"We moeten het merken als de buurvrouw iets nodig heeft Op de bres voor boerderijgevel Middelweg v.a. 5,- p/m2 A www.dezuidplas.nl Natuurwandelingen Koornmolengat deHaij £^van der Wende Bedrijfsruimte Opslagruimte Stalling TE KOOP: v.a. 32.900,- TE HUUR: advocaten HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 19 JUNI 2013 3 Mantelzorgondersteuner Nel Wakker op dorpsdag Oud Verlaat n Bewoners uit alle kernen konden de afgelopen maanden met gemeente en vertegenwoordigers van zorginstanties van gedachten wisselen over de j veranderingen in de zorg. De laatste Qwieke dorps- j dag van dit jaar vindt maandag 20 juni plaats in De Vierkap in Oud Verlaat. Ook mantelzorgonder steuner Nel Wakker is daar van de partij. Thuis in de regio. Zuidpias - Met de vakantieperiode voor de deur, moet het voor honder den mantelzorgers in Zuidpias een lastige kwestie zijn: hoe draag je de zorg voor een ouder, partner of kind tijdelijk over aan een ander als je er zelf even tussenuit wilt? Mantel zorgondersteuner Nel Wakker weet met dit soort vragen raad. "Ik zoek het uit, verwijs naar de juiste in stantie of regel zelf een vrijwilliger." Mantelzorger ben je als je minstens acht uur per week, gedurende meer dan drie maanden, voor een naaste zorgt. Het gaat in Nederland om ruim tweeënhalf miljoen mensen. Mantelzorgen heeft veel positieve kanten, weet Wakker. "Je doet het uit liefde en het is natuurlijk gewel dig om veel te kunnen betekenen voor iemand die je lief is. Maar in zijn of haar enthousiasme vergeet de mantelzorger vaak zichzelf, met overbelasting tot gevolg." Respijtzorg Nel Wakker schat dat er in Zuidpias vier- a vijfhonderd mantelzorgers zijn die het zwaar hebben met de intensieve zorg voor een zieke of gehandicapte ouder, partner, kind, familielid, vriend of buur. "Van die mensen zijn er bij mij zo'n 150 be kend. Mijn ervaring is dat mantel zorgers pas hulp zoeken als ze al bijna niet meer kunnen. Dat zouden ze veel eerder moeten doen." Wak ker biedt een luisterend oor, en kan hulp bieden bij praktische zaken als het aanvragen van thuiszorg of het mantelzorgcompliment - een vergoeding voor mantelzorgers. Ze kent ook de wegen naar respijtzorg: voorzieningen die de taken tijdelijk kunnen overnemen, als de mantel zorger er even tussenuit moet of wil. Herseninfarct Als gevolg van de kabinetsplan nen om mensen langer thuis te laten wonen en ze meer op eigen kracht te laten doen, zullen er de komende jaren meer mantelzorgers komen, van wie ook steeds meer wordt verwacht. Wakker maakt zich ernstig zorgen over de toekomst: "Verpleging en verzorging kunnen meestal worden uitbesteed aan de professionele thuiszorg, dus ver- Nel Wakker: "Het is geweldig om veel te kunnen betekenen voor iemand die je lief is. schonen hoeft een mantelzorger niet te doen. Maar daarbuiten komt er nu al heel veel op de schouders van mantelzorgers neer. Als je part ner een herseninfarct heeft gehad bijvoorbeeld, komt 's ochtends de thuiszorg helpen bij het douchen. Als die weg is, heb je nog een hele dag te gaan, waarin geholpen moet worden met eten, drinken, toilet- bezoek enzovoorts. De verzorgende partner kan vaak niet zomaar even weg. Als straks de huishoudelijke hulp minder wordt, moet je behal ve emotioneel ook fysiek erg sterk zijn om het allemaal zelf te kunnen doen." Een hobby of vakantie kan nieuwe energie brengen. Wakker: "Tijd voor jezelf is belangrijk. Maar niet ieder een vindt het makkelijk om hulp te vragen, terwijl er in de naaste om geving meestal best mensen zijn die wat willen doen. Ik kan de zorg dan coördineren en een planning ma ken." Voorbereiden Hoe we ons allemaal kunnen voor bereiden op de grotere saamho righeid en hulpvaardigheid die de overheid van ons verwacht? Volgens Wakker gaat het om bewustwording en tijd: "We moeten een antenne ontwikkelen voor hulpvragen uit de omgeving, zodat we het merken als de buurvrouw iets nodig heeft. En we moeten er wat tijd voor vrij houden. Het hoeft 'm niet in grote dingen te zitten: met een maaltijd klaarmaken, een boodschap doen, of een stukje wandelen, kunnen zorgvrager én mantelzorger al erg geholpen zijn." Moordrecht - De gevel is wat verval len, maar dat doet niets af aan zijn schoonheid. De oproep van WD- raadslid Daan de Haas om de gevel van de boerderij aan de Middelweg te behouden, kon rekenen op bijval in de raadsvergadering van dinsdag II juni. "Ik doe geen toezegging maar wil de mogelijkheid tot behoud graag bespreken met de eigenaar", aldus wethouder Rinus Bosman. Door Pepijn de Groot De oproep maakte deel uit van de discussie over het bestemmingsplan voor Middelweg 49. De eigenaar van die grond heeft een overeenkomst gemaakt met de gemeente, waarbij de eigenaar twee vrijstaande wo ningen en een schuur mag realise- ren. Op hetzelfde erf staat nu een boerderij met een gevel die De Haas wil behouden. "Het is een beeldbe palend object als je het dorp binnen komt rijden." Over de hoogte van de twee wo ningen is niet iedereen te spreken. de zienswijzen wordt ook gepro testeerd tegen die hoogte van tien meter. Wethouder Bosman is echter de mening toegedaan dat die niet nderlijk is. "De burgemeesterswo ning is elf meter hoog en ik kan u ■erzekeren dat de brede school ze- ker hoger wordt dan tien meter. Het ls niet storend voor de rest van de omgeving." Postzegelplan De Haas ziet een gesprek met bur gers als middel om het aantal ziens wijzen terug te dringen. Burgemees ter Gert-Jan Kats herinnerde hem eraan dat bij bestemmingsplannen met een beperkte ruimtelijke impact er in principe geen informatieavond wordt gehouden. Martien Zijderhand (Gemeentebelan- Zevenhuizen - Natuur- en vogel wacht Rotta begint vrijdag 28 juni met haar reeks natuurlijkwandelin gen met gids door natuurreservaat het Koornmolengat. In het gebied groeien veel planten die van een zure bodem houden. Er broeden verschillende vogelsoor ten. De deelnemers gaan op ont dekkingstocht langs waterpartijen, boom- en struikenopslag met hier en daar nog een zeer weke veenbo- dem. De wandelingen, duur anderhalf tot twee uur, zijn elke vrijdagavond vanaf 28 juni tot en met vrijdag 30 augustus. De start is om 19.00 uur, vlakbij eetcafé De Roerdomp aan de Tweemanspolder. Voor meer infor matie: 06-41043562. gen Zuidpias) zei graag nog eens te willen debatteren over die procedure. "Het is verstandig om zulke plannen te bespreken." Volgens CDA'er Mare Lansink is er geen taak voor de ge meente. "Er zijn apps, kranten, om- gevingsalerts: burgers worden genoeg geïnformeerd voordat de inspraakpro cedure begint." Het bestemmingsplan is uiteindelijk unaniem aangenomen. Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 3