i! Met Rotta zie je ze vliegen in de Eendragtspolder Winst voor Looyen en Van Ommeren Donderdag 8 augustus, 14.30 u, Do Rotte, Zevenhuizen Bloeiende planten Bijzondere zonnebloem HART VAN HOLLAND ZEVEN HUIZEN/MOERKAPELLE 14 AUGUSTUS 2013 17 Duivensport henhuizen - INie bij vogelaars denkt aan mannen in knickerbocker, groen hemden mos in het haar, starend naar een stipje in de lucht, heeft het mis. De vogelaars van natuurbeschermingsvereniging natuur- en vogelwacht Rotta zijn eigentijdse, actieve natuurliefhebbers, die op een mooie avond men op de fiets door de Eendragtspolder dwalen en hun enthousiasme over vogels delen. Door Kristien Zuidland Enthousiasme over de blauwe reiger bijvoorbeeld. "Of was het toch een purperreiger?" Jan Mudde, vogelaar en lid van Rotta wil het zeker weten, lij fietst terug. Mudde is met een tiental andere vogelaars onderweg in de Eendragtspolder en let op al les wat vliegt. "En dat is veel", zegt Jesse Keyzer verrukt, "we hebben groenpootruiters, grote en kleine zilverreigers en een bruine kieken dief gespot." Keyzer, 22 jaar, wilde praktisch met natuurbeheer aan de slag en werd daarom ruim een gele den lid van Rotta. "Rotta voert een BMP, een broedvogel monitoring project, uit en ik doe mee." Dwergvleer Natuurbeschermingsvereniging Rotta is opgericht in 1982. De naam verwijst naar een kloosterbezitting van het Bisschop van Utrecht dat onder meer het gebied De Rotte- meren en omringende gemeenten besloeg. "We staan op historische grond," legt Dick Hoek uit, "al in 1050 werd het Rottagebied gecul tiveerd en de natuur past zich aan. Ingrijpen, zoals de aanleg van de roeibaan, maakt nieuwe natuur mo gelijk. Hoewel in het gebied ook al vanaf de 1 e eeuw een reigerkolonie is gevestigd." Een groot deel van het oude Rot tagebied is het werkterrein van de vereniging. Mudde: "We doen al tweeëndertig jaar veel onderzoek zoals een BMP, allerlei tellingen, verzorgen cursussen en geven ad vies aan opdrachtgevers als ge meenten en het Recreatieschap Rottemeren." Ook wordt een breed scala van recreatieve activiteiten voor jong en oud georganiseerd. "Vorige week bijvoorbeeld zijn we op zoek geweest naar vleermuizen in de bebouwde kom," licht Keyzer toe, "we hebben twee kolonies ge wone dwergvleren gevonden." Lood Hugo Reijm staat te rillen. "Ik ben pas overgevlogen uit Florida", zegt Reijm met een stevig accent. "Ne derland is een prachtige delta met al die ganzen." De bibberende Reijm krijgt een bodywarmer aangereikt. "De temperatuur in de polder, daar moet hij nog aan wennen," knip oogt Ronald van den Berg die sa men met zijn vrouw Jacqueline van den Berg per scooter meerijdt. "Hij is van het transport, ik van de vo- "Kijk nou dan toch. Daar! Een bontbekplevier!" geitjes", grapt Jacqueline, de enige vrouwelijke deelnemer. "Meestal is het een mix. We hebben circa 675 leden. Daarvan zijn er ongeveer ne gentig actief, mannen, vrouwen en kinderen", zegt Mudde. "Dat er meer mannen dan vrouwen zijn heeft met de oorsprong te maken", verklaart Jan Liebregt. "De eerste vogelaars namen ook lood mee..." Mus "Tegenwoordig zijn mensen niet meer zo van het verenigingsleven," weet Mudde, "maar we worden niet boos als je eenmalig meedoet." En als je een mus niet van een snip kan onderscheiden? "Daar hebben we het handboek voor," zegt hij la chend, "je hoeft niet langs een bal lotagecommissie om mee te doen." De 'ANWB Vogelgids van Europa' en verrekijker behoren tot de standaard uitrusting van de vogelaar. "Zonder zakgids en kijker voel ik me als een slager zonder mes," grapt Liebregt en stelt zijn kijker scherp. "Kijk nou dan toch. Daar! Een bontbekple vier!" Voor meer informatie: http://www.rotta-natuur.nl Zevenhuizen - Voor postduivenver eniging De Stormvliegers stond voor het afgelopen weekend het laatste kampioenschap van het seizoen op het programma, het 'natoerkam pioenschap'. Hiervoor werden 790 huiven ingekorfd. Zaterdag werden he duiven 10.30 uur gelost in Duffel °Peen afstand van 105 km. Richard van Emmeren begon dit kampioen- schaP goed door om 11.45 uur de eerste duif te klokken, niet alleen in he vereniging maar ook in het sa menspel met C.C. Leiden e.o. tegen 5919 duiven. Zijn duif had 83 km per uur gevlogen. In tien minuten waren alle prijsduiven weer thuis. Uitslag: 1-15-17 Richard van Om meren, 2-5-9-16 Leen van Wensem, 3 Maarten Strijdhorst, 4 Marco Flier, 6-24-25 Cor Zweere, 7-8-18-21 Ron van der Made, 10-11-12-13- 14-19-22 John Stofberg Et Joan, 20 llona Koppenaal, 23 Gebr. Jongene- len. De jonge duiven gingen naar Mor- lincourt op een afstand van 292 km. De duiven werden om 8.45 uur gelost en om 12.33 uur klokte Ton Looyen de eerste duif. Zijn duif had 76 km per uur gevlogen. Een kwar tier later waren alle duiven thuis. Uitslag: 1-4-7-21 Ton Looyen, 2-14-17-23 Marco Flier, 3-18- 20 Cor Zweere, 5-24-25 Ron van der Made, 6-8-13-15-16-19 John Stofberg Et Joan, 9-10-12 Leen van Wensem, 11-22 Gebr. Jongenelen. ZO 1ERW Een tijdje geleden stond er in deze krant een ingezonden brief over de teruggelopen bijenstand, en waar dat door komt. Het groot schalige gebruik van gifstoffen om onkruid weg te werken, en tegen schadelijke insecten, wordt gezien als oorzaak voor de huidige bijen- sterfte. Ook het maaibeleid van de provincie zou (volgens een ander bericht, RED) een van de oorzaken zijn waardoor het vooral in Zuid- Holland dramatisch gesteld is met de bijen. Als ik zoiets lees, vraag ik me met een af: wat kan ik daaraan doen? Ik ben geen lid van de gemeenteraad of Provinciale Staten, werk niet bij een hovenier of tuincentrum,,. Maar wat je wel als particulier kunt doen, is je keuzes voor plan ten in je tuin aanpassen. Bijvoor beeld buddleia's (vlinderstruik), echte geraniums (de vasteplanten- soort), klaprozen, akelei en derge- lijke bijenvriendelijke planten in je tuin of op je balkon zetten. Ook op vruchtbomen komen ze natuurlijk af. Zou het geen leuk idee zijn als de gemeente fruitbomen plantte op plekken waar toch een nieuwe boom moet komen? Als we nou eens allemaal kiezen voor bloeiende planten waar bijen van houden voor op het balkon en in de tuin, dan kunnen we een klein stapje zetten naar gezondere bijenvolken. Want zeg nou zelf: zonder bijen geen bevruchting, en dus geen voedsel voor mensen op de langere termijn! Wilma Smith Ingezonden brieven mogen maxi maal 350 woorden tellen en moe ten voorzien zijn van uw naam. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden brieven in te korten. ,/en uizen - Typisch Hollands zo- erweer - zon, wolken, niet te koud, e w°™ - lokt mensen halver- 9e de schoolvakantie naar buiten, sen de Zevenhuizer Zoom en het nleiswijks Verlaat i <>f en aan. t vaart de zonnepont D°or Judith Rikken zonnT kunnen mee °P de door mo,n;henerg'e gevoede elektrische dak °0t panelen liggen op het Een Bleiswijkse opa en oma zijn met twee kleinzoons op pad. "We doen dit niet vaak, alleeen als we visite hebben ofzo." Met alle plezier vaart de schipper naar het Zevenhuizense restaurant De Roerdomp, even ver derop over de plas. Alleen wie haast heeft wil rechtstreeks naar de Zeven huizer Zoom aan de overkant, meent hij. "Of mensen die met een fiets route bezig zijn." De Boskoper is een van de 14 vrijwil lige schippers die zonnepont 't Ver laat in de vaart houden. Hij ontdekte Met de zonnepont over de Rotte. het pontje zelf ook vanaf de fiets. "Ik fietste hier regelmatig en dacht: dat lijkt me wel wat." Zevenhuizen - In de volkstuin van de heerTas aan de Knibbelweg staat een wel heel bijzondere zonne bloem, namelijk één met wel twin tig bloemen aan één steel, waaraan normaal gesproken slechts twee of drie bloemen bloeien. De zonnepit- ten gaan naar de vogels en naar de hamster van de kleindochter van de heer Tas, die naast tuinieren ook het opknappen van oude tuinbouw- gereedschappen als hobby heeft. s-"1

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 17