Bestseller [iekenhuisbevalling wordt steeds gezelliger de fiaij van der Wen de advocaten HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 14 AUGUSTUS 2013 |foene Hart Ziekenhuis bouwt aan gezinskamers Natuurlijke keizersnede in opkomst Thuis in de regio. jl.Suh" Lwkrkaan den IJssel/Gouda - Bevallen in het ziekenhuis - vanwege Lrfsc/ic indicatie, of omdat de aanstaande ouders daar zelf voor kie- X - gebeurt steeds vaker. Klinischer hoeft een geboorte er daardoor niet L worden; ziekenhuizen doen er veel aan om de bevalling zo 'huiselijk' te houden. In Gouda wordt gebouwd aan GezinSuites. "Dezorgver- miaartegast." ([Judith Rikken nog bevalt 65 procent van zwangeren thuis, maar dat snel aan het veranderen", stelt [loskundige Marije Droogendijk, met haar vier collega's zwan- jschappen begeleidt in Waddinx- Zevenhuizen en Moerkapelle. t kort hebben zij hun werkveld naar Nieuwerkerk aan waar zij onder de naam imessa in de polikliniek van het ene Hart Ziekenhuis twee keer week, waaronder zaterdagoch- d, spreekuur houden. "Een deur [der is dan ook altijd een gynae- aanwezig, met wie we snel tact kunnen hebben", vertelt jendijk. Zwang tien jaar geleden besloten naeeologen en verloskundigen ie regio Gouda hun van oudsher tlieiden werelden voor elkaar en te stellen en meer samen te werken. Het samenwerkingsverband kreeg de naam In Zwang. Hilma van Wijk, manager bedrijfsvoering van het Groene Hart Ziekenhuis: "We trainen verloskundigen in wat te doen in acute situaties, bijvoor beeld als de schoudertjes tijdens de bevalling blijken vast te zitten of de vrouw veel bloed verliest. Door dat we dezelfde protocollen volgen, voorkomen we discussies aan het bed." Ook de verloskundigen hebben hun academische collega's wat te ver tellen, voegt Droogendijk eraan toe: "Dat een vrouw niet altijd op haar rug hoeft te bevallen bijvoorbeeld." De tijd dat collega's elders in het land de gynaecologen en verlos kundigen uit de Goudse regio maar apart vonden, is voorbij. Op veel plekken zoeken de zogenoemde eerste en tweede lijn de samenwer king op. Te gast Niet alleen figuurlijk, ook letterlijk Ziekenhuismanager Hilma van Wijk en verloskundige Marije Droogendijk: "In de GezinSuites staan baby en moeder centraal. worden de muren tussen de ver schillende zorgverleners neerge haald. In het Goudse ziekenhuis zijn vanaf januari geen aparte verloskamers, kraamafdeling en afdeling neonatologie met cou veuses meer, maar 22 GezinSuites waarin alle functies samenkomen. Hilma van Wijk: "In een bestaand ziekenhuis zou dat heel duur zijn. Nieuwbouw biedt ons de kans dit te doen." In de suites ter grootte van een tweepersoons patiëntenkamer krijgen moeder en kind onder hui selijke omstandigheden vooraf gaand, tijdens en na de bevalling medische zorg. Vaders kunnen zoals voorheen blijven slapen. Gy naecoloog, verloskundige, kinder arts en kraamverpleegkundige zijn volgens Van Wijk in de GezinS uites te gast. "Verplaatsing van moeder of kind van de ene naar de andere afdeling is niet meer no dig. De patiënt blijft liggen waar die ligt." Waar ik vriend M. voorheen vaak kon betrappen op sarcasme, lijkt hij nu bloedserieus in een nieuw streven: het schrijven van een bestseller. Althans, in het schrijven van een boek. In het in schatten van de markt en/of zijn eigen kwaliteiten is hij wellicht wat voorbarig. Een van de andere jongens grinnikt, zet een andere stem op en speelt de uitgever na die M.'s typoscript ontvangt. "Zo, dus deze jongeman wil 'gelijk een klapper maken'? Die kan hij krijgen", en doet alsof hij het typoscript met een dreun in een oudpa pierbak sodemietert. Gasten met grote dromen en dito praatjes kunnen in onze kring op hoongelach rekenen; we hebben onze vriendengroep niet zonder reden 'de sPot' gedoopt. Een groep die al jaren standhoudt, sinds de middelbare school waar we elkaar vonden en gemeen hadden dat we allemaal 'edu- catief minimalistisch' waren ingesteld. niet in de laatste plaats. Hij heeft zijn ideologische veren afgeschud en weet dat ook ik de lapzwanserij heb afgezworen. Bij 9obrek aan serieuze respons van de andere jongens komt M. zijn verhaal bij mij doen. Dat hij zich voor de kop schiet omdat hij vroeger niet naar mevrouw Post - onze do- Cente Nederlands - heeft geluisterd, dat hij 9een mooie literatuurlijst heeft ingeleverd ™°r zijn examen, dat hij Multatuli en Kaf- a graag zou willen doorgronden. M. is een 'teraire inhaalslag begonnen omdat hij z'ch niet voldoende gevormd voelt. "Want wü later leven van de pen, het liefst een e-tseller schrijven. Dat wil jij toch ook?" aar komt het: M.'s bestselierdroom wordt beschimpt, de jongens verwachten dat mijn werk een Klassieker wordt. Als mijn boek verschijnt, gaan ze ervoor zorgen dat het een bestseller wordt. Desnoods kopen de jongens honderd exemplaren de man, zeg gen ze. Mulisch, Dostojevski, Nabokov: het doet ze niks, ze willen mijn stukkies lezen en vinden het vreemd dat dag- en week bladen nog niet in strijd verwikkeld zijn om mij vast te leggen als sterverslaggever of topcolumnist. Over kromme voorstellingen van markt en kwaliteit gesproken. Pepijn de Groot, bestsellerauteur. Het klinkt hoogst onwaarschijnlijk. Een boek schrijven wordt een ordeal, afgaand op de frustre rende momenten die ik ervaar onder het schrijven van columns. Bovendien heb ik hetzelfde als M.: ik weet te weinig om een boek te schrijven. Daarom ben ook ik een inhaalslag gestart. Want voordat ik me überhaupt gemach tigd voel om na te gaan denken over een eventueel begin van een boek, moet ik de nodige meters maken door meters boeken. De literaire meesterwerken staan klaar in mijn kast. Begin juli maakte ik een selectie van boeken die ik wilde doorwerken in die paar weken vakantie. Van de tien dikke pil len heb ik er één achter de kiezen. De vakantie is te kort voor aspirant-best sellerauteurs. Een twintigtal ziekenhuizen in Nederland biedt aanstaande ouders de mogelijkheid van een 'natuurlijke keizersnede'. Zo ook sinds 1 juli het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda. Hilma van Wijk: "De bedoeling is de baby, ook als een natuurlijke bevalling niet mogelijk is, een warme start te geven. De temperatuur in de kamer gaat omhoog en het schot tussen moeder en kind eerder omlaag, zodat zij haar baby ge boren kan zien worden. Daarna wordt het kind onder een warm- tedeken al snel bij de moeder op de borst gelegd. Dit gebeurt op de operatiekamer en niet pas, zoals voorheen, op de uitslaap- kamer." Het idee is dat huid op huid con tact ontspannend werkt, de band tussen moeder en kind bevor dert, de pijnbeleving vermindert en het geven van borstvoeding bevordert. De natuurlijke keizersnede is vol gens Van Wijk een cultuuromslag voor gynaecoloog, anesthesio loog en ander medisch personeel betrokken bij de uitvoering van een keizersnede. "Maar iedereen die het een keer heeft meege maakt, is om." Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499 Hoveniersbedrijf Odon Hoogendoorn oi.rwrr<anl<-K rwnov-iti" onderhoud Telefoon: 06-51257148 www.odonhoogendoorn.nl Leverancier van de MAMMOTH schommel! Op vrijwel elke formaat verkrijgbaar, op locatie geplaatst. Robuuste schommels voor oneindig veel schommel plezier 1 lirawmnm

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 3