tamara van ARK when haag Regenboog Politiek voelt niet voor afschaffing monumentenbeleid Bac lijsttrekker Christenunie/ SGP Glow voetbal in herfstvakantie Af- en toerit Nieuwerkerk dicht Renovatie monumentale boerderij Zevenhuizen EN ZE HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 16 OKTOBER 2013 13 Wethouder moet kosten van verschillende varianten berekenen Literair Diversen BI Muziek Theater www.scnz.nl - info@scnz.nl intratuin Tweede Kamerlid en oud-wethouder van Zuidpias Tamara van Ark deelt haar belevenissen als volksvertegenwoordiger in politiek Den Haag met de lezers van Hart van Holland. Politiek gaat over de kracht van wetten en van woorden. Het suc ces van wetten en woorden is wat mensen er uiteindelijk mee doen. Alleen maar een wet ma ken is geen garantie voor het realiseren van een gewenste verandering. Uiteindelijk moe ten die wetten uitgevoerd en gehandhaafd worden door or ganisaties, gemeenten, scholen, landen, kortom door mensen. Alles is mensenwerk. Soms kies je in de politiek voor woorden, soms kies je voor wetten. Beide kunnen krachtig zijn, en beide kunnen ze ook hun doel voorbij schieten. Dat geldt bijvoorbeeld voor wetten en regels op het ter rein van emancipatie. Zo hebben we in Nederland gelijke rechten voor mannen en vrouwen, maar vindt er in de praktijk nog ver schil in betaling bij gelijke func ties plaats. En zo zijn er in Eu ropa verdragen waar landen zich hebben gecommitteerd aan het respecteren van mensenrechten, terwijl in individuele landen die rechten met voeten worden ge treden. Dat zien we op dit mo ment in Rusland, waar wetge ving is ingesteld die de rechten van homo's en lesbiennes ernstig aantast. We lezen de berichten in de krant over gewelddadig heden bij demonstraties en ook geweld tegen individuele men sen. Zoals de jongen in Rusland die door zijn eigen vrienden om het leven is gebracht omdat hij het uiteindelijk aandurfde ze te vertellen dat hij homo was. Met zulke vrienden heb je geen vijan den nodig... Er wordt veel gedaan om de protesten van onder an dere veel mensen in Nederland een stem te geven. Zo hebben de ministers van Sport een krach tig signaal afgegeven over de Olympische Spelen in Sochi. En spreken we Rusland aan op de verdragen die ze hebben onder tekend. Wrang is het wel. In een deel van de wereld is er steeds meer sprake van gelijke rechten voor homo's. Bijvoorbeeld in de VS maar ook in Zuidamerikaanse landen waar het huwelijk voor mensen van hetzelfde geslacht wordt opengesteld. Maar nog vaak geldt een hele andere situa tie; zo staat op homoseksualiteit in een aantal landen de dood straf. Dit heeft ook zijn weerslag op de discussie in Nederland. Im mers, hoewel wettelijk hier veel, nog niet alles, goed geregeld is op het gebied van homo emanci patie, ondervinden in de praktijk homo's, lesbiennes, transgenders en biseksuelen nog veel last van vooroordelen. Kijk maar hoe lacherig er op natio nale televisie wordt gedaan over homoseksuele voetballers. Maar kijk ook naar het aantal aangif ten van bedreiging en geweld. Om deze reden is het vlaggen met de Regenboogvlag op een dag als afgelopen vrijdag (Coming Out Day, mogen zijn wie je bent) een mooie manier om aandacht te vragen voor de daadwerkelijke acceptatie van mensen in Ne derland, ongeacht hun seksuele geaardheid. Ik vind het fantas tisch dat veel gemeenten dit deden, een beetje teleurgesteld was ik wel over de discussie in mijn eigen gemeente. Waar juist maatschappelijk initiatief wordt toegejuicht en waar ook ruimte kan zijn voor vlaggen van het Koningin Wilhelminafonds en het Astmafonds, was zeker plaats geweest voor de Regenboogvlag die zoveel mensen een hart on der de riem steekt. Reageren? Mail naar t.vanark@tweede kamer.nl of via Twitter tamara- vanark Zuidpias - Alle politieke partijen maakten tijdens de raadsvergadering op 8 oktober duidelijk dat ze niets voelen voor de door het college voorgestelde afschaffing van het monumentenbeleid. De partijen spraken zich juist uit voor behoud, en mogelijke uitbreiding, van de bescherming van monumen tale panden. Overigens stemde de raad ermee in om een kwart miljoen te investeren in de renovatie van een gemeentelijk monument aan de Zeven- huizense Zuidplasweg. Door Erwin van 't Hof Momenteel hebben alleen Moer- kapelle en Zevenhuizen een mo numentenlijst bestaande uit 28 objecten. Als het aan de politiek ligt, wordt deze lijst uitgebreid met gebouwen uit Nieuwerkerk aan den IJssel en Moordrecht. Claudia Wolff (D66) stelde dat er al genoeg wordt bezuinigd op het gebied van cul tuur en dat de toekenning van een monumentenstatus de gemeente niet per se veel geld hoeft te kosten. "Met meer burger minder overheid wordt niet bedoeld: zoek het maar zelf uit. We hebben hier de kans om bouwwerken te beschermen die we anders nooit meer terug kunnen krijgen", aldus het raadslid. Aangezicht De woorden van Wolff werden onderstreept door een inspreek- ster die in een van de monumen tale molens in Moerkapelle woont. "De status als monument heeft het voor mij mogelijk gemaakt om een Hypotheek af te sluiten bij het Prins Bernhard Cultuurfonds", vertelde de inspreekster. "Hierdoor heb ik toegang kunnen krijgen tot de fi nanciële middelen om de molen te renoveren." Zonder deze status wordt het voor eigenaren van mo numentale panden een stuk moei lijker om ze te onderhouden. Dat zou volgens Jacco Vroegop (WD) ten koste gaan van het aangezicht van de gemeente: "We moeten het cultureel erfgoed, wat zo bepalend is voor het karakter van de ge meente, zoveel mogelijk bescher men." Opdracht Wethouder Rinus Bosman uitte zich tijdens de raadsvergadering kritisch over de toekomst van het monumentenbeleid. Hij gaf aan dat er geen financiële middelen be schikbaar zijn om het beleid uit te breiden of te hervormen. Bosman: "Dat kost capaciteit van ambtena ren, en dus ook geld." Hierop gaven de raadsleden de opdracht aan de wethouder mee om uit te zoeken welke varianten van het monu mentenbeleid er voorhanden zijn en hoeveel elke variant kost. Zuidpias - De gemeente raad gaf op 8 oktober una niem goedkeuring aan het collegevoorstel om de mo numentale boerderij 'Nooit Gedacht' aan de Zevenhui- zense Zuidplasweg voor een kwart miljoen te renoveren. Daarna zal het pand worden verhuurd. Alle raadsleden waren posi tief over het behoud van het gemeentelijk monument. Zij noemden het een 'kostbaar' en 'beeldbepalend' histo risch pand dat op deze ma nier behouden kan blijven en tegelijkertijd een goede maatschappelijke functie kan vervullen. Mogelijke huurder van het pand is de Leontien Foundation, van ex-wielrenster Leontien van Moorsel, die er haar eerste inloophuis voor mensen met een eetstoornis wil vestigen. Zuidpias - Moerkapellenaar Dico Bac (38) is bij de gemeenteraads verkiezingen van maart volgend jaar de lijsttrekker van de gezamen lijke lijst van ChristenUnie en SGP in Zuidpias. Vorige week meldde deze krant abusievelijk dat Bac de nieuwe fractievoorzitter is. Zuidpias - Stichting Jeugdwerk Zuidpias houdt in de herfstvakan tie vier Glow in the Dark zaalvoet baltoernooien. In Sportcentrum Op Moer in Moerkapelle op dinsdag 22 oktober, in Sportcentrum Parkzoom in Nieuwerkerk op woensdag 23 ok tober, in Sportcentrum Swanla in Zevenhuizen op donderdag 24 okto ber en in Sportfondsen de Zuidpias in Moordrecht op vrijdag 25 okto ber. Elke ochtend is er een toernooi voor de leeftijdscategorie 14 min en in de middag voor 14+. Tussen beide programma's zit een surprise- act die in het teken van glow in the dark staat. De wedstrijden worden gespeeld met teams van vijf spelers en een reserve, inschrijven kan via www.jeugdwerkzuidplas.nl. De af- en toerit Nieuwerkerk aan den IJssel van de A20 is in verband met de reconstructie van de rotonde aan de N219 afgesloten van 21.00 tot 5.00 uur in de week van maan dag 21 tot en met vrijdag 25 okto ber. Het verkeer wordt omgeleid via de afritten Capelle en Zevenhuizen. Voor meer informatie: 010-2080500. Donderdag 17 oktober 20.00 uur Lezing Paul Janknegt over plantaardig leven in de IJszee Hervormd Kerkelijk Centrum, J.A. Beijrinkstraat, Nieuwerkerk aan den IJssel Donderdag 17 oktober 19.30-21.00 uur Workshop Pimp je eigen kleding 't Blok, IJsermanpad 1, Nieuwerkerk aan den IJssel Entree 5 euro; aanmelden: debbie@jeugdwerkzuidplas.nl Donderdag 17 oktober 20.00 uur Lustrum Mannenkoor Nieuwerkerk met 'Een avond in joodse stijl'. Ontmoetingscentrum, Bospolderstraat, Nieuwerkerk aan den IJssel Entree 5 euro Reserveren :voorzitter@mannen koor-nieuwerkerk.nl of 0180-314419 Zaterdag 19 oktober - 21.00 uur DJ feest No Label't Blok, IJsermanpad 1 in Nieuwerkerk aan den IJssel Zaterdag 19 oktober - 19.00 uur Theater Quint speelt Hasse Simonsdochter Theater Swanla, Burg. Klinkhamer- weg, Zevenhuizen Entree 13 euro, kinderen tot 17 jaar 10 euro Info: reserveren@jongerenthea terquint.nl kleurt je leven

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2013 | | pagina 13