tormpolder Starreveld en Speksnijder winnen Matige vangsten in Bernisse Pasar in Moerdregt Appelflap Witte puntbroodjes 6 stuks iramisu hazelnootslagroomtaartje Tijdelijk 15% korting op uw boeking! ^bakker aMMerlaan Rondo s 4 stuks S partycentrum HART VAN HOLLAND I MOORD. I 12 JUNI 2013 35 Duivensport Hengelsport De herinneringen van Jan Palsgraaf (1937) Italiaanse weken: op vrijdag eri zaterdag Italiaans brood; o.a. met olijven of kaas. Ook heerlijk bij de barbècue. Deze aanbiedingen gelden van donderdag 13 t/m woensdag 19 juni www.baklterammerlaan.nl Krimpen aan den IJssel - info@stormpolder.nl www.stormpolder.nl - 0180 - 510088 Moordrecht - Opnieuw een zwa re dag, zaterdag 8 juni, met een harde noordoosten wind voor de duiven van de Gevleugelde Vrien den. De eerste vlucht was een Vi tesse vlucht vanuit Peronne, een vlucht van 260 kilometer waarop 155 duiven afgetroefd werden door een duif van C. Starreveld en Zn. De eerste twintig: C Starre veld en Zn 1,4,5,9,14. J. Speksnij der 2,6,7,8,16,18. P. en J. Heikoop 3,10,15. M Terlouw 11,12. G. de Lelij 17,20. G. en A. Heikoop 19. De tweede vlucht was een zware dagfond vlucht vanuit Bourges over 568 kilometer. Deze duiven werden om 6.30 uur gelost en om 15.28 uur was de eerste duif van Jac Speksnijder thuis. De prijzen wer den als volgt verdeeld: J. Seksnijder 1,10,11. P. en J. Heikoop 2,5,12,13. M. Terlouw 3,7,9. C. Starreveld en Zn 4,6. T. Tuynder 8. P. Twigt 14. Moordrecht - Hengelsportvereni ging Moordrecht heeft zaterdag 8 juni de zevende competitiewedstrijd gevist in de Bernisse aan de Stom- paardse Plas. De vangsten waren matig met enkele uitschieters. Uitslag A-korps: 1. Erik Faas 10.100 gram, 2. John van Uunen 8.500 gram, 3. Kees van den Heuvel 2.200 gram. B-korps: 1. Frans Buurman 3.300 gram, 2. Arjan Boon 3.100 gram, 3. Jan van der Schee 1.300 gram. Zaterdag wordt gevist in de Ring vaart voorbij de camping richting Gouda. Moordrecht - In de tuin van zorg centrum Moerdregt wordt zaterdag 6 juli van 12.00 tot 19.00 uur een Indonesische markt gehouden. Er is een programma met muziek en dans waaraan de band Angin Barat, dj Nostalgie en dansgroep Orirau No Pacifica hun medewer king verlenen. De toegang bedraagt 2,50 euro. "Zolang ik leef woon ik op een boer derij in Kortenoord. Het is dichtbij de grens van Nieuwerkerk aan de IJssel en Moordrecht. Ons weiland van en kele honderden meters lang, ligt tus sen de Schielands Hoge Zeedijk en de Ringvaart. We hadden vroeger niet eens een pad naar de dijk en moes ten altijd door het weiland lopen. We deden veel met de schouw die in het Kanaal (Ringvaart) lag, ook de melk bussen werden daarmee vervoerd. Deze werden opgehaald, vlakbij ons aan de tweede Tochtweg. We had den zo'n 35 koeien en ook varkens. Als we naar school in Nieuwerkerk of naar de kerk gingen, liepen we op klompen door het land, die we in een kist bij de dijk neerlagen, en dan trokken we onze schoenen aan. Ik had weieens medelijden met de postbode die met twee zware zij tassen aan zijn fiets door het bag- gerland moest ploeteren. Vervolgens via klaphekjes van de een naar de andere boer. De boeren die daar toen woonden waren, vanaf het van Gennepgemaal gezien: Dijksman, Palsgraaf, van Vliet, Palsgraaf (een neef), Seegers en Swieb. Naast de Snellesluis woonde sluiswachter Gijs de Bruin en boven op de dijk naast de sluis was de zand- en grinthandel van gebroeders De Wit. Het meeste landwerk werd met de hand gedaan, Jan Palsgraaf. we hadden nog niet eens een trek ker. Het maaien met de zeis was erg arbeidsintensief. We maaiden met andere boeren ook de rol van de Schielands Hoge Zeedijk dijk, in de Snelle (de naam van deze dijk). Hoogheemraad Schieland had het grasgewas langs de dijken verpacht aan de Moordrechtse hervormde kerk, het geld van de opbrengst was voor de kerk. Watersnood In Moordrecht, op de plek waar de dijk bijna doorbrak was, was altijd een 'del'( een verlaging), meestal waren dat zwakke plekken. Als deze werden opgehoogd moest er eerst een poosje een paard, wat bij ons in de wei liep, doorheen lopen zodat het ruw werd. De opgestarte klei kon dan pakken op de onderste laag, an ders zou het zo er weer afglijden, 's Morgens vroeg in die stormnacht na het melken ben ik daar wezen kijken. Er werd met man en macht gewerkt, ze waren drijfnat, en dat in tempe raturen rond het vriespunt. Ook ver telde men van het gat in de dijk bij Hitland in Nieuwerkerk, wij jongens vonden we dit wel interessant, dus liepen wij daarheen. De storm blies je bijna de dijk af. Op enkele plekken stroomde het water over de dijk, je zag niet meer waar je liep, heel gevaarlijk. Veel zand werd aangevoerd, vanuit de Hoofdweg bij de tunnelbouw, door vrachtwa gens, mestwagens, veevervoerwa- gens, trekkers en steenplaatshitjes met aanhangers. Gestort naast de steenovens en verder vervoerd met kruiwagens. Nog nooit had ik zulk angstaanjagend hoog water gezien. Het schip wat in het dijkgat was ge varen, woei bijna over de dijk, men boorde gaten-onderin, door het inge lopen water zakte het schip en werd verzwaard met zandzakken. Toen was het grootste gevaar geweken. Op het schip van Evegroen was ook Cor Heuvelman. Hannes van Vliet uit Ouderkerk had ook een aandeel in de reddingsoperatie, maar die namen wordt bijna niet meer genoemd. Mijn broer en ik vulden ook zand zakken. Problemen waren er met de voorraad zandzakken van Zand en grinthandel J. Boer, zijn terrein aan de Groenendijk stond onder water, net als de zakkenopslag in de molen en de Moordrechtse zakkenhandel in de Uiterwaard. Ook het KVT (ta- pijtenfabriek) terrein stond onder water. Dus werden zakken gevorderd bij meelboeren in Zevenhuizen en Moerkapelle. De dijkwerkers waren echte helden, met de hulp van bo ven zijn we bewaard voor een ramp."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 35