Dorpsstraat Noord: het échte Oogstfeest van 1990 de eerste tentoonstel ling van oude tractoren een feit. In de loop der jaren kwamen daar Een Oogstfeest is pas écht een OOGSTfeest als we het oude oogstgevoel kunnen beleven. Vele jaren geleden was ieie uitspraak van Fred Visser de basis voor de traditio nele tentoonstelling van oude landbouwvoertuigen, trac toren en stationaire motoren. Later kwamen daar de oude legervoertuigen, bromfietsen en om de paar jaar de echte, op stoom aangedreven, dorsmachine bij. ij font pas zeggen dat u naar het Oogstfeest van I Zevenhuizen bent geweest als u dit deel van de Dorps straat, ten noorden van de Catgesbrug hebt bezocht. Écht Oogstfeest Vanaf 1987 veranderde de naam van de traditionele Zevenhuizense braderie in "Oogstfeest", dit jaar dus alweer voor de 27e keer. Maar Fred Visser vond het nog steeds een braderie en dat daarom het woord "Oogstfeest" meer lading moest krijgen. Als kleinzoon van dhr. P. Visser die in 1916 gestart was met een loondorsbedrijf in Zevenhuizen en omgeving besloot hij om het echte ouderwetse oogst gevoel weer naar Zevenhuizen te halen. Na overleg met een aantal enthousiaste vrijwilligers, die net als Fred ook in het bezit waren van een aantal oude landbouwvoertui gen, werd tijdens het Oogstfeest van 1990 de eerste tentoonstel- meer enthousiaste men sen met materieel bij, zoals: oude voertuigen, oude legervoertuigen, stationaire machines en zelfs oude bromfietsen. Geschiedenis De voorliefde voor de oude trac toren en landbouwvoertuigen bij bed Visser gaat al heel ver terug in de geschiedenis als opa P. Vis- >er in 1903 vanuit Noord-Holland een smederij begint aan de Dorps straat te Zevenhuizen. Op exact ezelfde locatie bevindt zich nog s'eeds het bedrijf. In de beginjaren werd voornamelijk in de staalbouw gewerkt, o.a. de Hotel Vos-brug en de oude Groenewegbrug wer den door de fa. Visser gebouwd. Maar opa Visser wilde meer en deze expansiedrift werd gevonden in het opstarten van een loondors- bedijf in 1916. Door deze stap was er gegarandeerd werk voor het personeel bij de boeren in de regio vanaf de tijd dat het koren van het land werd gehaald tot ver in het vroege voorjaar. Op stoom aangedreven locomobielen zorg den voor de nodige aandrijving en met pully's en riemen werd dan de dorsmachine aangedreven. Met behulp van paarden werden zowel de locomobiel als de dorsmachines verplaatst van de ene boer naar de andere boer. Tevens werd de fa. Visser een regionaal loonbedrijf die als een van de eersten in het bezit kwam van zware Amerikaanse Hartparr tracto ren. Vanaf 1928 erden er drie van deze legenda rische machines gekocht. Daar naast verkocht de fa. Visser landbouwmachi nes en tractoren els dealer aan de boeren in de wij de regio rondom venhuizen. Naast het loonbedrijf draaide de smederij annex constructiebedrijf ook nog steeds door en werd in de jaren '30 van de vorige eeuw gestart met de aanleg van verwar mingsinstallaties bij tuinders en later in huizen van de beter gesi tueerden. Was dat in het begin nog op oliestook, later volgde de overgang naar stadsgas en aan sluitend naar aardgas^ De verwarmings activiteiten zijn in de loop der jaren steeds belangrij ker geworden en vormen nu naast Fred Visser met zijn Hartparr 18-36 uit 1928 airconditioning en luchtbehande lingsinstallaties de belangrijkste ac tiviteit van de fa. P. Visser en Zn. Voor het blok Op le Kerstdag 1967 overleed plotseling de vader van Fred Visser die in de loop der jaren het bedrijf van opa had overgenomen. Fred (toen 24 jaar) stond er met zijn veel jongere broer Jan alleen voor en nam op 1 januari 1968 het bedrijf formeel over. Door de komst van de combines die het graan meteen op het land dorsen was het dorsen met dorsmachines bij de boeren op het erf al een tijdje gestopt. De combines draaiden twee we ken per jaar op volle toeren, maar stonden verder het hele jaar stil. Toen een nieuwe combine moest worden aangeschaft nam Fred het besluit om met deze activiteit te stoppen. De oude combines wer den verkocht en het bedrijf richtte zich verder op de verwarmingsacti viteiten en de staal bouw. In de i jaren '90 ging broer Jan ver der met Vis ser Techniek aan de Knib-1 belweg en j zette Fred I de overige I activiteiten voort op de aloude locatie aan de Dorpsstraat 167-169 te Zevenhui zen. Terug naar de nostalgie Tijdens het komende Oogstfeest is de Dorpsstraat rondom het be drijf voor de 24e keer gevuld met veel nostalgie uit de landbouw van vroeger tijden. Op het Catgesplein is een stoomlocomobiel met dors machine van dorsvereniging "De Dorsvlegels" uit Drachten te zien, te ruiken, te horen en te beleven. Een attractie die u zeker niet mag missen, grotendeels georganiseerd door Fred Visser. Maar helaas dit jaar voor de laatste keer, want Fred (nu bijna 70 jaar) heeft aangege ven om met de organisatie te gaan stoppen i graag het stokje doorgeven aan iemand anders, dus als iemand deze taak over wil nemen, neem dan even contact op met Fred Visser of ie mand van het Oogstfeestcomité, want dit stuk nostalgie mag natuur lijk niet ontbreken op het Oogstfeest van de komende jaren! als u dan toch in dit stuk van de Dorpsstraat aan het genieten bent, dein meteen wat het 110- jarig bedrijf te bie den heeft. Voor centrale verwar mingsinstallaties, airconditioning, luchtbehande lingsinstallaties en ventilatiesyste men bent u bij de fa. Visser aan het juiste adres. Voor meer informatie: www.visserverwarming.nl bovenstaande woorden kun nen niet zeggen hoe u dit stuk Dorpsstraat moet beleven, daarom doen we het met foto's: alvast een voorproefje voor het échte werk. Tot ziens op het échte Oogstfeest, daar waar je de oogst en het oog sten nog kunt ruiken pagina 29 Oogstfeestkrant 4 september 2013

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 85