Het taalgebruik is veranderd, de betekenis niet Lezingen over Jezus en Paulus Natuurrit Skymasters Avondgebed op-weg-naar- Pinksteren Wijklunch Dianthus Nieuwerkerk 1 deelt punten Hying Dutchmen in actie voor Duchenne Heroes HART VAN HOLLAND NIEUWERKERK AAN DEN IJSSEL 8 MEI 2013 19 Christelijk onderwijs in Nieuwerkerk viert feest Jeu de Boules Kofferbakverkoop Nieuwerkerk aan den IJssel - De leerkrachten van de Nieuwerkerkse Elim- school, Gideonschool en Rehobothschool wacht op 15 mei een feestje. Met workshops, cabaret en een diner wordt 125 jaar christelijk onderwijs in Nieuwerkerk gevierd. Tijden zijn veranderd, maar, zo belooft bovenschools directeur Arjan Dorst: "M/e zullen niet van kleur verschieten. M/e zijn pas hal verwege. Nieuwerkerk aan den IJssel - In de Openbare Bibliotheek aan het Raadhuisplein verzorgt drs.ing. Cees J. Muusse een drietal lezin gen met als thema 'Paulus is de uitvinder van het Christendom'. Tijdens de lezingen, op dinsdag 14, 21 en 28 mei van 20.00 tot 22.00 uur, gaat Muusse met zijn toe hoorders op zoek naar de achter gronden van Jezus en Paulus. De toegang is vrij. Nieuwerkerk aan den IJssel - De door Martin den Dunnen van AMC The Skymasters voor vrijdag 3 mei uitgezette reglementaire Natuurrit werd door geen van de deelnemers foutloos gereden. Uitslag A-klasse: 1. Arie Roos en Koos Orie, 2. Joop Winkel en Gerard van Leersum, 3. Piet Dubbeldam en Hans Keuning. B-klasse: 1. Els van Rossen en Stephan Zuidam, 2. Ed Vette en Joke Klijnjan, 3. Sjirk en Janka Attema. C-klasse: 1. Stefan Bos en Marijke Verzijl, 2. Michella en Frans Geert, 3. Aad Mostert en Marcel Sjardin. Nieuwerkerk aan den IJssel - In de Josephkerk aan de Kerklaan wordt woensdag 15 mei een avondgebed op-weg-naar-Pinksteren gehouden. Het thema is 'Leven op de wind'. De dienst is georganiseerd door de werkgroep oecumenische avondge beden en begint om 21.00 uur. Nieuwerkerk aan den IJssel - In de grote zaal van Dianthus aan de Mezendaal wordt vrijdag 17.30 een wijklunch gehouden. Alle men sen uit de wijk zijn welkom bij de broodmaaltijd vanaf 11.30 uur. De kosten bedragen 3,50 euro. Aan melden kan bij de mevrouw Wil- lemse (Mezendaal 156) of via: 0180-396944. In 1888 werd in Nieuwerkerk aan den IJssel de schoolvereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel opgericht. Het was een handjevol mensen, dat zich sterk maakte voor de oprichting van een school waar bijbelonderwijs vast deel zou uitmaken van het lesprogramma en de leerkrachten hun werk vanuit bijbelse principes zouden doen. Ruim een jaar later, in december 1889, was de eerste christelijke school aan de Kerkweg een feit. De tweede, aan de 's Gra- venweg, volgde in 1929. Inmiddels heeft de schoolvereni ging zo'n zevenhonderd leerlingen en zeventig personeelsleden op drie scholen, verspreid over vier locaties, én zo'n tweehonderd leden. Dorst: "Heel actief zijn die niet. Als er tien naar de jaarlijkse vergadering ko men, ben ik blij." Herkenbaarder Getroffen toont Dorst zich over het feit dat veel ouders na meer dan een eeuw nog steeds voor christelijk onderwijs kiezen. "Ondanks de ont kerkelijking hebben we een groot deelnamepercentage. Dat komt door meer factoren dan alleen onze identiteit. Ik denk dat we worden gewaardeerd om de invulling die we geven aan onze christelijke normen en waarden." De schoolvereniging maakt volgens Dorst werk van haar identiteit: "Die krijgt niet alleen in het eerste half uurtje van de dag z'n beslag. Het bordje 'christelijk' zit er niet voor niets op, al hoeven kinderen niet aan criteria te voldoen om bij ons te worden toegelaten." Dit heeft ertoe geleid dat op de Rehobothschool nog altijd 95% van de ouders een kerkelijke achtergrond heeft, terwijl op de Elimschool een meerderheid dat niet heeft. "Toch komen we ook daar bewust uit voor onze identiteit. Die willen we niet verloochenen. Onder druk van de schoolpopulatie zullen we niet van kleur verschieten. We hebben ons wel aangepast. Het taalgebruik is veranderd, aanspre- kender en herkenbaarder, ook voor jonge kinderen." Getraind Leerkracht Carla Nieto draait al veertig jaar mee binnen de school vereniging. De 'positief-christelijke' benadering noemt zij nog altijd kenmerkend. Daarnaast is er veel veranderd, vindt de juf van groep 7 van de Elimschool. "Onderwijzer zijn werd vroeger gezien als een neven functie. Je was in de eerste plaats doodgraver, koster, of fietsenmaker, Arjan Dorst en Carla Nieto: 'We gaan meer met tabiets werken, maar worden zeker geen Steve Jobs school. zoals mijn overgrootvader. De man nen werkten in de bovenbouw, de vrouwen in de onderbouw. Tegen woordig zien we op school helaas nauwelijks een man meer, terwijl we wel vinden dat jongens zich moeten kunnen spiegelen aan een manne lijke leerkracht. Vroeger waren ook de klassen met ruim dertig leerlingen een stuk gro ter. Maar doordat de kinderen bijna allemaal kerks waren, waren ze ge traind in stil zijn en luisteren. Daar is een groot verschil met de kinde ren van nu." En dan zijn er de toegenomen tech nische mogelijkheden. Nieto: "Vroe ger had je genoeg aan een plaat over de vaderlandse geschiedenis, waar je je verhaal bij vertelde. Met het internet en de introductie van het digibord in de klas is er veel meer mogelijk." Het brengt meer voorbe reiding met zich mee, weet de juf. "Dat hebben we er graag voor over. De kinderen vinden het allemaal doodgewoon. Maar wij vinden het schitterend." Grafiekjes Volgens directeur Dorst wil de chris telijke schoolvereniging nog zeker 125 jaar door. Plannen zijn er volop: "In de toekomst willen we op alle scholen Engels gaan aanbieden vanaf groep 1. Ook gaan we meer werken met tabiets. Maar we wor den zeker geen Steve Jobs scholen, waar alles om de iPad draait." Belangrijk vindt de directeur dat leerkrachten door de overheid niet langer als producenten van grafiek jes en statistiekjes worden gezien. "Wij vinden dat een leerkracht niet steeds verantwoording hoeft af te leggen aan het ministerie. Zijn of haar kracht zit 'm in de omgang met de kinderen." Nieuwerkerk aan den IJssel - In de derde ronde van de zomercompe titie beleefde team 1 van Jeu de Boules club zaterdag 4 mei een zware middag. Tegenstander Gouda maakte het de aan de leiding staan de Nieuwerkerkers moeilijk. In lange partijen die per ronde opliepen tot bijna anderhalf uur kon geen van de teams elkaar overklassen. Eindstand 3-3 en een saldo van 1 in het voordeel van Nieuwerkerk. Team 2 verloor met 1-5 van Wad- dinxveen. Daarmee heeft dit team nog geen wedstrijd gewonnen en staan ze onderaan in hun poule. Nieuwerkerk aan den IJssel - Op Hemelvaartsdag vindt op het Raadhuisplein een kofferbakver koop plaats. Dit jaar een lustrum, want het evenement op donder dag 9 mei van 10.00 tot 16.00 uur, vindt op initiatief van Stich ting Evenement voor de twintig ste keer plaats. Nieuwerkerk aan den IJssel - Fly ing Dutchmen Frank en Rob Dedden gaan van 16 tot en met 22 juni per mountainbike 560 kilometer fietsen door de Italiaanse Dolomieten om in het kader van 'Duchenne Heroes •talie'geld in te zamelen vooronder zoek naar de ziekte van Duchenne. Emolife organiseert dit jaar voor de achtste keer Duchenne Heroes Benelux. De afgelopen jaren is dit evenement zo succesvol geweest dat dit jaar, naast de Benelux- editie, ook een Duchenne Heroes Italië plaatsvindt. Deze tocht be staat uit zeven zware etappes door de Dolomieten. Er wordt da gelijks zeventig tot tachtig kilo meter gereden bij een hoogtever schil per dag van 2500 meter. Om een startbewijs voor de tocht te kunnen bemachtigen, moeten de heren Dedden elk 2500 euro aan sponsorgelden inzamelen. Wie de Flying Dutchmen Frank en Rob Dedden doen in juni mee aan Duchenne Heroes Italië. Flying Dutchmen de Dolomieten matie op www.mtbtegenduehen- over wil helpen vindt meer infor- ne.nl.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 19