ft f .Temde talige tweepuntnultirannie! 'Boom' verbindt school met de natuur Raad van State blokkeert bouwvergunning Moerkapelle de Haij £^van derWende advocaten fietsklaar.nl uw mobiele fietsenmaker HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 24 JULI 2013 I Kunstwerk onthuld bij OBS De Achtbaan V: Thuis in de regio. Lukecht-Moordrecht is een kunstwerk rijker. Kunstenaars Deborah As- \nien BasJ.de Wit maakten in opdracht van openbare basisschool DeAcht- lon een kunstobject waarin het motto van de school - 'iedereen is gelijk, feereen is anders' - wordt uitgebeeld. Het resultaat is een drie meter hoge Toom met ve/e handen. r Kristien Zuidland Leboom heeft handen!", roepen Ba ley, Ryan en Zaïd om het hardst. Ijk maar, je kunt je handen er joorheen doen." De schoolleiding, lethouder Verbeek en de leerlingen in het unaniem eens: de boom is n aanwinst. de onthulling van het werk, loensdag 10 juli, noemt schooldi- Jecteur Marjon De Graas kunst be lt voor de leerlingen. "Ik wil fee graag cultuur meegeven", legt |e uit. "We doen veel aan kunst, peven de leerlingen regelmatig een Ti." Kunst in de buitenruimte, bp het plein, ontbrak er nog aan. De tras vond dat daar verandering in pest komen en ging in de omge- feing op zoek naar geschikte kunste laars. Pe Scholengroep Holland waartoe (DBS De Achtbaan behoort, kun stenaars Deborah Asuni en Bas de Wit, de Rabobank en aannemer Bos Nieuwerkerk sloegen de handen in- leri met 'Boom' als resultante. De paas: "Ik had een potje en wilde Jtts met toegepaste kunst; het pkje onder 'Boom' bijvoorbeeld, Mest er echt komen. Ik wil dat je [Malleen naar kunst kunt kijken, je moet er ook gebruik van kunnen maken." Wethouder Jan Verbeek zegt het zo: "Jullie directeur zorgt voor goed onderwijs, ik zorg voor goede ge bouwen en cultuur. Cultuur is een moeilijk woord voor mooie dingen waar je plezier aan kunt beleven." Samen met acht leerlingen, één leerling uit elke groep, onthult Ver beek het kunstwerk, aangemoedigd door juichende leerlingen. Danny Mulder uit groep 8 plaatst met Ver beek de plaquette. "Echt een aan winst voor het dorp", zegt Verbeek tevreden. Natuur "Ik vind hem heel erg mooi", zegt Sanne van Buren (12) uit groep 8A overtuigd. Ze legt de symboliek van het werk uit: "De handen zijn de bladeren. Die kunnen groeien net als wij en vallen er uiteindelijk af. Dat gebeurt als je van school gaat." Het kunstwerk is vervaardigd uit corten- staal, een weerbestendig staal dat natuurlijk oogt. "De verbinding met de omgeving is belangrijk. Straks wordt het weidse uitzicht vervan gen door nieuwbouw, de boom ver bindt dan de school met de natuur", licht kunstenaar Deborah Asuni toe. "We kozen voor een eenvoudige, r Nadat Danny Muideren wethouder Verbeek de plaquette hebben geplaatst, kan 'Boom'gaan wortelen op het schoolplein. basale vorm die past bij leerlingen van een basisschool." Bailey, Ryan en Zaïd uit groep 3 zien mogelijk heden in de toegepaste kunst: "Je kunt óp het bankje zitten, of liggen, of ervóór zitten of liggen." 'Boom' is geworteld. W 'Wie de shoarmaboer ziet sluiten, komt de dag erna niet buiten', f 'Wie niet hip wil zijn, moet uit de mode blijven'. Het lijken ver haspelingen, maar bovenstaande zegswijzen zijn nieuwerwetse spreekwoorden afkomstig van Paarse Krokodillentranen, een spel waarin gezocht wordt naar opvolgers van gedateerde spreekwoorden. Gaat de taal ook gebukt onder de tweepuntnultirannieHopelijk niet, want taal hoeft niet hip te zijn. Den Haag/Moerkapelle - De Raad van State heeft in navolging van de Haagse rechtbank de bouw geblok keerd van een kantoorpand naast een molen aan de Rottedijk 10A in Moerkapelle. Dat heeft de Raad vo rige week bekendgemaakt. De initiatiefnemer, adviesbureau Agrimaco, stuitte met zijn bouw plan op veel weerstand van om wonenden en de Vrienden van de molens in het Rottemerengebied. Ze vinden een kantoorpand met de boogde afmetingen een aantasting van de cultuurhistorische omge ving, waar een aantal oude molens staat. Hun bezwaren zorgden ervoor dat de gemeente Zuidpias de aanvan kelijk verleende bouwvergunning alsnog introk. Een beroep bij de Haagse rechtbank had geen succes voor de initiatiefnemer. Volgens de rechtbank is het bouwplan in strijd met het geldende bestemmingsplan. De Raad van State is tot dezelfde conclusie gekomen. Het kantoor zou groter worden dan het gelden de bestemmingsplan toelaat. Ove rigens heeft de gemeente intussen een nieuwe vergunning verleend voor een kleiner kantoorpand. Of dit plan wel voldoet aan de eisen is niet duidelijk. Ik dacht dat ik verhaspelingen verzamelde in een opschrijfboekje, maar dat blijkt niet zo te zijn. Na even bladeren, merk ik dat ik maar één verspreekwoord heb genoteerd. Dat was dan ook een pareltje: een schaatster die zei dat ze bij een NK 'net naast de boot had ge pist'. Mijn vriendin had er ook een handje van, zich uitdrukken met verspreekwoorden. En hoewel 'k die niet noteerde, herinnerde ik - pestkop die ik ben - het arme meisje regelmatig aan daar verhaspelingen. In mijn bijzijn mijdt ze tegenwoordig spreekwoorden en gezegden, bang om gesnapt te worden op en getreiterd te worden met versprekingen. Die verhaspelvrees is volgens Paarse Kroko dillentranen gemeengoed onder normale Ne derlanders. Spreekwoorden zijn doorspekt van Dewoonten en voorwerpen die wij niet meer kennen. De oplossing van de mensen achter et initiatief: gedateerde spreekwoorden op- Poetsen zodat iedereen ze weer durft te ge bruiken. Waar is de mattenklopper, ik bedoel Swiffer, in het logo van Paarse Krokodillentranen? Dit is de revival van het Simplisties Verbond. Het initiatief is een voorbeeld van de popu laire kruisbestuiving tussen gemakzucht en debilisering: wat moeilijk is moetje niet le ren, maar simplificeren. Het verschil tussen kennen, kannen, kunnen we niet (om met oer-Amsterdamse rapgroep Osdorp Posse te spreken) en hoeven we ook niet te kannen. Hullie of zullie is, hunnie, hennie: boeiend. Een nieuwe dimensie van taalverloedering, dat spreekwoordenpoetsen. Het is net als met duiveltjes en engeltjes: op mijn ene schouder zit een taalpurist, op de andere een taalfantast. Stijfkoppig afgeven op Paarse Krokodillentranen is simpel, het initiatief heeft ook z'n charmes. Taal mag in derdaad meebewegen met de tijd en ik kan niet achterblijven. Ik hoef niet per se hip te zijn, maar wil wel in de mode blijven. Dan kan ik beter mijn huik naar de wind hangen om te voorkomen dat ik straks in mijn hemd sta. Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499 Ij Reparaties en onderhoud bij u voor de deur of op het werk en wanneer het u uitkomt! Verkoop van nieuwe fietsen o.a. Montego, Puch, BSP en Cortina In- en verkoop tweedehands fietsen Dé mobiele fietsenmaker Voor bij u thuis of op het werk: 06-30 72 72 12 fiotclflaar nl LangeZijde9,2761 AV, Zevenhuizen www.fietsklaar.nl TlClb wi CJ

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 3