Veelzijdige orthopedagoge Annemieke Bonthuis sluit een tijdperk af "Ik blijf gewoon hetzelfde doen, alleen nu iets langzamer" Nieuwerkerk aan den IJssel - Annemieke Bonthuis (62), echtgeno te van voormalig burgemeester Bonthuis van Nieuwerkerk aan de IJssel, sloot per 1 maart 2013 haar kinderpraktijk Sterre na 'een le ven lang' gepassioneerde en liefdevolle arbeid in het werkveld van de orthopedagogie. Door Kristien Zuidland "Een overstap was het, vanuit Almelo naar het westen. Het gaat hier sneller, mensen zijn di recter. En de drukte, dat was ik niet gewend." Sinds Annemieke Bonthuis, eigenaar van kinder praktijk Sterre, samen met man en kroost in 1987 Almelo inruilt voor Moordrecht en later ver huist naar Nieuwerkerk aan de IJssel, verandert er veel in het leven van het jonge gezin. "Mijn man werkte aanvankelijk als journalist en uitgever en later als wethouder", vertelt Bonthuis. "André was een relatief jonge burgemeester. Ik moest mijn plek vinden tussen de veelal ou deren in de burgemeesterskring. Ik had tot aan de geboorte van mijn eerste kind gewerkt; de meeste vrouwen van 'de kring' hadden nooit gewerkt. Het was niet vanzelfsprekend dat je een eigen carrière ambieerde." Feyenoord De wil om een eigen beroep uit te oefenen, naast moeder en echtgenote zijn, zat er bij Bont huis vroeg in. Na haar studie or thopedagogiek verzorgde zij psy- chologielessen en werkte mee aan de opleiding van de eerste leidsters van peuterspeelzalen in 1975. "In die tijd was het al les of niets: parttime werken be stond niet. Als je kinderen kreeg, werd je geacht te stoppen met werken." Eenmaal gesetteld in Moordrecht vervolgt Bonthuis haar werkzame leven als coördi nator van een gastouderbureau. "We organiseerden spreekuren in de regio, dichtbij de men sen." De directeur van het JSO, expertisecentrum voor jeugd, samenleving en ontwikkeling vraagt Bonthuis om bij het JSO te komen werken als expert in het signaleren van afwijkend gedrag en soci aal-emotionele problema tiek. "Ik gaf cursussen in Feyenoord. We werden niet met open armen ontvangen", herinnert Bonthuis zich. "De peuterleidsters had den een eigen er varingsperspectief. Toch kon ik ze wel iets leren: bespreekbaar maken van dat wat je ziet, het gesprek aangaan met de ouders." Omdat Bonthuis graag dicht bij de praktijk blijft, werkt ze in 1990 mee aan de oprichting van het eerste opvoedbureau in de regio Gouda. "Toen ik erover hoorde dacht ik onmiddellijk 'Dat wil ik doen'. Mijn allereer ste spreekuur was in Ooster wei", memoreert Bonthuis. "Ik heb het concept ontwikkeld en werd later deel van het manage mentteam. Dat was toch niet wat ik wilde; ik miste het directe contact met ouders en kinde- Antroposofie In 2000 komt Bonthuis opnieuw in contact met Rudolf Steiners' antroposofie en zet een pedago gische stroom op in een lande lijk behandelcentrum en parallel daaraan haar eigen kinderprak tijk Sterre. "Het bijzondere van de antroposofie is het weder zijds leereffect: het kind leert de ouders en de ouders leren het kind; er is wederkerig heid." Hoewel Bonthuis in tensief bezig is met filosofie, speelt dat in de kinderprak tijk Sterre die Bonthuis tot 1 maart 2013 zelfstandig runde geen expliciete rol. "Ik kijk van uit mijn ervaring, kennis en kunde naar het kind en for muleer een advies voor de ouders, bestaande uit mijn diagnostiek, observatie en interpretatie van het probleem. Vaak herkennen de ouders wat ik benoemd heb; het is niet zel den dat een ouder na behande ling van het kind zegt dat het ook haar of zijn hele leven heeft veranderd. Problemen van het kind kunnen een context heb ben in de familiegeschiedenis. Als dat het geval is neem ik de ouders in de behandeling mee." Bonthuis constateert dat de we reld de afgelopen decennia in grijpend is veranderd. "Mensen gaan uit van een maakbare samenleving. Alles, ook het kind, moet perfect zijn. Ikzelf vind dat een kind best een beetje afwij kend mag zijn." Gelakte nagels Bonthuis krijgt vier kinderen, drie jongens en een meisje. "Ik had weinig tijd voor mezelf, stond 's avonds nog achter de strijkplank. Gelukkig heb ik zelf standige, slimme kinderen. Ze hebben hun eigen weg gevon den, zijn na het gym gaan stude ren. Mijn oudste zoon is vader. Mijn eerste kleinkind heet Bir- the." De kinderen zijn het huis uit en Bonthuis bouwt langzaam af. Er komt meer tijd voor eigen bezig heden zoals schilderen, golf en een bestuurslidmaatschap van het hospice. "Vrijwilligerswerk heb ik altijd belangrijk gevon den. Ik was medeoprichter van de speel-o-theek en bestuurslid van de bieb in Moordrecht en nu bestuurslid van het hospice IJsselThuis. In die zin ben ik wel een ouderwetse burgemeesters vrouw. Je moet iets voor de ge meenschap doen vind ik." Ook aan haar moeder van 87 die nog in Almelo woont, geeft Bonthuis graag de nodige aandacht. "Ik lijk in bepaalde opzichten veel op mijn moeder. Uiterlijk is voor mij én mijn moeder belangrijk. Zij is slechtziend maar wil dage lijks haar nagels gelakt." Iets langzamer Zoals ik op een goed moment ben begonnen ben ik ook ge stopt," vat Bonthuis haar le vensloop samen, "ik heb nooit veel moeite gedaan voor PR, heb zelfs geen eigen web site. Toch had ik altijd een wachtlijst. Nu bouw ik het langzaam af. Veel mensen vragen wat ik nu ga doen. Eigenlijk hetzelfde als al tijd, maar nu iets langza mer." ren. HART VAN HOLLAND DE VROUW 10 APRIL 2013

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 24