WACHTEN OP EEN GLIMP VAN DE PRINS IN DE EENDRAGTSPOLDER VAN ZEVENHUIZEN AAN ZEE TOT EEN VORSTELIJKE ROEIBAAN HART VAN HOLLAND OPENING ROEIBAAN 2 MEI 2013 25 "Natte bedoening en weinig actie" De mannen achter de poldertransformatie Zevenhuizen - Op de oever aan de overkant van de Willem-Alexander Baan heeft zich vrijdag 26 april een groepje kleumende belangstellen den met fototoestel en verrekijker verzameld om een glimp van de prins op te vangen. Een onteigende akker bouwer vindt het ongehoord dat hij geen officiële uitnodiging heeft ge had. "Nu sta ik hier, aan de verkeerde kant." Door Kristien Zuidland "Het leek wel sinterklaas, hij kwam met de boot", grijnst Arie de Vos en wijst naar een verlaten roeiboot. "Hij zit binnen, in het clubgebouw", weet zijn vrouw Wil en tuurt naar de andere oever waar alleen twee ver lengde zwarte auto's duiden op de aanwezigheid van de prins. Echtpaar De Vos houdt van koningin Beatrix, 'ons aller oma'. "Hoe ze naar het pu bliek wuift. Kijk, zó". Jan Karreman speurt ook de oever af, benieuwd wat er te zien is. "Bar weinig", vat hij samen, maar blijft toch want 'er kan zo maar wat gaan gebeuren'. Hij is in zijn nopjes met Julia, Paul, Yannick en Amelie Antes. de aanleiding om even af te stap pen. "Fietsen rs vandaag geen sine cure met die wind." Grote kijker "Ik ga een stukkie sturen naar de krant. Grondeigenaren mogen in de drek zakken en krijgen geeneens een uitnodiging, ongehoord." Jan van der Wouden kijkt in de richting van zijn boerderij, vlakbij. "Dit stukkie land was van mij. Hebben ze opgekocht voor een schandalige prijs en nou sta je hier, aan de verkeerde kant." Van der Wouden is aangedaan. "Er gaat wat gebeuren", onderbreekt Lenie haar man. Bij het clubhuis is beweging te zien, mensen komen naar buiten. "Is dat 'm nou of toch niet?", vraagt Lenie zich af en pakt de verrekijker. "Had ik toch maar de grote kijker meegenomen. Ik dacht dat is zo'n stom gezicht, maar voor het zicht was het beter". De geno digden op de tegenoverliggende oe ver verzamelen zich bij de naam van de baan, Willem-Alexander Baan. "Kijk naar die letters, die staan alle maal verkeerd om. Ik denk dat Wil lem-Alexander ze gaat omdraaien", zegt ze hoopvol. Leen van Wensem heeft speciaal voor de happening 'zijn ogen laten liften', zegt hij knipogend. "De klein kinderen wilden dat we de prins gaan zien." Maar eigenlijk is er wei nig te zien, vinden hij en zijn vrouw Nelly. "Misschien komt hij nog eens om te roeien. Het is een mooie baan." Marina Veermans' zus is één van de genodigden, maar ze is niet jaloers. "Er zijn driehonderd geno digden, vol is vol." Veerman was wel bij het feest aan de vooravond van het huwelijk van Willem-Alexander en Maxima. "Nelson Mandela was daar ook. Heel bijzonder." Martin Duineveld denkt dat het 'bij vrou wen sterker leeft'. "Bij Marina in ie- Hij komt, met op de achtergrond het dorp Zevenhuizen. der geval", nuanceert hij, "ze moet alles zien." 'Een beetje ver weg' is de overkant van de roeibaan wel, maar dat deert de meiden Julia en Amelie helemaal niet. "Ze hebben het over niets an ders", vertelt papa Paul Antes, "ik zou zelf niet gegaan zijn eerlijk gezegd, maar de dames zijn niet te houden." Gemeenteraadslid in Lansingerland Arnold Oosterlaan komt vooral voor het landschap. De hele dag binnen is niets voor hem. "Ik kom even een luchtje scheppen. Vanochtend had den we de decoraties en dadelijk ga ik bij iemand eten. Moet je kij ken wat mooi én functioneel, zowel vanwege de waterberging als de re creatiemogelijkheden." Aanwinst "De catering valt tegen en iets meer actie had ik ook wel leuk gevonden, met wat meer bootjes", vindt Frans Jansen. "Aan deze kant is het vooral een koude bedoening." De baan is een aanwinst. "Het is natuurgebied geworden. Als de baan er niet was gekomen stonden we nu in een woonwijk." Aan de overkant wordt geklapt; de baan is geopend. "Lex moet zo langzamerhand maar weer eens naar binnen", zegt Jansen. "Da delijk vat hij kou en loopt hij dins dag hoestend rond." Zevenhuizen - Om te zeggen dat zij de voorvaders van de nieuwe Eendragts- polder zijn, gaat Johan Helmer (61) en Hans Sytsema (56) te ver. Maar het idee van een recreatieve polderinvulling is toch aan hun brein ontsproten. Twintig jaar en veel geschipper later is er een eindresultaat. "Als je er zo lang fee bezig bent, wordt het een beetje je kindje. "Het idee ontstond bij mij aan de keukentafel", memoreert Johan Hei fer. Bij het voorbereiden van het verkiezingsprogramma voor de ge meenteraadsverkiezingen van 1994 kwamen de vertegenwoordigers van PvdA en D66, waaronder Sytsema en Helmer, regelmatig bijeen. Hans Sytsema: "Eén van de zaken die toen speelden, was het stoppen van de Rotterdamse expansie richting Zevenhuizen. In de jaren zeventig kwam Zevenkamp, in de negentiger joren Nesselande - dat Achtkamp als werktitel had. Wij dachten: dan duurt het niet lang voor Negenkamp en tienkamp komen." ^en groen-blauwe buffer moest weerstand bieden. "Zevenhuizen aan Zee. Een defensief idee, met een Potentieel mooie uitvoering", aldus Helmer. Daar kwam enkele jaren la- tor nog een noodzaak bij. "Op een Oneven moment begon te dagen fJo' er, door de klimaatverandering, een waterprobleem ontstond. Toen kwam het idee om in de polder een waterberging te creëren, om de wa- terpieken in de Rotte te kunnen ver werken en zo wateroverlast in het gebied rondom de Rotte te voorko men." Van een roeibaan was toen nog geen sprake. Na de eeuwwisse ling ontstond het plan om het nut tige (berging) met het aangename (roeisport) te combineren. Een top- sportroeibaan zelfs, op initiatief van gemeente Rotterdam. Sytsema: Dat ging niet altijd makkelijk: het combineren van een roeibaan met een waterberging én een recreatie- functie vergt nogal wat creativiteit. Van hogerop kwam de nodige steun: burgemeester Ivo Opstelten was een groot voorstander van de roeibaan. "Rotterdam was in het begin niet altijd positief, zelfs op de afdeling sport niet. Opstelten was echter een warm pleitbezorger", vertelt Sytsema, die werkzaam was bij het ambtelijk apparaat van het Recre atieschap en in die hoedanigheid overlegde met allerlei betrokken partijen. Grijnzend vervolgt hij: "Eric Gudde, toen directeur van de Dienst Sport en Recreatie, zei me eens dat 'ie de roeibaan niet zo zag zitten. "Maar elke keer als ik Opstelten te genkom, vraagt hij: zeg, Gudde, hoe gaat het met die roeibaan?"" Onteigening De bestemmingsprocedure is vlot verlopen en dat is te danken aan wat Sytsema noemt 'interactieve planvorming'. "Met omwonenden hebben we uitgebreid gesproken over hun wensen. Omdat de karak teristieke openheid van de polder in het ontwerp is meegenomen, zijn er vrijwel geen bezwaren binnen geko men." Ondanks het uitblijven van bezwa ren was het lang niet altijd leuk en voor sommigen zelfs pijnlijk, vertelt Helmer. "Bij zo'n project komen ont eigeningen kijken van gronden die boeren al generaties lang in bezit hadden. Onteigenen is niet leuk. Omdat dit project niet alleen om topsport en recreatie gaat, maar Hans Sytsema en Johan Helmer waren twintig jaar geleden betrokken bij de planvorming om de Rotterdamse expansie te stoppen. uitgaat van het oplossen van een water- en dus veiligheidsprobleem, was er ook wel enig begrip." Kroon op het werk Van de keuken- annex tekentafel tot de koninklijke opening, er zat de nodige tijd tussen. Beide Zeven- huizenaren waren op verschillende manieren betrokken: als privéperso- nen waren ze betrokken bij het idee van de recreatieve polder, Sytsema werkte als gemeenteambtenaar en projectleider van het Recreatieschap aan het project. Helmer was namens het Hoogheemraadschap betrokken. "Deze invulling hadden we niet voor ogen in 1993. Toch ben je er altijd mee bezig geweest. En als je er zo lang mee bezig bent, wordt het een beetje je kindje." Sytsema knikt. "Als ambtenaar doe je wat het bestuur vraagt. In dit geval strookte mijn werk met mijn visie. Dan werk je met extra bezieling." Kroon Beide heren zijn trots op het eind resultaat. "Als ambtenaar was ik bezig met beleid. En nota's zijn maar papier. Dit is ruim driehonderd hectare polder en gaat meer dan honderd jaar mee. Daar heb ik toch maar mooi aan meegewerkt", aldus Sytsema. Dat de naamgever, prins Willem-Alexander, de baan opende was de kers op de taart. Helmer: "Zo'n man trekt toch de aandacht en brengt een jubelstemming met zich mee. Om in vorstelijk jargon te spreken: de opening was de kroon op het werk." Marina Veerman, Martin Duineveld, Leen en Nelly van Wensem. 'De letters staan verkeerd om", zegt een toeschouwer.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 25