Gastgezinnen voor uit wisselingsstudenten gezocht Aanmelden scootmobieltocht Kinderen uit alle dorpen welkom bij 'eugdvakantieweken Wel twéé postzegelschilderijen 'aan den IJssel' Dierencentrale HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 31 JULI 2013 11 Ds Nieuwerkerkse Oudheidkamer en het Streekmuseum Krimpenerwaard heb- t nu beide een tentoonstelling over w openbaar vervoer. Daarbij pas bleek Itoo dat ze ook beide een antiek postze- Solschilderij bezitten. De Oudheidkamer 'toeft er één van de Nieuwerkerkse Dorps- s,raat en het Streekmuseum één van een 'Jsselboot. In Krimpen hangt nu van het 'aa,ste plakwerk de originele en in Nieu- werkerk tijdelijk een foto ervan te pron ken. Met 9een portret bedoeld, maar wat wel? Jr. postzegelschilderij wordt dus De eerste postzegel werd in 1840 in Enge land uitgegeven en de eerste Nederlandse volgde in 1852. Verzamelen was er snel bij, maar wanneer men ermee ging knippen en plakken is onbekend. Veel collages van voor 1900 zijn er niet of niet meer. Hoe dan ook, Ria de Wit uit Sögel (D) zocht in 2011 een goede bestemming voor een Nieuwer- kerks postzegelschilderij van haar opa en zo kwam dit in de Oudheidkamer terecht. Deze Gerrit de Wit (1853-1926) maakte ooit uit stukjes postzegels van rond 1890 een 'Gezicht op 't dorp Nieuwerkerk aan den IJssel'. Hij zette dat er onderaan ook op in uitgeknipte hoofdletters uit postzegel stempels. Afgebeeld is de zuidoost-wand van de Dorpsstraat. Van beroep werd Gerrit na metselaar gemeente-ontvanger en daarnaast vanaf 1910 kassier van de Boerenleenbank; ook werd hij secretaris- penningmeester van de Nieuwerkerkse polder Esse, Gans- en Blaardorp. Gerrit trouwde met de zestien jaar jongere Aal tje van der Burg ('mooie Aaltje'). Als kas siersechtpaar kwamen zij in 1920 bovenin de kapitale oud-burgemeestersvilla 'Bui- tenlust' aan de 's-Gravenweg te wonen. Mét het postzegelschilderij. Hun zoon Antonie Hendrik (1892-1977) werd predi kant in Uitwijk-Waardhuizen en later in Zoelmond. Bij hem kwam het schilderij dus in pastorieën in het rivierengebied te hangen. Hij werd in 1939 de vader van de latere verwerfster én schenkster Ria. Alle huizen waarin het postzegelschilderij hing zijn zodoende precies bekend. De gierige broer van de dominee, Hendrik Antonie, bleef Nieuwerkerker. Hij was de financiële man van Schieland en na zijn vader ook penningmeester van de polder Esse, Gans dorp en Blaardorp. Oom Hendrik, filatelist, vond het ooit verknippen van de postzegels door opa De Wit doodzonde! De Goudse Boot van Rederij de IJssel on derhield tussen 1840 en 1934 het perso nenvervoer over de IJssel tussen Gouda en Rotterdam. Ten slotte won de autobus het. In Nieuwerkerk legde de boot aan op Kortenoord. In Moordrecht was dat eerst aan wat later het 'Oude hoofd' ging heten: naast het pontveer. Nadien was dat aan een hoofd bij café 'De Harmonie', dichterbij Gouda. In 1890 volgde voor deze bootdienst het stalen schroefstoomschip 'IJSSEL II'. Daarvan verwierf het Streekmuseum in zijn 60-jarig bestaan het postzegelschilderij. Het is van een onbekende maker, die meer onderdelen bijtekende. De indertijd ook normale postzegels zijn iets jonger dan op het Nieuwerkerkse object: er zitten er van 1902 bij. Bij beide postzegelschilderijen zijn on danks de diversiteit aan vroegere bewaar- condities de lijmhechtingen nog prima. Zelfs beter dan bij plakboeken van twintig jaar geleden... Ten slotte: dit verhaal komt ook op de website groe- nehartarchieven.nl/weblog mét een mogelijkheid tot reactie. Regio - Non-profit uitwisselingsor ganisatie Youth for Understanding (YFU) verwelkomt ieder jaar tien tallen buitenlandse studenten in de leeftijd van vijftien tot achttien jaar. De studenten worden op zaterdag 10 augustus in Nederland verwacht. YFU is op zoek naar gastgezinnen die huis en hart open wil stellen voor een buitenlandse student. De student volgt tijdens de uitwisse ling regulier onderwijs op een mid delbare school. Niet alleen gezin nen met oudere kinderen, maar ook gezinnen met kleine kinderen, een oudergezinnen of echtparen zonder kinderen komen in aanmerking als gastgezin. Gastgezinnen ontvangen geen fi nanciële vergoeding. De student is zelf verantwoordelijk voor school-, kleed- en zakgeld. Het gastgezin zorgt voor kost en inwoning. Het profiel van de studenten die bin nenkort naar Nederland komen staat op de website. Voor meer informatie: 0297- 264850 of www.yfu.nl. Vermist Kater, zwart, witte sokken, buik en wit in snuit en op borst, is ge- chipt; Perkstraat, Zevenhuizen. Gevonden Kater, zwart, witte bef en wit te vlek tussen voor- en ach terpoten; 1e Tochtweg, Nieu werkerk aan den IJssel. Voor meer informatie: 0186-601199 of www.dierencentrale.nl. Nieuwerkerk aan den IJssel - Plat form Gehandicapten Zuidpias (PGZ) organiseert voor de zomer periode een aantal scootmobiel- tochten voor kleine groepen. De eerstvolgende tocht staat gepland voor donderdag 15 augustus. De deelnemers vertrekken om 13.00 uur vanaf dorpshuis De Batavier en rijden vervolgens richting de Willem-Alexanderbaan, de roei- baan in Zevenhuizen. Onderweg wordt een koffiestop gehouden. De tochten worden begeleid door Piet Molenaar en Elly van der Kruijt. Bij slecht weer gaat de tocht niet door. Voor meer informatie en aanmel den 0180-316000 of 0180-317515. lidptos - Het eerste deel van de 0Jeugdwerk Zuidpias georgani- trilejeagdvakantieweek zit erop. organisatie koos er dit jaar voor ■ft aanbod te spreiden over alle Len van de gemeente. Vorige Lek ots het feest in Zevenhuizen, Lftfreckit en Moerkapelle. Nieu- Lerkerk is eind augustus aan de Leurt. Meren uit de andere kernen Look hier van harte welkom. Let warme weer maakt kennelijk L, want het was rustig bij de [tart van de feestweken. De water- bctiviteiten zoals zeilen, brandweer in het discozwemmen waren juist [rg in trek. Nieuw én populair was (iet freerunning waar in Moor drecht dertig kinderen aan deelna men. Ook de zeilactiviteit werd druk ezocht; 83 enthousiastelingen. n het einde van de zomervakan- e,van 26 tot en met 31 augustus, is het feest i n Nieuwerkerk aan den pel. De kinderen kunnen mee doen aan een vossenjacht, het In dianendorp bezoeken, canvas schil deren bij Gemiva, deelnamen aan lenvoetbalfeest, waterspuiten met de brandweer, luisteren aan een pialenverteller, meedoen met de peeverkenners en naar de zwem- [disco gaan. Voor meer informatie: ww.jeugdwerkzuidplas.nl Hittegolf? Veel animo voor waterspelletjes.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 11