tips DE BESTE SPRINTERS, TIJDRIJDERS EN KLIMMERS WIE GAAT NEDERLA EINDELIJK WEER EEN ETAPPEZEGE BEZORGE 16 HART VAN HOLLAND ZOMERTOURI 26 JUNI 2013 Wie gaan er in de komende Tour de France met de prijzen aan de haal? Over de strijd om de gele trui in Parijs en de favorieten daarvoor kunt u elders op deze pagina's al meer lezen. Maar ieder onder deel van het wielrennen heeft z'n eigen specialisten. Wie zijn de beste sprinters, de beste tijdrijders en de beste klimmers die aan het vertrek komen? Sprinters Net als andere jaren zullen ook dit jaar weer heel wat etappes eindigen in een massasprint. En dat is spek naar de bek voor de snelste jongens van het peloton. Een berg komen ze meestal met de grootste moeite op, maar in de laatste honderden meters een sprint trekken, daar draaien ze hun hand niet voor om. Zoals we inmiddels gewend zijn, is Marc Cavendish daarbij weer één van de grote troeven. De kleine Engelsman doet het nu niet meer met steun van de Sky-trein, maar heeft z'n eigen 'treintje' bij Quick Step, waarvoor hij nu rijdt. Zijn grote concurrent voor de groene puntentrui wordt zeer waarschijnlijk de revelatie van vorig jaar: de Slowaak Peter Sagan. Vorig jaar won hij al etappes in de Tour, maar dit jaar is hij nog sterker geworden. In de Ronde van Zwitserland reed hij zelfs op beklimmingen af en toe met de besten mee. Ook in de klassiekers was hij één van de toppers. Hij won Gent-Wevelgem en de Brabantse Pijl. In Milaan-Sanremo werd hij tweede, in de Ronde van Vlaanderen en in de E3 Prijs Harelbeke ook. Hij heeft zijn zinnen nu gezet op de groene trui in de Tour. Cavendish en Sagan krijgen in de massasprints af te rekenen met de Duitser Marcel Kittel. Vorig jaar lag hij er nog snel uit in de Tour, vanwege ziekte, maar dit jaar rijgt hij de sprintzeges, vooral in kleinere wedstrijden alweer aaneen. De Duitser heeft een ploeg die helemaal voor hem gaat, want Argos heeft geen echte klassementsrenners van betekenis. Als hij aan het vertrek verschijnt, bij het schrijven van deze woorden was dat nog niet zeker, is John Degenkolb de tweede troef van Argos in de sprint. De Duitser maakte vorig jaar furore in de Ronde van Spanje, waar hij maar liefst vijf etappes won in de sprint en de puntentrui mee naar huis mocht nemen. En dan is er nóg een Duitser die valt te duchten in de sprint en ook dit jaar met de regelmaat van de klok al wedstrijden heeft gewonnen. Het is André Greipel, die rijdt voor de Lotto-ploeg. Minder bekend maar daarom niet minder goed is de Eranse kampioen van het afgelopen jaar: Nacer Bouhanni. Fransen kunnen in eigen land altijd net iets meer en bovendien is de jonge Bouhanni inmiddels weer een jaartje ouder en meer ervaren, dus wie weet zorgt hij nog wel voor een yerrassing. Voorwaarde is natuurlijk wel dat zijn ploegleider hem opstelt. Even de ploegenlijsten checken maar! Dat laatste geldt ook voor Matthew Goss. De Australiër van de Orica-Greenedge-ploeg won al eens Milaan-Sanremo, maar kon daarna geen echt grote overwinning meer binnenhalen. Als hij op scherp staat, blijft het echter een kanshebber in elke massasprint. Aan dit rijtje zou je nog een legertje sprinters voor ere plaatsen kunnen toevoegen. Maar om ons spel spannend te houden, mag u dat zelf uitzoeken! Klimmers In de bergetappes komen weer andere renners naar voren. Dat zijn voor een deel de klassementsrenners die strijden voor de eindzege en al genoemd zijn onder de favorieten: Chris Froome, Alberto Contador, Cadel Evans, Joaquim Rodriguez, Alejandro Valverde. Maar er zijn er meer. Neem bijvoorbeeld het Colombiaanse talent Nairo Quintana. Nacer Bouhanni. John Degenkolb. Typisch zo'n jongen die aan het eind van de Tour wel eens in de bolletjestrui zou kunnen staan. Hij koos voor een heel Colombiaanse voorbereiding op grote hoogte. Of het helpt? We gaan het zien! Hij zal in ieder geval moeten afrekenen met Thomas Voeckler als het om de bolletjestrui gaat. De aanvoerder van de Europcar-ploeg toont zich altijd strijdbaar, vooral op de wat lagere bergen, die hij nog goed aankan. Hij komt terug van een knieblessure en toonde in de Dauphiné dat de goede vorm er al weer aan zit te komen. Ook de ploegmaat van Voeckler, Pierre Rolland, kan in de bergen zijn partijtje meeblazen en gaan voor een ritzege of een bolletjestrui. Dan is er de Vlaamse troef Jurgen Vandenbroeck, die dit jaar alle kaarten op de Tour heeft gezet. Hij gaat voor een goed eindklassement, maar kan in de bergen wellicht ook wel eens uitpakken met een etappeoverwinning. En laten we onze eigen Bauke Mollema niet uitvlakken. In de Ronde van Zwitserland liet hij zien dat hij niet alleen mooie ereplaatsen kan behalen, maar ook kan winnen, zoals op Crans Montana. Dus waarom ook niet eens in de Tour. Nederland zal juichen... Als laatste in dit rijtje noemen we een 'halve' Nederlander, de Canadees met deels Nederlandse ouders Tejay van Garderen. Hij is nog jong, telt weer mee voor de witte trui van beste jongere, maar ging vorig jaar eigenlijk beter de bergen op dan z'n kopman Cadel Evans. Als dat deze keer weer zo is, kon hij die kopmanrol wel eens overnemen. Tijdrijders Wie zijn de beste tijdrijders in de komende Tour? Dat zijn in de eerste plaats natuurlijk weer de klassementsrenners. U kent de namen inmiddels. Maar daarnaast zijn er ook nog wel echte specialisten die speciaal hiervoor naar de Tour komen. De Duitser Tony Martin is er bijvoorbeeld zo eentje. De wereldkampioen tijdrijden zal deze keer niet zijn grote concurrent Fabian Cancellara tegenkomen, dus lijkt een tijdritzege er voor hem wel in te zitten. Mits hij niet tegen pech aanloopt. Mocht Movistar de Brit Alex Dowsett opstellen, dan zou die het kunstje uit de Giro kunnen herhalen, waar hij de lange tijdrit won. Maar de deelname van Dowsett was bij het schrijven van deze regels nog allerminst zeker. Check it! Eén van de andere uurwerkspecialisten is de Fransman Sylvain Chavanel. Al is die vooral goed in wat kortere tijdritten. Als hij start is ook de Zweed Frederik Kessiakoff een te duchten tijdrijden Vorig jaar won hij een lange tijdrit in de Ronde van Zwitersland. Thomas Voeckler. Het wordt de hoogste tijd dat Nederland weer eens een etappezege van een landgenoot mag bijschrijven in de Tour de France. De laatste keer dat dat gebeurde is inmiddels alweer acht jaar geleden, toen Pietér Weening de etappe van Pforzheim naar Gérardmer won, met een banddikte voorsprong op Andreas L Klöden. Wie wordt zijn opvolger? De realiteit gebiedt te stellen dat die opvolging nog niet eenvoudig wordt. Zoveel toppers die wel eens winnen, hebben wij niet. Maar nu Bauke Mollema met de zegekar aanknoopte in de Ronde van Zwitserland, ligt wellicht ook in de Tour iets moois voor hem in het ver schiet. En wie weet heeft Robert Gesink een uitschieter i- - of kan Laurens Ten Dam een keer met een ontsnapping mee die tot het einde stand houdt. Avonturiers als Johnny Hoogerland en Lars Boom mag je ook nooituit- sluiten en misschien heeft Lieuwe Westra wel iets fraais in petto. Afwachten maar. En duimen. Vooral duimen! Bauke Mollema.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 16