'Als ik iets mis aan Nederland, is 't het landschap' 'Geen geldverspilling in Zuidplas" Kgst) 1349 Ivo Bonthuis timmert in Parijs aan oeuvre Onderzoek naar vermindering kantoorruimte ambtenaren schuifdeurkasten op maat de Haij van der Wen de Alleen bóSaxonette advocate n fietsklaar.nl; 4 JflflR GRRRNTIE DUS 00K DE ACCU HART VAN HOLLAND ZUIDPtAS 26 JUNI 2013 www.enkast.nl 0180-634866 Thuis in de regio. 0P UUJ COMPLETE FIETS! a\ vdYdiï 3 {Nieuwerkerk aan den IJssel - De liefde en het culturele klimaat deden Ivo \Bonthuis (zoon van, inderdaad) besluiten zich, na de nodige woonplaatsen in Nederland te hebben versleten, in Parijs te vestigen. Regelmatig keert de schrijver terug naar zijn geboorteland en met name naar Zuidpias, waar zijn ouders wonen en waar de 36-jarige auteur - van wie onlangs de roman Niets let? niemand verscheen - een deel van zijn jeugd doorbracht. Door Pepijn de Groot De burgemeesterszoon - vader An dre Bonthuis was tussen 1987 en 2010 burgemeester van respectie velijk Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel en Zuidpias - wilde graag een keer in het buitenland wonen. Bonthuis: "Van een afstand kun je je eigen land beter zien. Hoewel Nederland qua zorg en openbaar vervoer een paradijs is als je het vergelijkt met Frankrijk, vallen ook negatieve dingen me op sinds ik in Parijs woon." Hoe Nederland omgaat met zijn cul tuur, bijvoorbeeld. "Binnen Europa is het belangrijk om elkaar te leren kennen. Cultuur is daar een goed middel voor. Dat er, wegens bezuini gingen, wordt besloten om een be langrijk cultuuroverdrager als Insti- tut Néerlandais te sluiten, is zonde", aldus Bonthuis. Voor een kunstenaar zijn er betere plekken om te vertoe ven dan Nederland. "De eerste vraag van een Nederlander aan een schrij ver is: wat verdient het? Als je in Pa rijs zegt datje romans schrijft, komt die vraag pas als je bent uitgehoord over het schrijverschap en welke boeken je graag leest. In Nederland gaat het alleen over centen, dat is j de laatste jaren toegenomen." I Eigen regels Ook in Niets en niemand komt Ne- derland er niet heel goed vanaf, ver klapt de schrijver. Bonthuis' nieuw ste roman gaat over een gezin dat zich in Nederland heeft gevestigd °m, najaren een onafhankelijk no madenbestaan te hebben geleid, een j nieuw leven op te bouwen. Een bur gerlijk bestaan blijkt voor meerdere personages moeilijk: het verlangen om rond te zwerven blijft. Bonthuis: "In feite gaat het boek over of het mogelijk is om volgens je eigen re gels een leven op te bouwen." Als jongen had Bonthuis wel eens het idee dat hij zich als zoon van de hoogste burger netter moest ge dragen dan anderen. "Mijn ouders hebben me nooit gezegd dat ik me diende te gedragen als het zoontje van de burgemeester. Toch ben je op je hoede. Ik kon het bijvoorbeeld, anders dan mijn klasgenoten, niet maken om dronken in de polder van Moordrecht te worden gepakt door de politie", zegt Bonthuis grijnzend. Publiceren Zijn achtergrond speelt geen rol in de keuze die Bonthuis maakte om de vrijheid te nemen om te kunnen doen wat je echt wilt doen. Altijd al was Bonthuis bezig met dingen 'maken', van cabaret tot korte ver halen. Publiceren, dat is voor Bont huis doorslaggevend geweest om zijn leven in dienst te stellen van de literatuur. "Er is niks mooier dan je eerste publicatie. Toen ik mijn ver haal gedrukt zag staan in Hollands Maandblad, een tijdschrift waar veel belangrijke Nederlandse au teurs zijn begonnen, kreeg ik het ge voel dat men zag dat ik iets te bren gen heb. Dat is doorslaggevender dan de financiële kant van je keuze om te schrijven, wantje weet dat je erbij moet blijven werken." Bonthuis werkt als freelance-redacteur voor uitgeverijen. "Met mijn werk zit ik vlakbij de liefde voor literatuur, dat is wel prettig." Maar ook vóór je boeken gaat schrij ven moet je stevig aan de bak. Het beeld van de schrijver die met een glas whisky achter zijn typewriter kruipt en in één ruk een meesterwerk typt klopt niet, weet Bonthuis. "Als je wilt schrijven, moet je daar echt iets voor doen. Het duurt best lang voor je een eigen stijl hebt ontwik keld." Zelf volgde Bonthuis een op leiding aan de schrijversvakschool. "Schrijven op zich kun je niet leren. Op de schrijversvakschool heb ik geleerd valkuilen te vermijden. De docenten zijn ervaren schrijvers die je een spiegel voorhouden en to nen waar je de fout in gaat." Het schaven aan zijn stijl heeft vruchten afgeworpen: Bonthuis' roman kreeg recentelijk goede besprekingen in het Belgisch blad Knack en ook op nu.nl waren ze met een beoordeling van 4,5 uit de vijf sterren ronduit lovend. "Als relatief onbekende schrijver is het moeilijk om ertussen te komen. Dan is het prettig dat de recensies goed zijn." Landschap Inmiddels heeft Bonthuis een con tract getekend voor zijn derde ro man. Is daarin wellicht plaats voor onze regio? Bonthuis sluit het niet uit. "Het schuift op: in Niets en nie mand komt Almelo terug - in die Ivo Bonthuis, even terug in Zuidpias. regio ben ik geboren - en ook de stad waar ik studeerde, Utrecht, speelt een rol. In een volgende ro man komen Nieuwerkerk en Moor drecht wellicht aan bod. Dan zou ik vooral het landschap een rol la ten spelen. Over het kille, zakelijke Nederland ben ik kritisch maar dit land heeft ook mooie dingen. Als ik aan Nederland denk en ik mis iets, dan is 't het landschap van bossen en polders." -uidplas - In Zuidpias is geen sprake van geldverspilling, stelt de gemeente als reactie op een vorige week gepresenteerd rapport van de TU Delft over oe gemeenten omgaan met hun vastgoed. Waar kosten niet nog verder te ug worden gebracht en huuropbrengsten niet verhoogd, gaat het om be wuste keuzes, stelt de gemeente. Jederlandse gemeenten - ruim vier- onderd in totaal - gaan volgens het 0 erzoeksrapport niet efficiënt om e exploitatiekosten als gas, water, en onderhoud. Daarop zou zo'n r 'miljoen euro kunnen worden bezuinigd. Zuidpias zegt door groot e kopen in Europese aanbeste den de beste aanbiedingen te nQen. Ook op de verbruikskos- :en wordt gelet: "In 2011 heeft de U eente alle tl-verliehting in kan toorgebouw de Saffier vervangen een type dat minder stroom 'ruikt. De exacte besparing moet r'i' oasis van de jaarafrekening 2012 nog worden bepaald. De verwach- '9 is dat de investering in drie jaar Jd wordt terugverdiend." Zestig gebouwen Volgens de Delftse onderzoekers la ten gemeenten ook geld liggen bij de commerciële verhuur van pan den. Hier zou nog zeker honderd miljoen euro te halen zijn. Zuidpias bezit meer dan zestig ge bouwen voor huisvesting van ge meentelijke functies, maatschap pelijke functies en sport. Daarvan staan er op dit moment zes leeg: in Zevenhuizen het gemeentekan toor, incl. dienstwoning, 't Land Kanaan en een boerderijwoning aan de Zuidplasweg, in Nieuwer kerk aan den IJssel basisschool De Hoeksteen, BSO Pippeloentje en de steenovens. Alle andere gebou wen, behalve die voor de gemeente zelf, worden verhuurd. Tegen een marktconforme huurprijs voor commerciële functies, tegen een maatschappelijke huurprijs voor maatschappelijke functies, zo stelt de gemeente. Brede scholen Uit het onderzoek blijkt verder dat gemeenten zeventig miljoen euro kunnen besparen als ze hun gebou wen efficiënter gebruiken. Zuidpias onderzoekt momenteel of het aan tal vierkante meters kantoorruimte van de ambtelijke organisatie kan worden verminderd. Ook wordt het multifunctioneel gebruik van gebouwen gestimuleerd, waardoor bijvoorbeeld minder vloeropper vlakte voor bibliotheken en peuter speelzalen nodig is. De gemeente zegt met brede scholen in Nieuwer kerk, Moordrecht en Moerkapelle een efficiënter gebruik van ge meentelijke gebouwen te beogen. Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499 Dé mobiele fietsenmaker 06-30 72 72 12 Lange Zijde 9a, 2761AV Zevenhulzen (JUMBO-plein) WWW.fl6tSklddr.nl

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 3