Werk aan de winkel voor de 'sandwichgeneratie' Eerste Qwieke Dorpsdag in Moordrecht Door Adri den Boer Scheve tekst "bij Scheve Overweg? HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS\ 10 APRIL 2013 Moordrecht- De eerste van vijfdorpsdagen werd 4 april gehouden in De Zes- punt in Moordrecht. Thema: de veranderingen in de zorg. "Ik was benieuwd naar hoe de gemeente dit gaat oppakken; zo'n avond is een goede start", aldus een aanwezige. Over het aantal vrijwilligers in het dorp geen klagen, Moordrecht is - zo luidde de conclusie - een behoorlijk 'qwiek' dorp. Door Marianne Fortuin Na een welkomstwoord van burge meester Gert-Jan Kats en een inlei ding door wethouder Jan Verbeek schoven zo'n dertig bewoners aan aan drie tafels. Daar werd met wet houders, beleidsmedewerkers van de gemeente, raadsleden en zorg aanbieders gesproken over eigen kracht, scheiding tussen wonen en zorg, en de vangnetfunctie van de gemeente. De inbreng van de ge sprekspartners zal worden gebruikt bij de beleidsvorming van de ge meente. Tafel 1 leverde interessante vragen op, zoals: hoe zorg je voor conti nuïteit in de zorg? Wat is de grens aan de eigen kracht van mensen? Moetje je baan opzeggen om hulp te verlenen? De conclusie was dat er geen gebrek aan vrijwilligers is; wellicht een neveneffect van de verslechterde arbeidsmarkt? Iemand noemde de 'sandwichgeneratie': je hebt zelf ouders die zorg behoeven, maar ook kinderen die zorg vragen. Bij wat in oude kranten heette de 'Schee ven Overweg' wordt nu een omstreden tur borotonde aangelegd. De oude spoorbaan daar is net aan de orde op de turboten toonstelling over Nieuwerkerks openbaar vervoer in de Oudheidkamer. Ter plekke geeft een bordje op een letterlijk scheve spoorbiels een tekst, die je figuurlijk ge zien ook scheef kunt lezen. Wat is het ver haal? in 1855 kwam er een Rijnspoorweg van Utrecht via Gouda naar het kopstation Rotterdam-Maas. Tussen de Nieuwerkerk en Kralingen lagen toen nog veenplas- sen. Veel keus voor een tracé had men daar niet: de spoorbaan kwam evenwijdig aan de piasoever (sinds 1874 de ringvaart van de polder Prins Alexander). De 's-Gra- venweg werd zodoende onder een kleine hoek gesneden en er ontstond een 'scheve overweg'. Tegen 1953 verlegde men de spoorbaan. In 1965 kwam er op het verla ten baanlichaam een provinciale autoweg. Deze werd door de provincie N219 en door de gemeente Nieuwerkerk aan den IJs- sel Schielandweg genoemd (in Rotterdam en Capelle weer anders). Hoe dan ook: de volksnaam Scheve Overweg bleef, eerst voor een kruising met verkeerslichten, la ter voor één met een eenvoudige rotonde. Nog later verzonnen de Nieuwerkerkers Peter van Zwienen en Gerrit de Jonge om een monument met spoorbomen op de rotonde te plaatsen. Rob Koornwinder ontwierp het. Raadsleden zochten zich een hoedje naar oude spoorbomen. Te vergeefs. Zodoende maakten leerlingen metaalbewerking van het Capelse IJs- selcollege ze maar na. Op 17 oktober 2002 reed een bus met genodigden van eetcafé Cartoons - het spoorstation van 1910 - over de oude spoorbaan naar de Scheve Over weg. Daar werd het kunstwerk geopend door oud-spoorwegmannen. Ze deden dat samen met VVD-wethouder Esther van Tol van civiele werken, voor deze gelegenheid gekleed in een speels NS-pakje. Onthuld werden twee laaggelegen bordjes met de tekst: 'Tot 4 oktober 1953 kruisten op deze plek de treinen Rotterdam-Gouda v.v. de enige bewaakte overweg van de lijn met de oudste weg naar Kralingen. Gezien de schuine passage van de 's-Gravenweg met het spoor en later met de Schielandweg heet dit punt in de volksmond nog steeds 'Scheve Overweg'. Iets om te herinneren - oktober 2002'. Men bedoelde het goed, maar de snel-bukkende lezer kan denken dat het de enige bewaakte overweg tussen Rotterdam en Gouda was. Het was de eni ge overweg in de 's-Gravenweg, hier aan geduid als de oudste weg naar Kralingen. Bewaakte kruisingen waren er wel meer, maar die rechte overwegen waren met de 'kerklanen' van Moordrecht, Nieuwerkerk, Capelle en Kralingseveer. Als je 't weet kun je de tekst ook góed lezen. Het kunstwerk zelf is op het definitieve DHV-ontwerp voor de turborotonde netjes ingetekend, maar de paaltjes met tekst niet. Hopelijk blij ven ze toch, maar de éne mag wel minder scheef komen te staan! En dat naast je baan. Hoe kun je dan continuïteit in zorg waarborgen? Volgens de deelnemers aan tafel 2 is er een cultuuromslag nodig: "Vroeger werd er heel veel door de mensen zelf gedaan, en dat werd hen naderhand door de overheid uit handen genomen." De vertegen woordigers van zorginstellingen aan deze tafel wisselden ideeën uit en er werden mogelijkheden tot samen werking besproken, zoals een net werk om tijdig problemen te signa leren en calamiteiten te voorkomen. En iets uit die oude kranten? In 1937 ont snapte melkrijder Luitjes 's nachts om 3 uur maar net aan de dood. Er was geen overwegwachter, omdat er geen nachtelijk railverkeer zou zijn, maar er passeerde wel een goederentrein! Tenslotte: dit verhaal komt ook op de web site groenehartarchieven.nl/weblog mèt een mogelijkheid tot reactie. Aan tafel 3 werd toelichting gege ven op de rol van de gemeente. Ook daar werd duidelijk dat er vrijwil ligers genoeg zijn, maar niet vol doende bestuursleden. Aan iedereen werd gevraagd wat zij zelf doen. Conclusie: Moordrecht is een be hoorlijk 'qwiek' dorp! Dagbesteding Ook bewoners delen de mening dat je zelf iets kunt betekenen. Cor- rie Jongsma: "Mijn moeder kookte vroeger gewoon iets meer voor een zieke buurman. Wel vraag ik me af, hoe het in de toekomst in de zorg gaat. Dat mensen zich meer bewust worden van de problemen, vind ik een goede zaak." Haar man Jack Jongsma: "Wat mij opvalt is dat ie dereen vrijwilligerswerk doet in zijn Aan tafel 3 is de vangnetfunctie van de gemeente onderwerp van gesprek. eigen kring, zoals bij de voetbal vereniging of voor de kerk. Waar ik bang voor ben, is dat het structureel wordt." Rita Oudijk van melkveebedrijf/ zorgboerderij De Bovenstee: "De ge volgen van de veranderingen in de zorg zijn nogal ongewis. We bieden op de boerderij dagbesteding. Als wij daarvoor minder geld krijgen, kunnen wij tegen cliënten toch niet zeggen 'ga maar een middag thuis zitten'? Ook het uitgaan van eigen kracht is mooi, maar waar ligt de grens voor mantelzorgers?"

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 9