Moerdregt chaken is een spannend sprookje' ultem en Blom winnen iswedstrijd 60+ G-Gym en turnen voor jongens bij TuMo Nieuwe predikant voor De Stroom Activiteiten en welzijn in Centrum Moerdregt HART VAN HOLLAND MOORDRECHT 28 AUGUSTUS 2013 29 uden jubileum schaakvereniging De IJssel Hengelsport UB Rommelmarkt Kunst na de Arbeid Koffie-uurtje ZORGPARTNERS MIDDEN-HOLLAND ^recht/Gouda - De jubileum- iym De IJssel is net binnen bij Wis Aad van den Berg. Voor- Gerard van der Wouden bla- mct goedkeurende knikjes het schrift door. "Wist je dat we der- Inn Nederland zijn geworden met schaaktijdschriftenwedstrijd koninklijke Bibliotheek is abon- mUsselschaak."Dat is één van rtolen uit de clubgeschiedenis, 'minkglossy - maar ook in de wen van Hart van Holland - op J teruggeblikt. jn de Groot feestje is er onlangs al gevierd ens de verjaardag van de voor eer. "Voor de grap zeg ik wel eens: :l is opgericht voor mijn ge- Lrte", aldus verse vijftiger Van der uden. Vijftig jaar is een respec- Je leeftijd voor een schaakver- jging, weet Van den Berg (73), lid s 1966. "Veel verenigingen die Je zestiger jaren zijn opgericht, inmiddels gefuseerd of verdwe- I leeft en heeft een bewo- geschiedenis die is samengevat Je schaakglossy. Het bevat ver- lenover verloren steunpilaren, de fesevluchteling Samir Akrawi die Voorzitter Gerard van der Wouden en secretaris Aad van den Berg. de club versterkte met zijn meester lijke spel en over het schaakcafé in het Posthuis. "Dat was een pracht- locatie. Locatie is belangrijk voor een schaakvereniging: is het onge zellig, dan is het snel gedaan", zegt Van den Berg. Het Posthuis sloot en De IJssel moest verkassen. Van der Wouden: "De sporthal was niks. In de Zespunt, waar we nu zitten, is ook niet de bruine kroegsfeer maar er is sfeer en ruimte. Een goede schaaklocatie." Psychiatrie en onderzoek Het schaakspel kreeg al vroeg grip op Van den Berg - in het gezin werd geschaakt - en Van der Wouden, wiens interesse werd gewekt door het schaakspel van een vriendje van zijn zus. "Je hebt verschillen tussen schaakliefhebbers", begint laatst genoemde. "Er zijn schaakgekken die niks liever doen dan spelen. Ik hou ook van de verhalen buiten het bord. Ik werk in de psychiatrie en zie dat schaken gekte aantrekt. Geen idee of Bobby Fischer ooit gediag nosticeerd is, maar ik zeg het je zo: die man was knetterschizofreen." Professie en hobby raken elkaar ook bij Van den Berg. "Mijn werk zaam leven stond in het teken van landbouwkundig onderzoek. Daar was ik met archieven in de weer en dat doe ik nu voor De IJssel en de Rotterdamse Schaakbond." Uit zijn 'behoorlijke archief komt veel ma teriaal voor schaakgerelateerd on derzoek. Van den Berg is de spil van het clubblad, samen met zijn vrouw Tini die de opmaak doet. "Al mijn vrije tijd steek ik in schaken. Als gepensioneerde heb ik alleen maar vrije tijd." De secretaris lacht. Schaken sexy? "Schaken heeft geen goed imago. Het elitaire - mannen met sigaren en cognac - is er vanaf, maar nu ziet men het als saai." Een droevige conclusie van de bestuursleden. Van den Berg zou graag meer over zijn sport lezen in de krant. "De uitsla gen van de oefenwedstrijden van regionale voetbalteams vullen veel ruimte en als Anash Giri strijdt om een plek op het WK staat er hooguit één kolom." Vanuit de bond wordt het gepro beerd: schaken aantrekkelijker ma ken. "Zo worden mooie schaaksters veel gepromoot", weet Van der Wouden. "Maar het gaat uiteinde lijk om enthousiasme en dat probeer wdrecht - HSV Moordrecht old zaterdag 24 augustus een dstrijd voor 60+ hengelsporters. f45 uur zaten de door loting vormde koppels langs de kant n het kanaal. Aan het einde van ochtend bleek het koppel Henk en Piet Blom de meeste vis aan de haak geslagen te heb ben. Met 3.650 gram eindigden zij bovenaan. Tweede werden Janus Multem en Gar Blom met 2.850 gram en John van Uunen en Cees de Joode legden beslag op de derde plaats met een vangst van 2.130 gram. Bier voor het winnende koppel. ^°rdrecht Gymnastiekvereni- u start in het nieuwe met G-Gym, gymlessen 'c richten op de motori- °ntwikkeling en op de be- Jn9sPatronen van mensen king. verstandelijke beper- dao i eSSEn starten maan- soptember van 19.00 tot 20.00 uur in de gymnastiekzaal van sportcentrum de Zuidpias aan de Sportlaan 3. De eerste twee lessen zijn proeflessen. Voor meer informatie: 06-28917998. Tumo start ookeen apart uur tur nen voor jongens van zes tot veer tien jaar. Niet alleen de toestellen komen aan bod, er is ook tijd voor een balspel en voor springen op de trampoline en de tumbling- baan. De lessen vinden plaats op woensdag van 18.30 tot 19.30 uur. Voor meer informatie: tumomoor- drecht@gmail.com of www.tumo. nl. ik - ik train jeugdschakers bij De IJs sel - over te brengen." De voorzitter maakt handgebaren, danst en zingt om voorbeelden te geven over de schoonheid van zijn geliefde sport. "Schaken leert je problemen oplos sen, verbetert je concentratie. Scha ken is geen cognitief oude mannen- spel, het is een spannend sprookje. Kijk naar de film Lang leve de konin gin en je snapt het." Hoopvol bezorgd Ondanks de respectabele leeftijd van De IJssel en een ledental dat - tegen de trend in - jaarlijks gelijk blijft of toeneemt, is Van der Wou den 'hoopvol bezorgd'. "Sommige goede schakers verlaten De IJssel voor meer competitie bij bijvoor beeld het Goudse Messemaker. Bo vendien komen steunpilaren van de club, waarvan Aad het beste voor beeld is, van buiten Moordrecht." Meer Moordrechts bloed in de club, dat idee staat de twee Goudse be stuursleden wel aan. Van der Wou den: "Verschillende nationaliteiten en achtergronden komen op De IJs sel samen. Op die manier is schaken niet alleen avontuurlijk, maar ook drempelverlagend om elkaar te le ren kennen en zo minder als vreemd te ervaren." Moordrecht - Muziekvereniging Kunst na de Arbeid houdt zaterdag 21 september van 9.00 tot 16.00 uur een rommelmarkt in en om haar verenigingsgebouw aan de Sport laan 5. Naast allerhande tweede hands spullen kan het publiek hier ook terecht voor verse stroopwafels en er wordt een verloting gehou den. Spullen (geen meubels) aan leveren kan op de donderdagavond vanaf 19.00 uur. De opbrengst van de markt is bestemd voor het in strumentenfonds. Voor meer informatie: 0182-378117. Moordrecht - De ouderenadviseur houdt dinsdag 3 september van 13.30 tot 14.30 uur een koffie- uurtje in De Zespunt aan de Mo lenlaan. Senioren krijgen de gele genheid elkaar te ontmoeten en kunnen vragen stellen aan de ou derenadviseur. Moordrecht - Drs. R.P. van der Plicht uit Waddinxveen wordt zondag 1 september bevestigd in het ambt van predikant. Van der Plicht wordt die dag verbonden aan de Protes tantse Gemeente te Moordrecht- Gouderak 'De Stroom'. De bevesti- gingsdienst begint om 15.00 uur en vindt plaats in de Dorpskerk aan het Kerkplein 12. Van der Plicht (56) was tot het be gin van deze zomer werkzaam als godsdienstdocent aan het Come- nius College in Capelle aan den IJs sel. In 2011 liep hij voor zijn studie theologie stage bij De Stroom onder begeleiding van de toenmalige pre dikant dominee E. Schipper. Per 1 september volgt Van der Plicht zijn stagebegeleider bij De Stroom op. Moordrecht - In de week van 2 tot en met 6 september vinden in Moerdregt de volgende activiteiten plaats: Maandag 2 september, 10.30 uur Koersbal, een spel voor mensen van alle leeftijden. Van 13.30-16.30 uur biljarten, van 14.15-16.00 uur sjoelen. En tree 1,25 euro. Dinsdag 3 september, 10.30 uur Denksport, een leuke manier om uw brein actief te houden. Entree 1,25 euro. 18.30 uur Zingen bij de piano. Entree 1,25 euro. Woensdag 4 september, 14.30 uur Bingo, het populaire cijfer- spel met voor elke deelnemer een prijsje. Entree 3 euro. Donderdag 5 september, 10.30 uur Geheugentraining, houd uw geheugen vitaal en actief met spelletjes, quizzen en oe feningen. Van 14.15-16.00 uur Spelmiddag: onder andere rummikub, scrabble en sjoelen. Entree 1,25 euro. s Vrijdag 6 september, 14.30 uur Kookworkshop, een middag met Italiaanse hapjes. Entree 4,50 euro. ledereen is welkom. Nadere infor matie bij de receptie van Moer dregt aan Land voor Water 3, via moedregt@zorgpartners.nl of 0182-373844 op werkdagen tus sen 8.30 en 15.00 uur.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 29