Wilt (i nooit meer onnodig wachten bij de kassa? Breekbaar erfgoed in Zuidpias Onvrede over legalisering rookruimte 't Zonnetje Sponsorfietstocht Zuidpias Helpt J-JsjJJuilsJzjJjtjjJ Hallo J JJj vJ_L) i_J Door Adri den Boer ANTIEK GLASSCHILDERWERK. HART VAN HOLLAND I ZUIDPLAS I 22 MEI 2013 Dierencentrale Vanaf 5 juni bij Jumbo aan de Dorpsstraat 129 in Zevenhuizen. jumbosupermarkten.nl/zevenhuizen ■i-fs&n nw* Zevenhuizen - Net zoals dat afgelopen december het geval was, werd er tijdens de raadsvergadering op 14 mei stevig gedebatteerd over de kleine illegale uitbreiding van Brasserie 't Zonnetje aan de Strandweg. De horeca gelegenheid voegde enige tijd geleden, zonder dat dit in een bestemmings plan was goedgekeurd, een rookruimte bestaande uit een luifel en enkele demontabele wanden, toe aan het pand. Het college heeft deze uitbreiding aangepast in het bestemmingsplan, zodat hij nu legaal in de boeken staat. Dit viel bij meerdere raadsleden niet in goede aarde. Door Erwin van 't Hof Met name Martien Zijderhand (GBZ) was gepikeerd over de gang van za ken. "Het moet niet kunnen dat een ondernemer illegaal iets bouwt, en dat hij dan via deze weg zijn zin kan krijgen." Het raadslid voegde hier aan toe dat het weliswaar om een kleine wijziging aan het pand gaat, maar dat de gemeente streng moet zijn met het naleven van de vooraf gestelde regels. "We moeten vast houden aan onze principes, anders kan iedereen met de regels aan de haal gaan." Hier sloot Ferry van Wij nen (WD) zich bij aan. "Ik betreur het dat de zaak op deze manier is gelopen. Dat mag vanaf nu echt niet meer gebeuren. De gemeente moet dit soort wandaden van onderne mers niet langer met lede ogen aan zien, maar gewoon gelijk handelen als iemand de regels overtreedt." Hoezeer de raadsleden ook hun afkeuring over de zaken uitten, zij stonden machteloos; de beslissing van het college, de legalisering van de illegale uitbouw, is niet terug te draaien. Wethouder Rinus Bos man vertelde tijdens de vergadering waarom deze beslissing is geno men; "Volgens de regels moet er in het geval van de constatering van illegale bebouwing eerst worden gekeken of deze illegaliteit gelega liseerd kan worden. Dat gebeurt al leen wanneer het bouwwerk in het bestemmingsplan past. In het geval van de rookruimte was dat het ge val." Claudia Wolff (D66) sprak haar afkeuring uit over het handelen van het college: "Wij stemmen van avond voor het bestemmingsplan, maar keuren deze gang van zaken zeer stellig af. In principe heeft de eigenaar van 't Zonnetje nu gewon nen: hij heeft zonder toestemming iets aan zijn pand toegevoegd, en komt er nog mee weg ook." Vermist Kater, wit, is gechipt, Watermunt Moordrecht. Gevonden Kater, cypers, Burg. Klinkhamer- weg Zevenhuizen. Kater, zwart, witte bef, tenen en wit op buik, Eerste Tochtweg Nieuwerkerk aan den IJssel. Voor meer informatie: 0186-601199 of www.dierencentrale.nl Zuidpias - De Dick Vegter Classic, de sponsorfietstocht van Stichting Zuid plas Helpt, vindtditjaarplaatsopzaterdag 21 september. Voor die dag staat zowel een fietspuzzeltocht als een fietstocht over 150 kilometer op het programma. De voorbereidingen voor het evene ment, dat jaarlijks een belangrijke financiële bijdrage aan het werk van de Stichting Zuidpias Helpt op levert, zijn in volle gang. De route voert door fraaie landschappen en langs pittoreske dorpjes; waar pre cies blijft nog even een verrassing. De start vindt plaats op het Raad huisplein in Nieuwerkerk aan den IJssel. Tussen 9.00 en 9.30 uur gaan twee groepen van start; één groep hanteert een tempo tot 30 kilome ter per uur, de andere groep tussen de 30 en 35 kilometer per uur. De kosten voor deelname bedragen 39 euro. Trainingstocht Om de trainingskilometers op te voeren en te wennen aan het fiet sen in een grote groep vertrekt elke zondag om 9.00 uur een trainings tocht vanaf het Raadhuisplein. Fietspuzzeltocht De deelnemers aan de fietspuz zeltocht starten tussen 10.30 een 11.00 uur vanaf het Raadhuisplein en maken in hun eigen tempo een tocht door het Groene Hart. De kosten bedragen 7,50 euro. Voor meer informatie: szh-evenement@box.nl of www.zuidplashelpt.nl. Verdrongen in WOII die ondergedoken Goudse Glazen de eigen oude glaskunst niet bij voorbaat uit de boerenkelders? Nee, in 1940 hadden in Nieuwerkerk de RK-parochiekerk (1898) en de hervormde dorpskerk (1525) slechts moderne ge brandschilderde ramen. De vier oude dorpskerken hadden ooit wel alle oud glas. Hoe en wanneer verdween dat? In de Nieuwerkerkse dorpskerk waren er al vroeg glasschilderingen. Een rekening van het hoogheemraadschap van Schieland uit het boekjaar 1579/1580: 'Noch betaelt Joris Gerritszoon, gouverneur van 't Am- bacht van Nyeuwerkerck, die somme van achtalve guldens voor een nyeu glas bij mijn heeren doe hooghe heemraeden van s lants wegen in de kerck van Nyeuwer kerck gegeven'. In de marge staat dat de hoogheemraden privé betaalden voor hun eigen wapen erop! Moest men tegen 1580 een nieuw glas schenken, omdat het oude eraan ging in de Opstand tegen Spanje? Toen in 1658 de dorpskerk van Moordrecht werd herbouwd kwam er ook een glas van Schieland in. Het zal niet de enige schen king daar zijn geweest en het ging al lang geleden ter ziele. In 1662 was de dorpskerk van Moerkapelle klaar. Schieland gaf ook daaraan een glas. Die kerk zat tot 1831 vól met gekleurde wapens. Die waren ver der van ambachtsheer Hoogendorp, van diens ega óf van bedijker Coymans, van de provincie Holland, van de Admiraliteit op de Maas en van de stad Rotterdam. In 1669 schonk de stad Gouda aan Moerka pelle een glas met haar wapen. Een jaar later, in 1670, schonk Gouda dat ook aan Nieuwerkerk. Die kerk was gerestaureerd en de stad als nieuwe eigenaar van die ambachtsheerlijkheid wilde niet achter blijven. Het gebouw werd toen aan iedere kant door zes en in het koor door vijf, dus door zeventien glazen verlicht. Bij inkor ten van de kerk in 1810 bleven er maar tien over. Die ramen werden na beschadi gingen door blank glas vervangen. Bij de restauratie van 1928 schonken kerkenraad, kerkvoogdij en particulieren samen weer tien gebrandschilderde ramen. Die gla zen waren van de RK Haagse kunstenaar Louis Asperslagh. Ze kregen geen familie wapens, maar bijbelse voorstellingen. Hoe het met de kerk van Zevenhuizen zat? Die brandde in 1699 uit en kreeg daarop van gemeenteleden nieuwe glazen. Het wa ren er zestien en de voorstellingen waren al een mix van wapens en bijbelse tafe relen. Ook die beschadigden natuurlijk. In 1867 had men geld nodig voor een nieuwe pastorie en adverteerde men maar met het 'antiek glasschilderwerk'. (Deze handel sti muleerde tot monumentenzorg, maar die was er nog niet) De ramen werden acade misch beschreven én verkocht aan een an tiquair in Utrecht, die ze in Parijs liet veilen. Daar kocht een Amsterdamse antiquair na WOII Zevenhuizense raamfragmenten en plaatste die in dure restaurants in de hoofdstad. Vervolgens werden ze verder beschadigd, uitgenomen en deels gered dankzij Wouter Paul uit Amstelveen. In het Historisch Centrum aan de Tweemanspol der 15 prijkt een gerestaureerd fragment met het wapen van de rijke boer annex ou derling Paulus Koole (plus ega) uit juist de Tweemanspolder! Ten slotte: dit verhaal komt ook op de web site groenehartarchieven.nl/weblog mét een mogelijkheid tot reactie. Kerkvoogden der Hervormde Gemeente rati ZEVENHUI- ZEN, provincie Zuid-Hollaudwensehen overtegaau tot den verkoop van de in de kerk aldaar aanwezige beschil derde fïLAZE.Vwelke schilderstukken verschillende tafereelcu tut do Bybelscho Geschiedenis bevatten die se- acht kannen worde,, schoon eu tevens zeer antiek te zij;,. Geiden worden uitgenood',gdbij behoorlijk geslo- Metten, daarnaar inteschrijveu, den brief te adresseren aan den 1 resident-Kerkvoogd en van buiten daarop te stellen lnsckrijvinyshillet; deze billetteu moeten zijn ingekomen vóór ot op den l,Un April 1867en zullen door Kerkvoogden in tegenwoordigheid der aanwezige inschrijvers worden ge opend in de Kcrkckamer te Zevenhuizen, op Woensdag den 3den April 1867, des voormiddags te elf ure. Zevenhuizenden l»1"» Maart 1867. Kerkvoogden voornoemd, De Secretaris, De President, J. ELSHOUT. A. BAX:

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 9