Kinderalimentatie, wat is er veranderd? Moet ik mijn huis opeten als ik word opgenomen? HART VAN HOLLAND I 15 MEI 2013 oo Als mensen gaan scheiden en samen het gezag over de kinderen hebben, bepaalt de wet dat zij samen een ouderschapsplan opstellen. Daarin moeten afspraken over de kinderen worden opgenomen. Denk daarbij aan onderwerpen als bij wie hebben de kin deren het hoofdverblijf, wanneer zijn ze in het kader de verdeling van de zorg- en op voedingstaken bij de andere ouder en over welke beslissingen moet er worden over legd. Ook wordt in het ouderschapsplan de kinderalimentatie opgenomen. Vanaf april 2013 is er een belangrijke wijziging in de manier waarop kinderalimentatie wordt berekend, ingegaan. Die wijziging is van belang voor nieuwe afspraken over kinder alimentatie, maar kan ook een rol spelen bij bestaande kinderalimentaties. De eerste wijziging is dat de ouder die wèl alimentatie betaalt maar niet de dagelijkse zorg over de kinderen heeft, een bepaald bedrag mag reserveren om te besteden aan de kosten die deze ouder heeft gedurende de tijd dat de kinderen bij hem/haar ver blijven. Dit is de zogenaamde zorgkorting. Afhankelijk van het aantal dagen dat de kinderen bij deze ouder verblijven, varieert de zorgkorting van 15% tot 35% en wordt berekend over de totale kosten (behoefte) van de kinderen in plaats van een vast be drag van 5,— per dag per kind. Bij een netto maandinkomen van 5.000,— of hoger en een verblijf van de kinderen ge durende één weekend in de veertien dagen en de helft van de vakanties bij de andere ouder, bedraagt de zorgkorting bij twee kinderen van 12 en 14 jaar maandelijks 175,—. Op jaarbasis gaat het om een be drag van ruim 2.000,— wat in mindering komt op de te betalen kinderalimentatie. De ouder met de dagelijkse zorg over de kinde ren neemt alle vaste kosten van de kinderen voor zijn/haar rekening. Een tweede wijziging is dat er, uitzonderin gen daargelaten, geen rekening wordt ge houden met de woonlasten of het aflossen van schulden. Er wordt gekeken wat beide ouders netto per maand verdienen en op basis van dat inkomen worden de kosten (behoefte) van de kinderen over de ouders verdeeld. Uiteraard is iedere situatie verschillend en dient met alle omstandigheden rekening te worden gehouden. Met name voor in komens van meer dan 2.800,— netto per maand is en blijft het van belang om via maatwerk tot een goede en rechtvaar dige verdeling te komen. Dat is mogelijk in onderling overleg, via mediation of een gerechtelijke procedure. Daarbij staan maatwerk en kwaliteit voorop, zodat toe komstige discussies of procedures over de kinderalimentatie kunnen worden voorko men. Bron: Van den Herik Et Verhulst Advocaten N.V. Van den Herik Verhulst Steeds vaker krijgen wij vragen van bezorg de cliënten in verband met de gewijzigde AWBZ regels en de eigen bijdrage. Vanaf 1997 wordt de eigen bijdrage bij opname in een AWBZ-instelling, bijvoorbeeld een ver pleeghuis bepaald op basis van het inkomen er dus niet meer op basis van het vermogen. Per 1 januari 2013 is daar een aanvulling op gekomen. Dat betekent niet dat nu ineens de overwaarde van uw eigen woning, zolang die tenminste voor de inkomstenbelasting in box 1 zit, anders wordt meegeteld voor het bepalen van de eigen bijdrage. De wijzi ging voor het bepalen van de eigen bijdrage zit in het box 3 vermogen voor de inkom stenbelasting. Men ging voor de berekening van de belasting over het box 3 vermogen uit van 4°/o rendement. Met ingang van 1 januari gaat men voor de berekening van de eigen bijdrage voor de AWBZ echter niet meer uit van 4% maar van 12% rendement op uw box 3 vermogen. De overheid doet dus, kort gezegd, alsof u 12% rendement heeft op het box 3 vermogen en telt dat bij uw inkomen om uw eigen bijdrage voor de AWBZ vast te stellen. Uw eigen woning zit echter vrijwel nooit in box 3, maar in box 1. Overigens bedraagt de eigen bijdrage maxi maal zo'n 2.189,00 per maand en lijkt de regeling voor de AWBZ de komende jaren wel verder te versoberen. Voor vragen over deze toch wel ingewikkelde regeling en de gevolgen voor uw vermogen kunt u ook bij een notaris terecht. Bij behoefte kan de no taris een voorbeeldberekening maken en de mogelijkheden van schenkingen bespreken. Vaak is schenken om deze reden overigens juist niet een gewenste oplossing. Bron: Notariskantoor van der Hammen www.herikverhulst.nl ADVOCATEN Onze Personen- en Familierecht specialisten, mr. J.M. (Jeroen) Peet en mr. M.E.T. (Mariëtte) Mijs-Zillikens zijn te bereiken op onderstaand telefoonnummer. Telefoon 010 - 410 00 55 Member of Euréseau, an international network of law firms

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 53