukte dat de gemeente wel degelijk haar eigen stempel kan drukken op de invul ling van de decentralisaties. Daar stelde hij wel bij dat samenwerking met omringende gemeenten, zeker gezien de moeilijke financiële situ atie van het moment, van cruciaal belang is. Verwacht wordt dat het college na de zomer met concrete plannen komt over de decentrali saties. Dan wordt het voor de po litieke partijen duidelijk aan welke knoppen nog kan worden gedraaid. Zuidpias - Het sportbuurtwerk van Stichting Jeugdwerk Zuid- plas organiseert voor de meiva kantie een aantal straatvoetbal toernooien. Op woensdag 1 mei wordt gespeeld in Nieuwerkerk, op het voetbalveldje aan de Kleinpolderlaan. Donderdag 2 mei in Moordrecht in het Moer- houtpark bij de skatebaan en vrijdag 3 mei wordt de bal afge trapt in Moerkapelle op het voet balveld bij dorpshuis Opmoer. Elk toernooi begint om 11.00 uur. Aanmelden voor Nieuwerkerk kan via allard@jeugdwerkzuid- plas.nl en voor Moordrecht en Moerkapelle via luug@jeugd- werkzuidplas.nl. 1 Directeur Ger van Uden van zorgcentrum Moerdregt: "Ouderen die nog veel zelf kunnen, kunnen bij ons een kamer huren.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 9