Indrukwekkende muzikale prestatie :i Nieuw BRAinS seizoen van start KERKDIENSTEN Door Adri den Boer Schout Bontenbalpad Zevenhuizerplas HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 9 OKTOBER 2013 9 Nieuwerkerk aan den IJssel - On der de noemer 'Muziek (net)werkt!' werd zaterdag 5 oktober het Zuid- plas MuziekFestival gehouden, in het Ontmoetingscentrum in Nieu werkerk aan den IJssel. Vijf koren en alle zes orkesten - in totaal zo'n 300 enthousiaste amateurs - uit Zuid- plas traden hierbij op. Door Marianne Fortuin Tijdens de korenmiddag mocht elk koor apart van zich laten horen. Nieuw was dat leden van de deel nemende koren onder leiding van dirigent Bart Roobol gezamenlijk het stuk '0 Fortuna' uit de Carmina Burana konden instuderen. Bezoe kers konden - als ze dat wilden - meezingen. De orkestbegeleiding van dit stuk bestond uit leden van de deelnemende orkesten, die zich vrijwillig hiervoor hadden aange meld. Deze samenwerking leverde een indrukwekkende muzikale pres tatie van hoge kwaliteit op. De eerste repetitie van '0 Fortuna'. 's Avonds kregen in het Ontmoe tingscentrum de orkesten de ge legenheid om zich afzonderlijk te presenteren. Zuidpias - Voor de ruim tachtig BRAinS-activiteiten kwamen de afgelopen weken ruim 1700 aanmeldingen binnen. De meeste aanmeldingen kwamen binnen voor de activiteiten koken, model voor één dag en voor de Zuidpias Parade, een activiteitBinnenkort gaan de eerste 34 activiteiten van start, verspreid over de kernen van Zuidpias. De Zuidpias Parade is één van de activiteiten die volgende week van start gaan. Dit is een activiteit waar bij leerlingen het hele schooljaar muziekles krijgen en waarbij wordt toegewerkt naar een groot concert. De Zuidpias Parade is een samen werkingsproject van Muziekonder wijs Moz-art, De Kleine Trompetter, Kunst na de Arbeid, Da Capo, DKV en Stichting Jeugdwerk Zuidpias. Vandaag, woensdag 9 oktober, wordt om 16.00 uur door wethou der Jan Verbeek en door kinderbur gemeester Amber van Houwelingen in 't Blok tijdens de eerste les van de Zuidpias Parade de aftrap gege ven van het nieuwe BRAinS seizoen. Moerkapelle Fierst. Flerv. Gem.: 9.30 uur ds. W.J.C. van Blijderveen en 18.30 uur ds. J.P. Stoel. Herv. Gem. Moe.: Ger. Gemeente Moe.: 9.30 uur (Heilige Doop) en 18.30 uur ds. W. Harinck. Moordrecht Herv. Bethel. Gem.: 10.00 uur ds. P. Nobel en 18.30 uur ds. H.J. Lam. V.E.G. in 't Goudse: 15.00 uur dhr. Seepma. Prot.Gem. De Stroom: 15.00 uur ds. R.P. van der Plicht (afscheids- dienst ds. T.R. Schep in Dorpskerk). RK Geloofsgem. St. Johannes Ont hoofding: 9.00 uur Eucharistievie ring met pastoor Van Klaveren. De kerk is elke woensdag open vanaf 11.30 uur; om 12.00 uur vindt het middaggebed plaats. Volle Evangelie Gem. Effata: Pie- ter Supusepa (HA). Nesselande Kerk in Nesselande (Brede School): 10.00 uur Gert van den Bos. St. Josephparochie (zie Nieuwer kerk) ZONDAG 13 OKTOBER Nieuwerkerk aan den IJssel St. Josephparochie: 9.30 uur Eu charistieviering met pastor W. Bekedam. Veg Het Kruispunt: Prot. Gem. Ontmoetingscentrum: 9.30 uur dr. E. Hoogerwerf (we- relddiaconaat) en 17.00 uur ds. F. Bos (Open Deur Dienst m.m.v. American Protestant Church Choire). De Lichtkring: 9.30 uur ds. W. de Groot en 16.30 uur ds. J.M. Ol- denhuis. Herv.Gem. Oude Kerk: 9.30 uur ds. G. Lustig en 18.30 uur ds. G. Mulder. Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 9.30 uur ds. H.C. Marchand en 17.00 uur ds. G. Lustig. Ger.Gem. in Nederland ('s-Gra- venweg 71): 9.30 en 18.30 uur leesdienst. Zevenhuizen ABC Gemeente Zuidpias: Herv. Gem. Dorpskerk: Herv. Gem. Kapel Oud Verlaat: Ger. Kerk Zev/Moe: 9.30 uur drs. Th. Fossen. Vrijz.Prot.Kerk: geen dienst R.K. Gem. Moerkapelle/Zevenhui- zen: geen dienst In 1979 hernoemde Rotterdam een stuk van de 'stille' Capelseweg in Ommoord naar de mislukte Zevenhuizense schout Jan Bon tenbal. Naar de Zevenhuizense boer Adri- aan Huysman werd in 2009 door de Maas stad ook een pad vernoemd, al blijven zijn straatnaambordjes nu nóg uit. Jan Bontenbal was in een participatiesa menleving van weleer notaris in Zeven huizen (1752-1800). Tekstschrijven kon hij, maar als schout en secretaris liet hij na zijn afzetting in 1796 een financiële janboel na. Laat nu rond 1975 de weduwe van een andere Jan Bontenbal de laatst onteigende bewoonster van de Capelseweg zijn. De keuze van de straatnaam werd vooral daér- door beïnvloed. Klopte hier het gezegde dat je van een mooi bord niet kunt eten? B&wvan Rotterdam noemden op 29 januari 2009 het fietspad aan de noordoever van de Zevenhuizerplas, evenwijdig aan de Mid delweg, het Adriaan Huysmanpad. Hun mo tivatie staat in het Rotterdams Jaarboekje 2010:'Genoemd naar Adriaan Dircksz Huys man. Ambachtsbewaarder in de 16e eeuw in Zevenhuizen'. Het vernoemen zal te dan ken zijn aan de publicatie 'De Huismans kade' van Wouter Paul in het tijdschrift van Oud Zevenhuizen-Moerkapelle uit 1995. De landscheiding tussen de Wollefoppen- polder en de Swanlasche Polder werd al vóór 1600 de Huismanskade genoemd. Dat was naar Adriaan Dirckz. Huysman (=boer). Rond 1550 was hij ook ambachtsbewaar der en begin 1572 moet hij zijn overleden. Deze kade tussen de latere Eendragtspol- der en Prins Alexanderpolder (1874) bleef Huismanskade. Nadat in 1874 de Wolle- foppenweg ernaast was aangelegd had de kade zijn functie als weg verloren. Hoewel de kade intussen deels van een fietspad is voorzien kreeg deze nooit de straatnaam Huismankade. De raad van Zevenhuizen vond in 1978 dat Ten slotte: dit verhaal komt ook op de website groenehartarchieven. nl/weblog mèt een mogelijkheid tot reactie. het 'in verband met de vorderende aan leg van de Zevenhuizerplas noodzakelijk is, dat aan de daarbij ontstane weg een naam wordt gegeven'. Men bedoelde de weg tussen de Wollefoppenweg en de Middelweg, langs de toenmalige plas en later tussen twee plassen in. Het werd de Huysmansweg. De weg kwam maar kort op landkaarten te staan. Hij verdween in de twee samengevoegde 'Zevenhuizerplas- sen'. Voor het water en 'de weg die weg was' werden de bordjes figuurlijk wel ver hangen: ze lagen intussen in de gemeente Rotterdam. Die gaf een nieuw fietspad bij de Middelweg dus de naam Adriaan Huys manpad. Dat pad lag deels ook in de 'suc cesvolle herindelingsgemeente' Zevenhui zen-Moerkapelle, later in de dito Zuidpias. Die gemeente benoemde haar stuk pad nog heel niet. Er speelde daar een annexatie van een onbebouwd stukje Rotterdam (163 ha), maar het pad blijft in twee gemeenten liggen. Bijgaand fragment van de actuele straatplattegrond uit Nesselande geeft de oude grens nog. De kaart van grondwin- naar Zuidpias geeft de nieuwe al. Plaatste Rotterdam zodoende nog steeds niet één straatnaambordje? Of was het nalatigheid van het beherende recreatieschap Rotte- meren? Zuidpias kan het niet normaal vin den als iemand die 112 belt moet verwijzen naar 'dat naamloze pad langs het naakt- strandje'. Dat kent geen centralist. Gaat Zuidpias dezelfde naam ook vaststellen en laat ze dan het re creatieschap bordjes plaatsen? Svp geen andere naam....

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 9