OUD Goudse glazen ondergedoken in regio Gemaal Leemhuis-Stout geopend voor publiek Vakantietas van bibliotheek Troef Vrouw Parencompetitie IJsselbridge En een sprookje was het 30 april.... 11 m ■mi ml Door Adri den Boer aura HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 8 MEI 2013 9 W&W. iiiiiai m- Tweede Kamerlid en oud-wethouder van Zuidpias Tamara Venrooy deelt haar belevenissen als volksvertegenwoordiger in politiek Den Haag met de lezers van Hart van Holland. Hoe was het, is de vraag die ik het meeste krijg, hoe was het nou echt? Indrukwekkend. Een lange dag vol bijzondere momenten. Eigenlijk is het moeilijk om er een hoogtepunt uit te halen. De bekendmaking van de troonswis seling op het bordes volgden we met Kamerleden en gasten via de televisie. We waren na een lange reis met bussen inmiddels aange komen in Amsterdam. Kippenvel, hoorde ik iedereen om me heen zeggen. We gingen met bussen naar de Nieuwe Kerk, waar we op alfabetische volgorde plaats namen en vervolgens de andere gasten zagen binnenkomen. Het gejuich van de mensen buiten kondigde de komst van de konink lijke stoet aan. En eerlijk is eer lijk, het leek even een film toen de koning en koningin de kerk binnenkwamen, samen in rood, wit en prachtig blauw. Zel den zongen tweeduizend mensen zo intens het Wilhelmus als na het afleggen van de eed door de koning. En daarna spraken lokale volksvertegenwoordigers de be lofte of de eed uit. Een heel bij zonder moment was het toen de aankondiging door de herauten buiten werd gedaan en we het applaus van zoveel belangstel lenden meekregen in de prachtig met geurende bloemen versierde kerk. Ook de rest van de dag was memorabel, waarbij we de boot tocht langs Hollandse hoogte punten via een scherm volgden aan de steiger waar de koning en Zuidpias - Altijd al willen weten hoe een gemaal werkt of de molen bij u in de buurt? Zaterdag 77 mei is hiervoor de mogelijkheid. Iedere tweede zaterdag in mei is het namelijk Nationale Molen- en Gemalendag. Een jaarlijkse dag sinds 1972 waarop meer dan 600 wind- en watermolens en gemalen in Ne derland geopend zijn voor het publiek. koningin met hun kinderen aan het einde van de avond aankwamen. Ik denk dat die boottocht de hele dag sym boliseerde, een hele positieve en goede dag waarin mensen zich met elkaar verbonden voelden. En hoe vaak zijn wij nu uitgesproken blij of trots in Nederland? 30 april waren we dat, in eensgezindheid. En sprookje of niet, ik hoop dat we nog lang en gelukkig kunnen nagenieten van een nieuw ko ningschap. Met in ieder geval een prachtige start! Reageren? Mail naar t.venrooy- vanark@tweedekamer.nl of via Twitter tamara_venrooy Op diverse locaties zoals bij gemaal Leemhuis-Stout in Zevenhuizen is tussen 10.00- 16.00 uur van alles te bekijken en informatie te vergaren over waterplannen, waterpleinen en waterberging. Bij gemaal Zuidpias aan de Kanaaldijk 29 in Waddin- veen worden ook de noodpompen gedemonstreerd door medewerkers van het Hoogheemraadschap van Schieland en Krimpenerwaard. Ook zijn op deze locatie muskusrat tenvangers van de provincie Zuid- Holland aanwezig. In Gouda is de Haastrechtse molen van binnen te bekijken. Fietsliefhebbers worden in de gele genheid gesteld om samen met een bestuurder van het Hoogheemraad schap van Schieland en Krimpe nerwaard een fietstocht te maken langs de Rotte. Aanmelden via: www.hhsk.nl Gemaal Palenstein Op donderdag 9 mei, Hemelvaarts dag, stelt het Hoogheemraadschap van Rijnland, gemaal Palenstein open voor het publiek, van 10.00 - 15.30 uur. Dit gemaal ligt aan Slootweg 6 in Zoetermeer en pompt overtollig water onder andere uit Waddinxveen naar het boezemwa ter van Rijnland. Waddinxveen - Bibliotheek De Groene Venen biedt haar leden de kans hun favoriete boeken mee te nemen op vakantie. De leden kun nen de boeken lenen voor een peri ode van zes weken. De prijs van een vakantietas is 10 euro. Voor lezers met een plusabonnement is de va kantietas-service gratis. Bij de bibliotheek - zowel aan de balie als digitaal - is meer infor matie over deze service te vinden: www.bibliotheekdegroenevenen.nl. Moordrecht - Het bridgeseizoen van damesbridgeclub Troef Vrouw is af gelopen. Diny IJsselstijn en Fon Da- tema werden kampioen met 56.42%, op de voet gevolgd door Jo Hertog en Christine de Kwaadsteniet met 56.29 Derde werden Ria Offerman en Anka Huijsmans met 55.68 Nieuwerkerk aan den IJssel - De vierde avond van de vijfde paren competitie van IJsselbridge heeft de volgende uitslag opgeleverd: A-lijn: 1. Van Amerongen/Jasen (64,61); 2. Hesseling/Van der Horst (62,99); 3. Berkhuysen/Lensen (60,05). B-lijn: 1. Boers/'t Hoen (59,23); 2. Ranft/Ranft (57,74); 3. Penning/Rietveld (56,52); C-lijn: 1. Rosier/Van de Wal: (61,11); 2. De Haan/Koolhaas (59,03); 3. Seele/ Seele en Hensema/Flores (56,60); D-lijn: 1. Legerstee/Clerx (65,75); 2. Bravenboer/Boot (60,87); 3. Gij- zen/Verhoeff (59,67). Herdacht werd weer de Tweede Wereld oorlog. Daaraan voorafgaand werd er aan mobilisatie van manschappen én aan kunstbescherming gedaan. Twee oorkon des kreeg bijvoorbeeld hervormd Nieu werkerk in 1939 en 1940. De Nederlandse regering stelde orgel en torenklok vrij van vordering. Zij verzocht in vier talen andere regeringen dat ook te doen. 35 «3» *«ZtSI t. rmi' is. Si De 64 gebrandschilderde glazen uit de Goudse Sint Janskerk, 2400 glaspanelen, werden in 1939 uit de sponningen gehaald en in 201 kratten opgeslagen. Alles gebeur de op rijkskosten. De kerk vond het goed, mits ze na de oorlog maar zouden worden herplaatst! Kisten met glaspanelen doken onder in vooral boerderijkelders. In Moor drecht was het bij de boerenfamilies Van den Broek ('Merwede'), Hardijzer, Van den Heuvel ('Land voor Water'), Dirkzwager en Den Hollander, maar ook in het Weeshuis. In Zevenhuizen was het bij Paul, Klapwijk, Van der Eijk, Van der Torren, Sol, Plaizier ('De Eendracht'), Van den Dool, Groene- veld ('Het Land Kanaan') en de weduwe De Groot. Een kleiner aantal kratten kwam bij Goudse banken, bij boeren in de Krim penerwaard en bleef nog in de kerk. In 1943 plaatsten de Duitsers in Moordrecht afweergeschut en volgden er bommen. De kratten met de glazen werden toen naar nieuwgebouwde kunstbunkers in waterlei dingduinen overgebracht. Dat de kisten uit 'De Eendracht', eigendom van de Goudse bankiersfamilie Dortland, waren wegge haald, was maar goed. Deze bouwboerde- rij bezweek in 1944 door de bliksem. Na de oorlog zou het tot 1947 duren voor alle ven sterglas in de kerk weer was vervangen. (De ramen kregen rond 1985 structuur glas aan de buitenkant; daarna werden de kratten-met-houtworm weggedaan, maar een paar zijn er in de kerk geëxposeerd, waaronder die van Glas 12 dat in 'De Een dracht' huisde.) Ook in 1947 kwam het boek 'Gespiegeld in kerkeglas' uit van A.A.J. Rijksen. Hij wijdde achterin aandacht aan het onderduiken: 'De geschiedenis bracht Philips II, Margaretha van Parma en prins Willem van Oranje opnieuw samen. Hun schenkingen vonden, met die van de abdis van Rijnsburg, eerst onderdak in het Wees huis te Moordrecht. Toen dit in April 1941 een asyl werd voor Rotterdamse daklozen, trokken de vertegenwoordigers van Habs- burg, Oranje-Nassau en Van Boetselaar zich terug in een van de rijkskluizen in de duinen bij Vogelenzang, die intussen klaar gekomen was.' Rijksen legde een koppe ling met de thema's van de glazen. 'Was het toeval, dat Jona, die in Glas 30, juist vanuit de zee door de vis aan land wordt gezet, terecht kwam in de boerderij 'Land voor Water' in Moordrecht?' Glas 1, de 'Vrijheid van Consciëntie' dook daar onder bij Adriaan Hardijzer. (Is 't nog aan zoon Wim te merken?) Henny van Dolder uit Gouda schreef in 1997 een boekje over de glazen in de oorlog met ook adressen, boe- rennamen met voorletters, glasnummers én kistenaantallen. Bijgaande foto is van een deel van Glas 6 met schenkster Margaretha van der Mar- ck. Zij was van 1550-1599 ambachtsvrouwe van Nieuwerkerk. Juist dit glas werd in zes kisten opgeborgen bij Piet van der Eijk aan de Onderweg in Zevenhuizen, pal tegen de Nieuwerkerkse grens.... Ten slotte: dit verhaal komt ook op de web site groenehartarchieven.nl/weblog mèt een mogelijkheid tot reactie.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 9