ijssel land Info uit het IJsselland Ziekenhuis De valpoli - Betere zorg voor ouderen die vallen Radiotherapeut versterkt de maag-, darm- en leverzorg in het IJsselland Ziekenhuis ziekenhuis Vanaf 22 oktober heten wij u van harte welkom in het nieuwe gebouw van het Maag Darm Levercentrum IJsselland Ziekenhuis 32 HART VAN HOLLAND ADVERTENTIE'] A SEPTEMBER 2013 KIJK VOOR HET LAATSTE NIEUWS OP WWW.YSL.NL www.ysl.nl ■I Zaterdag 28 september Open dag "Bevallen in het IJsselland Geboortecentrum" Vanaf september 2013 heeft het IJs- selland Ziekenhuis een valpolikliniek. Bij ouderen is "vallen" een van de meest voorkomende problemen. Vallen heeft soms ingrijpende gevol gen zoals botbreuken. Het risico op botbreuken neemt toe bij het ouder worden, na een recente breuk en wanneer er meer risicofactoren zijn om te vallen. De cijfers liegen er niet om- Van de mensen boven de 65 jaar valt 30% minimaal één maal per jaar. Op de Spoedeisende Hulp van het ziekenhuis worden dan ook veel ouderen gezien die zijn gevallen met alle gevolgen van dien. Eén op de drie vrouwen ou der dan 80 jaar loopt het risico op een gebroken heup. Van de geriatrische patiënten heeft meer dan 50% ooit een wervel gebroken. Om de zorg voor ouderen die vallen te verbeteren heeft afdeling geriatrie het bestaande programma om valproble- men te analyseren verder ontwikkeld en op de huisarts afgestemd. Wanneer wordt u naar de valpoli verwezen? Wanneer u problemen met vallen heeft, dan is de huisarts de eerste om dit mee te bespreken. De huisarts kan besluiten of een verwijzing naar de valpoli voor u zinvol is. Als de afspraak bij de poli geriatrie is gemaakt, ontvangt u infor matie en een drietal vragenlijsten. Deze worden bij uw eerste polikliniekbezoek besproken. Voor de vervolg onderzoe ken maakt de geriater een keuze tussen poliklinisch onderzoek of onderzoek via een dagopname. Bij deze onderzoeken zijn vooral de fysiotherapeut en ergo therapeut erg belangrijk. Zij verrichten het onderzoek ook in uw thuissituatie. Bij het volgende polibezoek worden de uitkomsten met u besproken en terug gekoppeld naar de huisarts. Wilt u meer weten? Secretariaat klini sche geriatrie, tel: 010 - 258 5999 of e-mail: secrkger@ysl.nl. In deze rubriek vindt u om de 6 weken nieuws en achtergronden van het ziekenhuis. Kijk voor meer informatie ook op onze website www.ysl.nl. IJSSELLAND ZIEKENHUIS Prins Constantijnweg 2 2906 ZC Capelle a/d IJssel Tel.nr. 010 - 258 5000 BUITENPOLIKLINIEK NESSELANDE Tel.nr. 010 - 258 5700 BUITENPOLIKLINIEK KRIMPEN Tel.nr. 010-258 3400 Wat is radiotherapie? Letterlijk betekent radiotherapie: behandeling met behulp van straling. Radiotherapie wordt vaak "bestraling" genoemd. Het is een van de behandelmethodes om kanker te genezen. De straling wordt precies gericht op het gebied dat behandeld moet worden. De rest van het lichaam ontvangt daarbij vrijwel geen straling. Radiotherapie kan de groei van het gezwel stop pen, omdat de cellen van een gezwel vaak gevoelig zijn voor straling. Door bestraling worden deze cellen gedood. Het gezwel kan uiteindelijk in zijn geheel verdwijnen. Radiotherapie wordt ook vaak toegepast nadat een gezwel operatief is verwijderd. Bestraling wordt dan gegeven om eventueel achtergebleven cellen in dat gebied te vernietigen. Wanneer genezing niet meer mogelijk is wordt radiotherapie veelvuldig toegepast om pijn te verminderen. (Bron: website Erasmus Medisch Centrum) De initiatiefnemers, v.l.n.r.: dr. E.J.R. de Graaf, chirurg IJsselland Ziekenhuis, dr.J. Nuyttens, radiotherapeut Erasmus MC, en dr. D.FS. Kehrer, internist-oncoloog IJsselland Ziekenhuis. /V, Radiotherapeut dr. Joost Nuyttens Sinds 4 juli 2013 is dr. Joost Nuyttens, radiothera peut in de Daniel den Hoed kliniek van Erasmus MC, toegevoegd aan het team dat patiënten met kanker van het maag-, darm- en leverstelsel in het IJsselland Ziekenhuis behandelt. Dr. Nuyttens is gespecialiseerd in kanker in de en deldarm en heeft hierover meerdere wetenschap pelijke artikelen geschreven. Gecombineerd spreekuur met chirurg Dr. Nuyttens verzorgt op donderdagochtend een spreekuur radiotherapie bij (endel)darmkan- ker. Dit spreekuur wordt gecombineerd met het spreekuur van de chirurg. De chirurg en de radio therapeut beoordelen samen wat de optimale be handeling voor de patiënt is. Door de gezamenlijke beoordeling kan een bete re keuze worden gemaakt uit de toenemende mo gelijkheden voor de behandeling van kanker. De wachttijden voor een behandeling nemen door de samenwerking op één locatie af en patiënten hoe ven minder vaak naar het ziekenhuis te komen. De bestralingen (radiotherapie) zelf vinden plaats in het Erasmus MC Kanker instituut waarbij de patiënt terecht kan op verschillende locaties: de Centrumlocatie, de Daniël den Hoed en de loca tie Dordrecht. Bespreking over de beste behandeling voor een patiënt Aansluitend op het spreekuur neemt dr. Joost Nuyttens deel aan het MultiDisciplinaire Overleg Gastro-Intestinale Oncologie (MDO-GIO) in het IJsselland Ziekenhuis. Hierin bespreken alle be trokken disciplines de patiënten met kankeraar het maag-, darm- en leverstelsel. Vanuit heteigen vakgebied komen zij met elkaar tot een optimaal behandeladvies voor een patiënt. Steeds meer wordt in landelijke indicatoren en richtlijnen in de zorg gevraagd naar de deelname van een radiotherapeut aan het multidisciplinair overleg (MDO) oncologie van een ziekenhuis. Vaak vult een ziekenhuis deze eis in door middel van video-conferencing, een cameraverbinding met een arts op een andere locatie. Zo neemt óe radiotherapeut op afstand deel aan het oncolo gisch overleg tussen de verschillende zorgver e ners in een ziekenhuis. Dit werkt ook goed. Om de kwaliteit voor de patiënten met kanker van het maag-, darm en leverstelsel nog ver er te verbeteren heeft het IJsselland Ziekenhuis in overleg met het Erasmus MC nu een stap verde gezet door de organisatie van een MultiDiscip nair Overleg met de aanwezigheid van een prak tijkervaren en wetenschappelijk goed onaerieaa chirurg, internist en radiotherapeut in de maag darm- en levertumoren. Tijd: 10.00 -15-00 uur Aanmelden is niet nodig Meer informatie: www.vshnl of mail aan Patientenyoojlichtiiit

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 32