Buitenspeler Zestig gouden plakken bij eerste G-Olympics Raam decoratie HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 12 JUNI 2013 9 Beeldende kunst Muziek Diversen www.scnz.nl - info@scnz.nl www.enkast.nl 0180-634866 Experiment met biologische onkruid- bestrijding in Zevenhuizen Maandag 17 juni 10.00-12.15 uur Woensdag 19 juni 20.00 uur tot 22.15 uur. Beeldhouwen Klein Hitland 4, Nieuwerkerk aan den IJssel Eike zaterdag in de maand juni 10.00 tot 16.00 uur Expositie Anne Marie van der Wilt Ontmoetingskerk, Dorpsstraat 106, Zevenhuizen Tot en met 31 juli Expositie Nienke van Overbeek, Agnes Kuipers en Jos Gielen Galerie Atelier Gielen, Kerklaan 51 Nieuwerkerk aan den IJssel Donderdag 13 juni - 20.00 uur jogles (sopranen en tenoren) voor nieuwe leden Projectkoor Intermezzo Informatie: www.projeetkoorintermezzo.nl Zondag 16 juni - 15.00 uur Aphrodites Concert Nieuwerkerks Vrouwenkoor en Rotterdams Dameskoor Caeciliakerk, Zoeherstraat 90, Rotterdam-Al exanderpolder Zaterdag 15 juni - 11.00 uur Wout de Jongs BrommerEt Solextocht Café Lésperanee 's Gravenweg 99 Nieuwerkerk aan den IJssel Deelnamekosten 15 euro lnfo:info@stiehtingevenement.nl Zaterdag 15 juni om 13.30 en 19.00 uur Zin on the move: voorstellingen met hip hop, streetdance, peuter- dans, en meer Theater Swanla, Zevenhuizen Entree 10 euro Vrijdag 14 juni- 19.00 uur Kidsdiseo Bonte Avond 't Blok, IJsermanpad 1, Nieuwerkerk aan den IJssel Het is een vast geintje uit mijn repertoire: als Ik een control ler van een spelcomputer krijg aangereikt, pak ik het verkeerd beet. Om maar aan te geven dat ik niet om kan gaan met com puterspelletjes. Ik ben immers een buitenspeler: kleine Pepijn bouwde geen huizen en wijken op de pc metSimCity, kleine Pe pijn bouwde hutten en vlotten van sloophout en piepschuim op het grasveld achter zijn huis. Dat kon toen nog. Waar nu de laatste hand wordt gelegd aan Groot-Swanla, lag tien jaar geleden een jaloersmakend grote grasvlakte met stalen doelen waarvan de spijlen rinkelden alsof er een glasbak werd geleegd zodra je er een bal tegenaan trapte. Een voetbalveld met sloot jes als zijlijnen, waar wij buitenspelers - tot frustratie van onze moeders - onze spijker broeken voorzagen van groene kniestukken door de slidings die we maakten op het gras. Waar enkele jaren terug de Ambachtssingel uit de grond werd gestampt, lag vijftien jaar geleden een braakliggend terrein vol stenen die bedoeld waren om een straat mee aan te leggen - wat nooit gebeurde. De Stenen Berg was een begrip onder jonge wijkbewo ners. Wij buitenspelers maakten dankbaar gebruik van de stenen die aan niemand be halve ons leken toe te behoren en bouwden er bassins en bunkers van. Natuurlijk ge bruikten we de stenen ook om in de sloot te werpen zodat het water metershoog opspatte, maar verder was jeugdig hooliga nisme ons vreemd. Waar nu het 'Zwarte Dorp' is, was een uit gestrekt gebied vol rietstruiken en kikker poeltjes. Soms trof je er als buitenspeler een muizennest aan, met babymuizen zo groot als mandarijnenpartjes. Naïef liefdevol ver zorgde je de bigroze beestjes, niet wetend dat ze al ten dode waren opgeschreven om dat moedermuis uit schrik voor de mense lijke bemoeienis bij de opvoeding de benen had genomen. Waar nu het Ringvaartpark is, was een groenstrook met bomen die tot in de hemel reikten en waar we als buitenspelers slagbal speelden met de klas als het te warm was in de gymzaal. Door de dichte begroeiing kon je er als puber een peukje roken met de ge ringe kans datje binnen een week tijd op het matje werd geroepen door je ouders omdat je gesnapt was. Nu ligt er een lange, keurig gekortwiekte strook gras die uitnodigt om ondergekakt te worden. Zuidpias wil de ruimte bieden voor dorps wonen in de Randstad - aldus de Struc tuurvisie. Maar net als in 'de stad' zijn de Zevenhuizense kinderen aangewezen op be tegelde pannakooitjes en klimrekken waar je snel op bent uitgekeken. Het moet gezegd: nog steeds is de Zevenhuizenaar omringd door groen. Maar je stuurt je kind niet naar het Koornmolengat om te ravotten. Buiten spelers worden in de kiem gesmoord. Ruimtelijke inrichting is net als Sim City, al weten de mensen die erover gaan net zomin als deze buitenspeler hoe ze een controller vast moeten houden. En dat terwijl ze er hun beroep van hebben gemaakt. Dat zijn geen leuke geintjes. Het olympisch vuur, dat woensdag brandde in Moordrecht, komt volgend jaar terug naar Zuidpias. Zevenhuizen - Vanaf augustus ex perimenteert gemeente Zuidpias in Zevenhuizen met een biologisch middel voor het bestrijden van on kruid. Als blijkt dat dit middel goed te gebruiken is, zal het volgend jaar breder worden toegepast. Tot nu toe gebruikt de aannemer het omstre den chemische middel Roundup. In antwoord op schriftelijke vragen van de SP liet het college eind mei nog weten vast te houden aan de ruimte die de wet biedt voor het ge bruik van onkruidbestrijdingsmid del Roundup. Dit middel, dat door onderzoekers in verband gebracht wordt met de ontwikkeling van kanker en verstoring van het hor moonstelsel, wordt op zijn vroegst in 2018 verboden. De gemeente zegt actief op zoek te zijn naar ver vangers van Roundup. Het ging er vriendelijk aan toe bij de sportieve strijd op onder meer het hockeyveld. Moordrecht - Onder een felle zon werden op woensdag 5 juni de eerste G- Olympics gehouden. Deelnemen aan deze sportdag voor mensen met een beperking was volgens velen belangrijker dan winnen. Maaruiteindelijk won iedereen: alle deelnemers verlieten het complex van de Moordrechtse korf balvereniging IJsselvogels met een gouden plak. Door Pepijn de Groot Na uitgebreid insmeren, het ontste ken van een olympisch vuur en een warming-up kan er worden gesport. Met witte strepen van de zonne brandcrème op het gezicht betre den zestig sporters de arena. Op het kunstgrasveld en in de sporthal is de keuze reuze: voetbal, hockey, judo, korfbal en turnen behoren tot de mogelijkheden. Vrijwilligers van de sportverenigingen geven de deelne mers een stoomcursus. De Nieuwer- kerkse Caitlin toont dat ze gevoel heeft voor korfbal. Ze is gevleid als een vrijwilliger haar polst voor een lidmaatschap. "Misschien moet ik maar gaan korfballen. Nu dans ik, zumba. Pas trad ik nog op in de Rot terdamse Schouwburg", zegt ze fier. Het gaat er vriendelijk aan toe op het veld - een schouderduwtje on der de voetballers uitgezonderd. Op de judomat in de hal is de strijd fel ler. Maurice en Koen, collega's op de Moordrechtse zorgboerderij Boven stee, houden een uitgebreide stoei partij die gelijk opgaat. Tot Mau rice Koen in de houdgreep heeft. "Je komt er niet meer uit, jongen! Ik laat je morgen pas los!" Sportief als de heren zijn, wordt er afgeklopt en de handen geschud. "Zo gaat het op de werkvloer niet, hoor", meldt Maurice. Ranja In de pauze glijdt de ranja in re cordtempo door de kelen en wordt er met een portie poffertjes energie getankt voor de volgende ronde. Kinderburgemeester Björn de Ruiter, gehuld in zwart V.V. Nieuwerkerkte- nue, heeft de schaduw opgezocht. Als vrijwilliger helpt hij bij het voet ballen. "Het is bloedheet, zeker als je een hesje aan hebt." Over de eerste G-Olympics, een idee van de kinder- raad, is hij erg te spreken. "Het is een prachtige dag en alle deelne mers maken plezier." Nico Michel de Wit, namens gemeente Zuidpias betrokken bij de orga nisatie, rent de hele dag over het complex om dingen te regelen. "Dit is een mooi debuut van de G- Olympics. Eerder organiseerde de gemeente ook een sportdag voor mensen met een beperking tijdens de Nieuwerkerkse Sportweek, maar dit is grootser." De Wit wijst naar de hoek van het veld waar tennis wordt gespeeld. "Naast basisschooljeugd doet ook Nico mee. Hij is van de Gemiva SVG Groep en doet elk jaar mee met een sportdag als deze. Nico is 71 en komt na een paar maanden altijd met zijn medaille naar het gemeentehuis om wethouder Verbeek te vragen wan neer er weer een sportdag is. Als men het slotwoord van de or ganisatie moet geloven, zijn er vol gend jaar weer G-Olympics. Zestig deelnemers, inclusief Nico, gaan met een gouden medaille en een bruine snoet richting huis.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 9