rxrry-E Boring onder A12 in voile gang mm J HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 22 MEI 2013 13 - "j.- Y «.V YAW&4? Zuidplas - Over een lengte van elf kilometer wordt in Zuidplas ge werkt aan de aanleg van een nieuwe gastransportleiding. Grote witte en zwarte stalen buizen rijgen zich bovengronds aaneen tot een stalen slang, die de komende maanden langzaam in de grond zal verdwij nen. Het eerste stuk duikt volgende week onder de Al 2 door. In Nederland beheert Gasunie zo'n 12.500 km aan leidingen voor gas- transport. "Dat is meer dan alle rijks- en spoorwegen samen", stelt Gerben van Dijk van Gasunie. Het overgrote deel dateert uit de jaren vijftig en kan volgens Van Dijk nog vele decennia mee. Om meer gas te kunnen transporteren is de afgelo pen vijfjaar van noord naar zuid door de oostelijke provincies al vijf honderd kilometer nieuwe leiding aangelegd. De pijp door Zuidplas is onderdeel van een nieuwe leiding tussen Beverwijk in Noord-Holland en Wijngaarden in Zuid-Holland. Het is druk in de bodem en dus was het geen eenvoudige klus om plek te vinden voor deze voorlopig laatste uitbreiding. Nodig is die wel, volgens de Gasunie, die het westen van het land omschrijft als een flessenhals waar het gas soms De boorinstallatie, met rechts de staven voor de 1200 meter lange proefboring. maar moeilijk zijn weg kan vinden en opstoppingen dreigen te ont staan. Van de 91 kilometer lange leiding ligt straks elf kilometer in Zuidplas, grotendeels naast een al bestaande leiding. Het zogenoemde hoogcalorische gas dat er doorheen getransporteerd wordt - met een hoge verbrandingswaarde - komt niet onder onze pannen, maar gaat naar de industrie en gasgestookte elektriciteitscentrales. Proefboring "Nog 250 meter te gaan", weet de boormeester die vrijdag rond het middaguur achter de knoppen zit in een busje vol apparatuur bij de boorinstallatie nabij de Noorde lijke Dwarsweg in Zevenhuizen. Op zijn beeldscherm een signaal uit de diepte; een stip die de positie aangeeft van de boor die hier don derdagochtend de grond in is ge gaan. Sindsdien heeft die zich tot op een diepte van 22 meter onder NAP een weg onder de A12 door gebaand. De vuistdikke boorkop is bijna op de plaats van bestem ming; aan het eind van de middag zal die 1200 meter verderop, aan de noordkant van de rijksweg, weer boven de grond komen. Na deze eerste proefboring volgen nog vier boorsessies, waarin de boorgang met ruimers steeds breder en hoger wordt gemaakt. De 1,22 meter brede buis is er met verschillende wanddiktes. Standaard zo'n 16 mm, 22 mm nabij bijvoorbeeld Zevenhuizen-Zuid. I. finlSCÖI - ±9r. - De boormeester stuurt de boorkop onder de Al 2 door. Eind volgende week moet de boor gang de juiste diameter - ander halve meter - hebben voor de sta len gastransportleiding die nabij Moerkapelle al als een gigantische witte slang klaarligt op de lande rijen. Het intrekken van de leiding is een spectaculair gezicht, be looft Gerben van Dijk van Gasunie. "De leiding wordt als een spaghet tisliert opgetild en onder de A12 door getrokken." Na deze boring volgen er in de ge meente Zuidplas meer. Onder de A20 en de IJssel door, maar ook in de polder richting Moordrecht. Van Dijk: "Op het noordelijk deel van het tracé gaan we door akker bouwgebied en wordt de leiding in een paar meter diepe sleuven ge legd. Hoe verder naar het zuiden, hoe natter de bodem is. Om het veen te sparen gaan we daar boren in plaats van graven. Boeren zou den er jaren last van hebben als we water moesten onttrekken en de grond zou inklinken." De werkzaamheden in Zuidplas duren nog een jaar. Volgende zo mer ligt de leiding helemaal in de grond. De buizen worden klaargelegd langs het tracé. De witte coating moet extra bescherming bieden bij het intrekken in een boorgang. - -■*??/ fond afkomstig uit de boorgang. De gang wordt gevuld met vloeibare klei om inzakking te voorkomen. 1200 meter leiding ligt klaar om onder de A12 door te worden getrokken.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 13