"Negentig procent transpiratie, tien procent inspiratie" HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS\22 MEI 2013 17 zucht Leida Witjes. echtpaar Vervolg van voorpagina Martien Schoonus in de werkplaats. Hans en Rowena Booggaerdt 't Hooft. Zuidpias - Voor de veertiende keer is tijdens het pinksterweekend in de ge meente Zuidpias Pinkst'Art gehouden: kunstenaars die wonen binnen de gemeentegrenzen tonen hun werk door hun atelier of werkplaats open te stellen voor publiek. Exposant Liesbeth Kool: "Voorstellingen uit de natuur spreken veel mensen aan. En daar doe ik het ook voor, iets moois maken, zonder hogere doelen. Door Kristien Zuidland Eén van de exposanten, Remi Al- semgeest is onderhoudsschilder en heeft sinds een aantal jaren het kunstschilderen ontdekt. "Ik vind het leuk, het ontspant me. Nu schil der ik zelfs in opdracht", glundert hij, "Er is me gevraagd een Italiaans dorp, Bolsena, te schilderen waar de familie altijd op vakantie gaat. Hun moeder is nu te oud geworden om mee te gaan en krijgt dit schilde rij cadeau." Alsemgeest is één van de kunstenaars die exposeert in de voormalige brandweerkazerne in Zevenhuizen die tijdens Pinkst'Art is opengesteld voor publiek. De exposanten volgen schilder- en tekenles via stichting De Zeven Mu zen. "Voor veel mensen is schilderen een vorm van expressie", legt Piet Kouwenhoven, cursusleider schil deren en tekenen, uit. "Sommige cursisten willen het ambacht leren, voor anderen is het een manier om hun creativiteit vorm te geven. Ik help ze om het proces te versnellen." In hotel Van der Valk Nieuwerkerk staat van elke deelnemende kunste naar één werk opgesteld. Belang stellenden kunnen zich oriënteren op het aanbod en bepalen welke kunstenaars ze willen bezoeken. "We zijn op de fiets en het regent weer "De locaties liggen behoorlijk ver uit elkaar. Ach, het is elk jaar wel wat, vorig jaar was het bloedheet." Dus blijft Witjes voorlopig rondkij ken bij de 'uitgestalde schilderijen, sieraden, beeldhouwwerken, foto grafiekunst, kleiwerk en keramiek. "Hoe verzint iemand het, kijk dan, met kantklos, garens en verf. Heel bijzonder", vindt ze. "Ik kijk graag naar kunst maar zelf zal ik er nooit aan beginnen." "De bezoekers zijn enthousiast", vertelt Antoinette Micke van ate lier De Mallemolen. "Het aardige is ook dat de werken enorm van elkaar verschillen. Ik schilder abstract en een ander probeert juist de wer kelijkheid zo dicht mogelijk te be naderen." Hans en Rowena Boog gaerdt 't Hooft wonen al veertien jaar in Nieuwerkerk en bezoeken de kunstexpositie voor het eerst. "We zijn nu op een leeftijd gekomen dat we ons cultureel gaan verbreden", zegt Liesbeth Kool en haar winnende werkstuk. lachend. Rowena is aangestoken door het enthousiasme van de ex posanten en wil de kunstenaar in zichzelf gaan ontdekken. "Een cur sus speksteen bewerken lijkt me wel wat." Martien Schoonus, keramist, ontdekte bij toeval zijn talent als kunstenaar. "Ik had een zware burn out en ben gaan kleien als therapie." Vorig jaar overleed zijn vrouw. "Ik heb zelf haar urn gemaakt." Ook Ron van Savooijen ondervond dat creëren een manier is om door een moeilijke periode te komen. "Ik kan mezelf uiten via de kunst en ge niet ervan als een ander het mooi vindt", vertelt Van Savooijen in de gezellig drukke woonkamer die is omgetoverd tot expositieruimte. Veel vrienden en bekenden komen langs. "Het is een onvermoede kant van Ron", zeggen Arie en Erna Gor dijn. "Knap dat iemand zoiets kan maken en vooral dat ze iets kunnen bedenken. De combinatie van me- Kouwenhoven in Alsemgeest in de voormalige brandweerkazerne. taal in een schilderij zoals Ron dat doet, dat is toch een vondst van een kunstenaar." Papaver "Ach, kunst met een hoofdletter, daar heb ik niet zo veel mee. Klei werk is negentig procent transpi ratie en tien procent inspiratie", merkt Liesbeth Kool nuchter op. Kool geeft les aan het Open Atelier Nieuwerkerk en heeft onlangs met een werkstuk van de zaaddozen van papaver de derde publieksprijs bij de Goudse Keramiekdagen gewonnen. "Klei is fantastisch materiaal om mee te werken. Het is zoveel meer dan draaien. Je kunt met klei ook plastisch werken en plakken. Ook voor het afwerken zijn veel tech nieken mogelijk." Kool maakt graag voorstellingen uit de natuur. "Dat spreekt veel mensen aan. En daar doe ik het ook voor, iets moois ma ken, zonder hogere doelen."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 17