OUD SENTENTIE. WD: "Inspraak over intergemeentelijke instellingen nutteloos" Balen om foutjes in bestemmingsplan Hornbach Collecte Maag Lever Darm Stichting Bende stal geen bijbel, maar beitel Door Adri den Boer HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS\ 19 JUNI 2013 13 Van de Ed. Gtngte der Stad Gouda, legen JAN van SANTEN. .Lyoo fan van Santenoud omtrent 63 J»"™, geboortig van El/I, iri Gelderland, ftg geneert hebbende (gelyk hy gefegt heeft) medi al met Boerenwerk's l leeron Gcvangebuyten pyn en banden van yf c re, bekent ende belecdcu heeft, ende anderhnts, belangende de uidplas - Een 'schertsvertoning'en een avond voor 'spek en bonen'. De WD ndeSP spraken in de raadsvergadering op 12 juni met ferme taal over de oorliggende agenda. Deze bestond uit een aantal vast te stellen begrotingen an intergemeentelijke instellingen zoals het recreatieschap Rottemeren en c Omgevingsdienst Midden-Holland. De partijen waren het wel eens met de oorliggende begrotingen, maarstelden dat het zinloos was om zienswijzen n te dienen omdat hier toch niets mee zou worden gedaan. oor Erwin van 't Hof kDe meeste begrotingen waar wij anavond over moeten beslissen, orden over enkele weken vastge- teld", vertelt Ginus Aalderink (WD). kHet is al een logistieke uitdaging -m een eventuele zienswijze vanuit le gemeenteraad op tijd bij de in- tanties te brengen, laat staan dat r dan ook daadwerkelijk iets mee ordt gedaan." De WD besloot zich aarom. bij geen enkel agendapunt e laten horen. CU/SGP sloot zich hierbij aan, met uitzondering van en agendapunt over de sociale erkgelegenheidsinstantie Promen. Naast de begrotingen van het re creatieschap en de omgevingsdienst werden ook onder andere de finan ciële kaders van het Bedrijvenschap Regio Gouda, de Veiligheidsregio Hollands Midden en de Regionale Dienst Openbare Gezondheidszorg Hollands Midden vastgesteld. De uitlatingen van Aalderink scho ten D66 in het verkeerde keelgat. Claudia Wolff (D66) stelde dat de partij hiermee één van de mogelijk heden tot inspraak in de regionale samenwerking verspeelt. "Als deze houding door partijen wordt ge volgd, kunnen we net zo goed hele maal niet meer over dit soort zaken spreken. Het is belangrijk dat de politiek zijn gevoel en opmerkingen blijft doorgeven aan het college." Ook burgemeester Gert-Jan Kats en wethouder Arjen Hazelebach spra ken met verontwaardiging over de uitlating van Aalderink. Kats: "Ik weet dat het een strak gepland pro ces is, maar ik kan verzekeren dat er wel degelijk naar eventuele ziens wijzen wordt gekeken." Het ging de burgemeester dan ook te ver om de avond te bestempelen als nutteloos. "Ik snap het punt van de WD, maar de partij doet zichzelf hiermee wel te kort." Aalderink deed de suggestie om de eerste behandeling van de interge meentelijke begrotingen voortaan tegelijkertijd te laten plaatsvinden met de discussie over de begroting van de gemeente zelf. "Op deze ma nier zijn we er een halfjaar vroeger bij, en kunnen we wellicht wél sug gesties doen waar ook daadwerke lijk iets mee wordt gedaan", aldus het raadslid. Deze suggestie leek in de raad geen breed draagvlak te hebben. Nieuwerkerk aan den IJssel - De komst van een Hornbach-filiaal blijft de gemoederen bezighouden. De bouwmarkt, die momenteel verrijst aan de Hoofdweg, stond vorige week opnieuw op de politieke agenda. Eerder dit jaar werd het bestemmingsplan vernietigd door de Raad van State om een foutje in de digitale versie van het plan. De aangepaste variant werd in de raadsvergadering van dinsdag 11 juni vastgesteld. Regiio - De jaarlijkse, landelijke collecteweek van de Maag Lever Darm ken met darmkanker. En ieder jaar Stichting (MLDS) gaat maandag 24 juni van start. Veel vrijwilligers gaan de overlijden ongeveer 5.000 mensen straatopom te collecteren voor de strijd tegen darmkanker. aan darmkanker. Darmkanker is één van de best behandelbare vormen Jaarlijks krijgen meer dan 13.000 patiënten en hun naasten te ma- van kanker, mits de diagnose in Door Pepijn de Groot Tegen het bestemmingsplan Horn bach, dat de gemeenteraad in september 2011 vaststelde, teken den twee partijen beroep aan. Van Neerbos Bouwmarkten (exploitant van een Gamma en een Karwei in Capelle) en Praxis kregen gelijk om dat er planregels over het aantal parkeerplekken en de mogelijkheid tot buitenverkoop ontbraken in de leidende versie van het plan. Van het bestemmingsplan zijn twee varianten: een papieren en een di gitale, waarvan laatstgenoemde leidend is. In de papieren versie van het plan waren de twee planregels wel opgenomen, in de digitale versie een vroeg stadium wordt gesteld. Het geld dat opgehaald wordt met de collecte-, stelt de MLDS in staat om wetenschappelijk onderzoek naar darmkanker te financieren. Met behulp van wetenschappelijk onderzoek kunnen de behandelmo- niet. Hoewel de fouten niet groot zijn, werd besloten tot vernietiging van het bestemmingsplan. Volgens André Muller is de omissie 'een kleinigheid'. De SP'er ergert zich aan de houding van Van Neerbos en Praxis. "Laat het een waarschuwing zijn: als dit bestemmingsplan vast gesteld wordt, zullen de concurre rende bouwmarkten weer spijkers op laag water gaan zoeken om dit traject zo lang mogelijk af te rem men." Ook Claudia Wolff (D66) zei te balen van de foutjes. "Ook al wordt er maar één bezwaar gegrond verklaard, de proceskosten komen bij de gemeente te liggen. Ik hoop dat dit soort fouten in de toekomst niet meer wordt gemaakt." gelijkheden en vooruitzichten voor mensen met darmkanker in de toe komst verbeteren. Collectant gemist? Doneer eenma lig 1,50 door IKGEEF te sms'en naar 4333. ssiT-O rWi De vorige keer waren executies in 1813 het onderwerp. In een verhaal uit 1989 9ing het over zo n doodstraf in 1756 en wel op het schavot tegen het Goudse stadhuis. Over Nieuwerkerk staat daarin een merk waardige fout. Hij is nog steeds niet ver beterd. Waar gaat het over? De bende van Jan van Santen was een be rucht drietal in Holland. Jan zelf werd op H november 1756 terechtgesteld. Over de misdaden en de executie is veel geschre- en- Op 9 november 1756 verscheen in Am- erdam al een pamflet van twaalf pagina's met de sententie oftewel het vonnis. In 1949 kwam in een bundel van de Oudheidkun dige kring Die Goude een stuk van G.J.J. Pot, getiteld 'Uit de oude rechtspleging', met over Van Santen zelfs de declaratie van de ingehuurde beul. In 1989 verscheen van topjournalist en veelschrijver Theo de Jong in het blad Tidinge van hetzelfde Die Goude het verhaal 'Misdadig drietal terro riseerde in 1754 Goudse streek'. Dat arti kel bevat die merkwaardige passage. Het terroriseren duurde ook langer dan een jaar! Tegen 1750 braken de broers Jan en Willem van Santen in Nieuwerkerk in. Uit een schuur namen zij 'een bijbel, een es sen stok en een plank' mee, aldus het ar tikel van 1989. Wie daaruit concludeert dat Nieuwerkerkers toen zelfs in de schuur een bijbel hadden liggen zit er naast. Wie ter controle de gedrukte sententie uit 1756 leest constateert dat het geen bijbel, maar een 'Bytel' was die in de schuur lag... De gestolen plank gebruikten de broers Van Santen om over een sloot naar het huis van schipper Ary Bos te komen. Daar braken ze met die beitel het kelderraam open. Jan hield het slapende echtpaar Bos met een pistool onder schot. Willem haalde uit de rok van vrouw Bos een sleutel. Deze bleek op een kast te passen. Ze stalen daaruit een zilveren snuifdoos en een Eau de la Reinedoosje. (Eau de la Reine of verbas terd lodderein was een reukwater, ge noemd naar koningin Elisabeth van Hon garije, die er in de veertiende eeuw mee slaagde om de veel jongere koning van Po len voor zich te winnen!) De bedreigde Ary Bos sprong toch uit bed en liep naar boven om zijn zoon te halen. Hij sloeg op een ketel en de inbrekers sloegen op de vlucht. Jan en Barend van Santen misdroegen zich in Zevenhuizen. Toen het werkvolk naar het land was vroegen ze daar een oude vrouw om geld. Jan hield haar vast. Barend haal de een geldkistje uit de bedstee. De vrouw schreeuwde echter zo dat de broers weg vluchtten. Na een diefstal in Lekkerkerk op 24 sep tember 1756 werd Jan van Santen in Gouda gearresteerd. Hij droeg een paar zilveren gespen van die diefstal op zijn schoenen.... Het doodvonnis van de Goudse schepenen bevatte naast vergelding het stellen van een afschrikwekkend voorbeeld. Het was bij de bende niet bij inbreken gebleven, ook mishandeling en in Zoeterwoude zelfs een moord volgden. Broer Willem werd later in Rotterdam terechtgesteld. Ten slotte: dit verhaal komt ook op de web site groenehartarchieven.nl/weblog mèt een mogelijkheid tot reactie.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 13