"Niet alles wat oud is, hoort op de monumentenlijst" "Ik vind het geweldig dat ik zo lang gespaard ben" Victoria Raam decoratie Krachtige maar 8-speed SHIMAMO lAlfine' ver snellingen fietsklaar.nl Ook verkrijgbaar met NuVm Intratuin Pijnacker open van 10.00 tot 17.00 uur Intratuin Zoetermeer open van 11.00 tot 17.00 uur Per stuk 5." www.enkast.nl 0180-Ó34866 24e Lions Rottemerenloop op 15 juni Start: 14 uur op het Dorpsplein (Zevenhuizen) Afstanden: 5,10 en 15 km Inschrijven: vanaf 11 uur Dorpshuis Swanla Opbrengst komt ten goede aan goede doelen (o.a.Team Zeparo) Meer info: www.lions.nl/zevenhuizen deHaij van der Wende advocaten HART VAN HOLLAND ZUIDPIAS 29 MEI 2013 Breed scala aan meningen op discussieavond monumentenbeleid Janna van Winkelen-Van Rossum honderd jaar Dé mobiele fietsenmaker 4 Ondersteunings niveaus 300o14üuwan^ 06-30 72 7212 Lange Zijde Sa, 2761 AV 2evenhul»n(C1000pleln) WWW.fietsklaar.lll Zondag open Klokjesbloem (Campanula Addenda) Diverse kleuren, potmaat 15 cm. Intratuin Pijnacker Rijskadè la Intratuin Zoetermeer Voómef 192 f - - - Intratuin Zevenhuizen Bredeweg 86c. Elke zondag gesloten, www.intratuin.nl ilttiatuill kleurt leven I Deze ruimte is beschikbaar gesteld door de Haij van der Wende advocaten Borbizonlaon 82 2908 ME Capelle a/d Ussel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499 Zuidpias - Inwoners konden op woensdag 22 mei in Dorpshuis De Batavier in Nieuwerkerk aan den Ussel met elkaar in discussie over het monumen tenbeleid van Zuidpias. Centrale vraag was: wie is verantwoordelijk voor het onderhoud van monumenten, de gemeente of de bewoners zelf? De wethouder concludeert: "Veel bewoners zijn er trots op om in een monu ment te wonen, maar willen niet dat de gemeente hen te veel stuurt. Door Erwin van 't Hof Veel van de ruim veertig bezoekers waren bewoners van woningen die zijn aangemerkt als historisch mo nument. De grote opkomst leverde een breed scala aan meningen over het monumentenbeleid op. Zo vindt één van de aanwezigen het oneer lijk dat de subsidie op monumentale woningen eind 2012 is stopgezet, maar dat de gemeente nog wel het recht heeft om eisen te stellen aan de bewoners van deze panden. "Na tuurlijk wil ik mijn huis onderhou den, maar als de gemeente eist dat ik een bepaald soort bakste nen ga kopen omdat die nu een maal authentiek zijn, dan mag zij ook bijdragen aan de kosten." Een andere bezoekster, die aan gaf in een monumentaal pand te wonen, nam het juist op voor de gemeente: "Je woont niet al leen maar in een monumentaal pand omdat je dat leuk vindt, je woont er ook omdat je iets ach ter wilt laten voor het nageslacht. Dat mag soms best wat kosten." De avond leverde geen eenduidig antwoord op de centrale vraag op, maar toonde wel aan dat het mo numentenbeleid een onderwerp is dat speelt in de gemeente. Bruggen en hekken Zuidpias telt 52 rijksmonumenten. Dat zijn niet alleen woningen, maar ook molens, steenovens, bruggen, hekken en andersoortige objecten. Adri den Boer, voorzitter van de monumentencommissie Zuidpias benadrukt dat het zeer belangrijk is dat al deze objecten de aandacht krijgen die ze verdienen. "Het is belangrijk dat we de geschiedenis van de gemeente zoveel mogelijk proberen te behouden, anders gaat de authentieke waarde van de ge meente verloren." De voorzitter stelt daar wel bij dat er goed moet worden gekeken wat nu wel, en wat nu niet op de monumentenlijst thuishoort. "Het is niet de bedoe ling dat alles wat oud is, direct op de lijst wordt geplaatst. Daar moet uitvoerig onderzoek voor plaatsvin den." Eén beleid De discussie over het monumen tenbeleid was een initiatief van de gemeenteraad die via input van de bewoners zelf wil peilen hoe het beleid leeft onder de bevolking. Wethouder Rinus Bosman, die ook aanwezig was, sprak zich tevreden uit over het verloop van de avond: "Er is duidelijk een lijn waar te ne men in de discussie die is gevoerd. Veel bewoners zijn er trots op om in een monument te wonen, maar willen niet dat de gemeente hen te veel stuurt." Het verslag van de discussieavond wordt binnen en kele weken aan de gemeenteraad gepresenteerd en zal meewegen in de beslissingen in de loop van het jaar over de toekomst van het mo numentenbeleid. Het doel van de gemeenteraad is één monumentenbeleid voor heel Zuidpias te realiseren. Momenteel hebben Zevenhuizen en Moerka- pelle wel een eenduidig monumen tenbeleid. Nieuwerkerk aan den Us sel en Moordrecht hebben slechts een conceptlijst van monumenten. Dit komt omdat de werkzaamheden rond het vaststellen van een defi nitieve monumentlijst zijn bevroren op het moment dat de fusie in 2010 plaatsvond. Of het monumenten beleid nog levensvatbaar is, is nog maar de vraag. Het stopzetten van de subsidie voor monumenten aan het eind van 2012 was al een dui delijk signaal van de gemeenteraad dat de prioriteiten op dit moment niet in het verleden liggen, maar in het heden. Burgemeester Gert-Jan Kats op bezoek bij Moerkapelse eeuwelinge. ook een bijdrage aan een goed doel: ze breit lappendekens voor Roe menië. Voor haar verjaardag heeft ze weer een wolpakket gekregen, waarvan ze een babydeken gaat breien. "Vroeger heb ik heel veel kleding genaaid voor de kinderen." Van de kinderen kreeg ze een nieu we bijbel: "Mijn bijbel was versle ten. Nu heb ik een nieuwe en een boek met psalmen." Ze leest graag: "Levensgeschiedenissen en beke ringsgeschiedenissen. Ik houd van christelijke boeken." Namens de familie is er ter gelegen heid van haar honderdste verjaar dag een advertentie geplaatst met de lijfspreuk van mevrouw: 'Ge toond voor mij te waken'. Hoewel ze al haar hele leven een zwakke gezondheid heeft, stamt ze uit een sterk geslacht. Haar va der en zussen werden ook heel oud. "Ik vind het geweldig dat ik zo lang gespaard ben. Ik word hier goed verzorgd." Aan de enorme stapel wenskaarten en de bloemen is te zien dat velen haar een warm hart toedragen. Sinds 1995 woont ze in Beth-San. Ze krijgt er elke dag bezoek van één van de kinderen. Mevrouw van Win kelen breit graag en levert daarmee Moerkapelle - Ze werd geboren aan boord van het binnenschip van haar vader, op 23 mei 1913, als de jong ste van drie kinderen. Een eeuw la ter werd dit heuglijke feit gevierd in woonzorgcentrum Beth-San, waar burgemeester Gert-Jan Kats haar op 24 mei feliciteerde en namens de gemeente Zuidpias een fruitmand aanbood. Door Marianne Fortuin li die honderd jaar heeft Janna van Winkelen - van Rossum heel wat meegemaakt: als ze vijfjaar is, overlijdt haar moeder aan de Spaan se griep. Haar vader hertrouwt, en ze krijgt tien halfbroers en -zussen, van wie er nu nog vijf in leven zijn. Van haar vader leert ze lezen en schrijven - ze gaat niet naar school - en als ze twaalf is, gaat ze bij een oom en tante wonen in de Siond- warsstraat in Rotterdam. De jarige: "Ze hadden kleine kinderen, waar ik bij ging helpen. Later mocht ik in de winkel werken, een waterstokerij en kruidenier. Daar heb ik veel geleerd." Op haar twintigste verhuist ze naar Den Haag en werkt daar negen jaar als dienstbode. In die stad leert ze via de kerk haar man kennen, die als groenteboer met paard en wagen de klanten langs gaat. Nadat haar man in 1963 op 48-jari- ge leeftijd overleed, bleef mevrouw met zeven kinderen achter. Ze koos ervoor om niet opnieuw te trouwen. Inmiddels heeft ze 57 kleinkinderen en 64 achterkleinkinderen.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 3