Van papier naar praktijk D66 uit zorgen over Gouwe Park "Buitenspeeldag is er voor iedereen" v- e!Sa Cultureel erfgoed Muziek Theater www.scnz.nl - info@scnz.nl HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 19 JUNI 2013 Tweede Kamerlid en oud-wethouder van Zuidpias Tamara Venrooy deelt haar belevenissen als volksvertegenwoordiger in politiek Den Haag met de lezers van Hart van Holland. Vorige week debatteerde de Kamer met minister Bussema- ker over het Emancipatiebeleid. Emancipatie is een onderwerp dat mensen iets doet. Sommigen gaan gelijk zitten voor een ste vige discussie, anderen zuchten eens diep, weer anderen vegen het van tafel, veel mensen be trekken het niet meer op zichzelf en voor weer anderen is het een doel waar zij met hart en ziel voor vechten. Emancipatie is voor libe ralen onlosmakelijk verbonden aan vrijheid. Keuzevrijheid, de vrijheid om te zijn wie je bent, de vrijheid om in veiligheid te leven. De andere kant van die medaille is dat een liberaal dan ook kritisch kijkt of en waar een rol voor de j overheid is weggelegd. Door die j bril heb ik de emancipatienota van het kabinet gelezen. Bij het uitkomen van de emancipatie- brief werd de discussie over moe ders die werken of thuisblijven een hot item. Helaas blijven tele visieprogramma's vaak steken in een format waarbij twee vrouwen - een werkende en een thuisblijf moeder - tegenover elkaar wor- den gezet. Dit levert wellicht felle I discussies of emotionele televi- sie op, maar die discussie stokt I in de loopgraven. Keuzevrijheid is een groot goed. Zeker als het om zoiets wezenlijks gaat als het inrichten van je eigen leven. Maar keuzevrijheid wordt voorafgegaan door een keuze mogelijkheid en gevolgd door de consequenties van die keuze. In Nederland zijn drie miljoen vrou wen niet economisch zelfstandig. Zij zijn (deels) afhankelijk van hun partner, familie of de overheid. Best iets om over na te denken. Vrijheid komt met verantwoorde lijkheid. De WD meet het succes van het emancipatiebeleid ten aanzien van vrouwen vooral af aan zelfredzaamheid en arbeids participatie. Dat dwing je niet af met quota en wettelijke regelin gen op het gebied van werktijden, dat is eigen verantwoordelijkheid van mensen in combinatie met een goed maatschappelijk kli maat voor participatie. En gelijke beloning is voor de jonge genera tie van nu veel vanzelfsprekender dan het opleggen van normen. Wettelijk gezien is er in Neder land veel goed geregeld. Maar toch gaat er nog veel mis als het om gelijke rechten van homosek suele mannen, lesbische vrouwen, biseksuelen en transgenders gaat. Dit is een belangrijk onderdeel van het emancipatiebeleid. Een van de meest gebruikte scheld- Zuidpias - D66 uitte tijdens de gemeenteraad op 12 juni haar twijfels over de toekomstperspectieven voor de exploitatie van gronden in het Gouwe Park, het nieuwe bedrijventerrein in Moordrecht. Volgens Clau dia Wolff (D66) is het niet te verwachten dat de doelstelling om in en kele jaren voor dertig miljoen aan grond te verkopen wordt gehaald. Ze ker gezien de grote leegstand van bestaande kantoorpanden in de regio. woorden door jon geren is 'homo'... Ik heb de minis- ter in een debat gevraagd om heel scherp te zijn op de voorlichting door scholen. Die is nu weliswaar verplicht, maar er is nog wel een groot verschil tussen wat op pa pier goed geregeld is en wat er in de praktijk gebeurt. Er woonden eind 2012 8,3 miljoen mannen en jongens en 8,4 miljoen vrouwen en meisjes in Nederland. Generaties voor ons hebben hard gewerkt om de huidige generatie kansen te geven die zij wellicht zelf niet hadden. Het is misschien wel een beetje frustrerend voor de vorige generaties dat jongeren niet zoveel hebben met het be grip emancipatie. Maar misschien is het juist ook wel tekenend voor het succes. Is het een integraal onderdeel van ons denken gewor den. Geen apart proces, maar lo gisch onderdeel van de kerntaken van de overheid. Het emancipa tieproces is misschien inmiddels zelf wel geëmancipeerd... Reageren? Mail naar t.venrooy- vanark@tweedekamer.nl of via Twitter tamara_venrooy WÊÊÊmÊtm WKÊÊÊÊÊHÊÊIÊÊIÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊIÊÊKÊIIIÊÊK Burgemeester Gert-Jan Kats beant woordde de twijfels met een opti mistisch geluid. "Er is momenteel grond verkocht, en ik heb begrepen dat er best belangstelling is vanuit verschillende partijen." De burge meester benadrukte dat het Gouwe Park zich op een unieke locatie bevindt, en ondernemers de moge lijkheid biedt om zelf een pand te realiseren dat volledig voldoet aan persoonlijke eisen. "Dat is een meer waarde die niet onderschat moet worden." Kats gaf toe dat hij geen 'glazen bol' heeft en er zeker reke ning wordt gehouden met eventuele financiële tegenslagen. "Er kan in de aankomende jaren van alles gebeu ren, dat kan zowel positief als nega tief uitpakken. Daarom hebben we een aantal scenario's op de plank liggen om de exploitatie, mocht dat nodig zijn, wat meer op de lange baan te schuiven." Donderdag 20, vrijdag 21 en zaterdag 22 juni Voorstelling De Nieuwe Toverfluit Ontmoetingscentrum, Bospolderstraat 10, Nieuwerkerk aan den IJssel Avondvoorstellingen 20.00 uur, voorprogramma 19.30-20.00 uur en na-programma 21.15 -21.45 uur. Middagvoorstelling 14.30 uur; voorprogramma 14.00-14.30 uur en na-programma 15.45 -16.15 uur. Entree 5 euro (tot 18 jaar), 10 euro (vanaf 18 jaar). Reserveren: info@moz-art-zuidplas.nl Zaterdag 22 juni - 20.30 uur Live muziek van Circle J 't Blok, IJsermanpad 1, Nieuwerkerk aan den IJssel Entree 3 euro Elke woensdag 13.00- 16.00 uur Elke zaterdag 11.00- 15.00 uur Bezichtiging Molen Windlust Kortenoord 3, Nieuwerkerk aan den IJssel Elke woensdag - 20.00 uur Line dance Industrieterrein 50 in Zevenhuizen Donderdag 20 juni 20.00-21.30 uur Introductie nieuwe voorstelling 'Lang leve de Koningin' Theater Swanla, Zevenhuizen Aanmelden: stichtingturf@gmail.com Jongens voetballen, meisjes schminken: typische schoolplein verhoudingen op Buitenspeeldag. Nieuwerkerk - De televisie ging een paar uur op zwart bij kinderzender Nic kelodeon. Geen stimuleringsmiddel bleef onbenut bij de landelijke Buiten speeldag, die plaatsvond op woensdag 12 juni. Ook in elke dorpskern van Zuidpias werd uitgepakt met een buitenspeeldag, bedoeld om kinderen van alle leeftijden te stimuleren tot buiten spelen. Bij basisschool De Terp in Nieuwerkerk waren vooral de suikerspinnen in trek. Door Pepijn de Groot Vanaf het hek dat het schoolplein van De Terp scheidt van de Toren straat lijkt het alsof twintig kinde ren zich buigen over een tafel. Veel °og voor de opgestelde spelletjes hebben ze niet. Zou je je daar, bij die tafel, in moeten schrijven? Plots schieten de hoofden de lucht in, kij- <end naar de hand die een pluk roze dons op een stokje omhoog houdt. Suikerspinnen! Schijnbaar moet je kinderen met zoetigheid prikkelen om ze te laten buiten spelen. Allard Lammerts van ^ueren (36) van Jeugdwerk Zuidpias V'Cet nog hoe het in zijn jeugd ging. 'Jok ik keek televisie, meestal pas a'S de andere kinderen voor het eten naar binnen gingen. Ik speelde vaak buiten als kind. Veel knikkeren en voetballen op veldjes." Vreemd vindt hij het niet dat buiten spelen zeld zaam wordt. "Kinderen kunnen zich binnenshuis vermaken met compu terspellen. Toch blijft buiten spelen belangrijk. Voor je motoriek, maar ook voor sociale contacten." Jongens tegen de meisjes Het is een typische schoolpleinsitu atie bij De Terp: de jongens voet ballen in de pannakooi, de meisjes zitten rond de schminktafel. Ook staat er een bank om op te armpje- drukken, waar machomannen in de dop hun krachten meten. De meis jes gaan liever aan de slag met het springtouw. Naast basisscholieren lopen er ook Comenius-leerlingen op het schoolplein. Zij helpen mee bij Buitenspeeldag als onderdeel van hun maatschappelijke stage. Bui ten spelen doen ze niet meer. "Als kind wel", zegt Sara (13), die met een groepje jonge havisten rond de schminktafels hangt. "Toen was ik vooral aan het waveboarden, weet je wel, zo'n soort skateboard dat je stuurt met je benen." De drang tot buiten spelen slijt niet altijd met de leeftijd. Terwijl jon gerenwerker Allard het springtouw ronddraait, vraagt een moeder of ze mee mag doen. "Natuurlijk," ant woordt Allard, "buitenspeeldag is er voor iedereen." Call of Duty In de hoek van het schoolplein leunen twee jongens, gezeten op mountainbikes, tegen een duikel- rek. Vanuit de pannakooi wordt ge vraagd of ze mee willen doen. De jongens schudden nee. "We gaan naar huis. Call of Duty spelen." Ook al staat de televisie op zwart, de spelcomputer blijft een geduchte tegenstander van de buitenlucht in de strijd om de aandacht van de jongelui. Rodeostier Ook in de andere Zuidplaskernen werd aandacht aan de buiten speeldag besteed. Bij de basisscho len Rehoboth in Moerkapelle, De Achtbaan in Moordrecht en Kern Kindeorpvang in Zevenhuizen wer den allerhande spelletjes gedaan. Zo konden kinderen een schilderij maken voor vaderdag, een ritje wa gen op de rodeostier en voetballen in de pannakooi. De middag werd druk bezocht, vooral in Moerkapelle kwamen veel kinderen op de festi viteiten af.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 17