OUD Muzikanten pakken draad weer op Wandeling op klompen Spreekuur PvdA Zuidpias K39è Door Adri den Boer Willems hoeve oudste Zuidplasboerderij HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 28 AUGUSTUS 2013 9 lerkeersregeiaars ngezet bij Julianasluis H Muziek K Dans deierste STEEN geeecd i DE14 2 9 £T£PRIt-18f2 V **- ^oltjvan voorpagina loordrecht - De provincie Zuid- „„„..J laat schriftelijk weten Let voor fietsers vanuit Moor- Lt inderdaad lastig is om jomenteel over te steken bij de Llianasluis. "Maar vanaf deze [eek gaat het andere fietspad L waardoor je vanuit Moor- jfecht direct rechtsaf kunt naar ie eerste Sluisbrug. Dus voordat Ie scholen beginnen is de situatie kor fietsers verbeterd. En deze Leek nog worden er ook ver- [eersregelaars ingezet", laat een [oordvoerder van de provincie Desgevraagd weten. Lij benadrukt bovendien dat het belangrijk is dat alle weggebrui kers zich aan de regels houden. Automobilisten moeten zich Komenteel houden aan de snel heidslimiet van 30 kilometer per Luren fietsers moeten de omlei- ping volgen. pende zaterdag 31 augustus pillen de actievoerders bij winkel- im De Smidse in Moordrecht In gesprek gaan met fietsers en pers. "Op dinsdagochtend 3 september, als de scholen weer i beginnen, volgt er een ac- |e bij de sluizen zelf", beloven pevertegenwoordigers van PvdA penLinks en de fietsersbond in Let persbericht. Zuidpias - In de gemeente Zuidpias zijn sinds vorig jaar september de diverse muziek opleidingen in de gemeente sa- Op weg naar het concert podium? mengevoegd en ondergebracht in stichting MOZ-Art, muziekon derwijs Zuidpias. Bij de samen voeging is afgesproken dat het onderwijs, daar waar mogelijk en met name voor de jeugd, in de dorpskernen wordt aangeboden. Op maandag 2 september star ten de cursussen muziek en dans. Deze lessen zijn bestemd voor alle leeftijden en vinden plaats op de diverse locaties in Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel, Zevenhuizen en Moerkapelle. Meer informatie kan verkregen worden op de Z- Uitmarkt die plaatsvindt op za terdag 31 augustus in dorpshuis Swanla aan de Burgemeester Klinkhamerweg 86 in Zevenhui zen of via www.moz-art-zuid- plas.nl. Zevenhuizen - Tijdens het Oogstfeest op zaterdag 7 sep tember wordt traditiegetrouw een klompenloop gehouden. De acht kilometer lange wande ling start om 10.00 uur op het Dorpsplein voor het grote po dium en is bedoeld voor wan delaars die de tocht op de ori ginele oud-Hollandse klompen willen afleggen. Aanmelden kan via www.oogstfeestzeven- huizen.nl of door een briefje te sturen aan Oogstfeest Zeven huizen, Postbus 80, 2760 AB Zevenhuizen. Beeldende kunst Van 1 tot 22 september Werk van fotograaf Reza Khatir Galerie Unlimited Grain, Dorpsstraat 30, Nieuwerkerk aan den IJssel Vrijdag 30 augustus - 20.00-21.30 uur Start repetities Mannenkoor De Bron, Ringvaartlaan 16, Nieuwerkerk aan den IJssel Info: 0180-313329, pr@mannenkoor-nieuwerkerk.nl Vrijdag 30 augustus - 19.15 uur Shantykoor De MoordtZangers zingt met het Carillon Dorpskerk Kerkplein Moordrecht Zaterdag 31 augustus - 20.00 uur Orgelconcert met panfluit, André Knevel orgel en Liselotte Rokyta panfluit. Dorpskerk Kerkplein Moordrecht Entree 7 euro; kinderen en cjp 4 eur Woensdag - 20.00 uur Line dansen Industrieterrein 50, Zevenhuizen Cultureel erfgoed Iedere woensdag van 13.00 tot 16.00 uur, iedere zaterdag van 11.00 tot 15.00 uur Molen Windlust open voor bezich tiging Kortenoord 3 in Nieuwerkerk aan den IJssel Diversen Zaterdag 31 augustus vanaf 13.00 uur De allereerste Z-Uitmarkt Dorpshuis Swanla, Zevenhuizen. Nieuwerkerk aan den IJssel - De PvdA Zuidpias houdt donderdag 29 augustus haar spreekuur in de frac tiekamer van het raadhuis. Aanvang 19.30 uur. Voor meer informatie: 06-33736154. "e belangrijkste weg in de Zuidplaspol- ta' is sinds de verkaveling van de grond onveranderd: die op de verbindingslijn tossen de kerktorens van Moerkapelle en Moordrecht. De oudste boerderij, die er no9 over is, staat ook aan die Bredeweg: lommer 14, tegenover Intratuin Zevenhui- ton, maar net in Waddinxveen. Op oude darten zie je de toen drielingboerderijen staan, Willems hoeve, Gerards hoeve en Nona's hoeve. njtje was naast de hoekboerderij Wil- 6ni de tweede met een herplaatste naam- staen uit 1841. Tot herbouw in 1939 was at be oudste boerderij. De Willems hoeve eofteen prachtsteen: 'De eerste steen ge- e9d den 29st April 1842 J00r Willem Theodoor follk 3 jaren'. De Stoiüe Vrolik was een deft'9e lutherse familie en die üet 'stukken be ende het landgoed ^Polder' na 0p et Nationaal Archief in Den Haag. De Amsterdamse hoogleraar Gerardus Vrolik belegde in meer dan 200 hectare Zuidplaspolder. (Aan hem herinnert nog een museum Vrolik bij het AMC daar) Uit 1842 dateert zodoende een 'concept van een inscriptie, te graveren op een troffel, gebruikt door Willem Theodore Vrolik, Ge rardus Anne van Doorn en Anna Gerardina Vrolik bij de eerste steenlegging van een drietal woningen'. De drie boerderijnamen (met spatie) waren dus naar de kleinkinde ren! Dochter Judith Vrolik was getrouwd met Jhr. E.C.U. van Doorn en vandaar dié achternaam. De voorgevels kregen naar de classicistische tijdgeest schijnvoegen in het pleisterwerk, die natuurstenen blokken suggereerden. Het archief bevat naast die ontwerpteke ning van het graveerwerk op de troffel ook veilingcatalogi van de Willems hoeve en de Anna's hoeve van 1894 en 1911. Erfgenaam dr. Agnites Vrolik was van 1854-1858 minis ter van Financiën en later president-direc teurvan de Staatsspoorwegen. Hij overleed in 1894 in zijn woonplaats Arnhem. Een foto van zijn terracotta buste uit het Spoorweg museum is met Google te vinden. In 1894 werden voor nazaten van A. Vro lik de Willems hoeve en de Anna's hoeve in café Het Schaakbord in Gouda geveild. Beide heetten in dat veilingboekje 'Kapitale Bouwmanswoningen'. Arij de Vrij was met f16.700 de hoogste bieder, maar de verkoop ging niet door. In 1911 verscheen er weer DOOR W1UEW T.HDÖDOORVfu, OUD31 AREN y'tw.A. lr< - een mooi veilingboekje van met daarin een forse kaart van alles. De Willems hoeve heette in het boekje weer een 'Kapitale bouwmanswoning' en de Anna's hoeve 'de nog nieuwe Kapitale bouwmanswoning'. De laatste werd verworven door de fami lie Kroes, maar was dus al niet meer de oorspronkelijke. Deze moet zijn verbrand, net zoals de eerste Gerards hoeve in 1910 uitbrandde. Pieter Oudijk, afkomstig van Zegwaard en sinds 1893 pachter van de boerderij Moscoviën in Moerkapelle, kocht de Willems hoeve met woonhuis, koeien stal, 2 dorsvloeren, 3 paardenstallingen, 4 hooi- of korenbergen, karnmolen, schuren én bouwland. In 1936 kwam de hoeve in handen van zoon Johannes Oudijk en nu woont diens kleinzoon Hans Schipper erop. Een schilderij van de Willems hoeve werd ooit gemaakt door Siem Dekker, zwager van Johannes Oudijk. En vraagt de braderie met Oogstfeest-illusie niet om aandacht voor een echte bouwboerderij? Ten slotte: dit verhaal komt ook op de website groe- nehartarchieven.nl/weblog mèt een mogelijkheid tot reactie.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 9